خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه حملۀ نظامیان پاکستان بر جاجى ميدان را محکوم کرد

مشرانوجرگه حملۀ نظامیان پاکستان بر جاجى ميدان را محکوم کرد

Apr 17, 2018 - 15:54

کابل(پژواک،۲۸حمل۹۷): برخی اعضای مشرانوجرگه، حملۀ نظامیان پاکستان بر ولسوالی جاجى ميدان خوست و برخى مناطق کنر را تجاوز آشکار خوانده از حکومت خواستند که مردم اين ولسوالی ها را براى دفاع از کشور مسلح کند.

به قول مسئولين محلی، سه روز قبل حوالی ساعت ٧ صبح، مليشه ها و نظاميان پاکستانی وارد ولسوالى جاجى ميدان خوست شده و در صدد افراز پوسته هاى امنيتى بودند که با واکنش مسلحانه مردم عادى و نيروهاى امنيتى افغان مواجه شدند.

وزارت دفاع افغانستان، از کشته شدن ١٤سرباز پاکستانى، دو باشنده ملکی ولسوالی جاجی میدان و زخمى شدن١٧سرباز دیگر پاکستانی خبر داده است.

همچنان از مدت ها به اين طرف مناطق مختلف ولايت کنر، از آن سوى خط ديورند مورد حملات راکتى قرار مى گيرد.  

محمد هاشم الکوزی نماینده مردم هلمند در مشرانوجرگه، در نشست امروز این جرگه حمله نظامیان پاکستان بر ولسوالى جاجى ميدان خوست و کنر را محکوم کرده و آنرا تجاوز آشکار پاکستان بر افغانستان خواند.

فوزیه سادات عضو دیگر مشرانوجرگه، در انتقاد بر امریکا گفت: «امریکا باید یا با ما باشد و یا با پاکستان.»

محی الدین منصف عضو ديگر اين مجلس شوراى ملى گفت: «تجاوز پاکستان بر افغانستان در مغایرت با تمام اصول و قوانین بین المللی است؛ افغان ها آماده اند که از خاک شان دفاع کنند.»

وی از حکومت خواست تا برعلاوه تقویه و تجهیز نیروهای امنیتی افغان، از مجرای دیپلماتیک برای حل این قضیه تلاش کند و رسماً از تجاوز پاکستان در سازمان ملل متحد شکایت نماید.

لطیف ژوندوی نماینده مردم خوست در این جرگه، ضمن قدردانی از مردم و نیروهای امنیتی افغان در پیوند به دفاع از ولسوالی جاجی میدان، از حکومت خواست تا مردم محل را تجهیز و تمویل نمایند؛ زیرا به گفته او جنگ با دست خالی نمی شود.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، از کارکرد نیروهای امنیتی و باشنده گان ولسوالی جاجی میدان در برابر نظامیان پاکستانی قدردانی کرد و افزود: «اگر پاکستان کدام تدبیر داشته باشد، باید ما نیز آماده باشیم، در زمان ظاهرشاه نیز مردم مسوولیت تامین امنیت ولسوالی های اين طرف خط ديورند را بر دوش داشتند و حالا هم باید این کار تطبیق شود.»

او نيز افزود که مردم اين ولسوالى ها بايد مسلح و در چوکات پولیس سرحدی براى دفاع از کشور تنظيم شوند.

رييس و برخى اعضاى مشرانوجرگه از جامعۀ جهانى خواست تا جلو تجاوز پاکستان بر افغانستان را بگيرد. همچنان آنها از ایالات متحدۀ امریکا خواستند که به اساس پیمان امنیتی، به تعهدات شان عمل کند و نیروهای امنیتی افغان را به اساس نیازمندی های فعلی تجهیز و حمایت کند.

 در برخى مواد پيمان همکارى هاى استراتيژيک ميان افغانستان و امريکا آمده است که ايالات متحده هر گونه تجاوز خارجى يا تهديد به تجاوز عليه حاکميت، استقلال و تماميت ارضى افغانستان را موجب نگرانى شديد خود پنداشته و باور دارد که چنين تجاوز، مى تواند منافع مشترک طرفين را در رابطه با ثبات افغانستان، صلح و ثبات منطقه و جهان تهديد کند.

همچنان در اين پيمان تذکر رفته است که درصورت وقوع چنين تجاوزى و يا تهديد به چنين تجاوز خارجى عليه افغانستان، طرفين با توافق يکديگر و به گونۀ فورى روى اتخاذ و انجام واکنش مناسب علاوه بر اقدامات سياسى، ديپلماتيکى، نظامى و اقتصادى، مطابق با قوانين دو کشور به مشورت مى پردازند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement