خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

" زندگی و شغل کارگران در افغانستان با خطر مواجه است"

" زندگی و شغل کارگران در افغانستان با خطر مواجه است"

May 01, 2018 - 14:25

کابل (پژواک، ۱۱ثور۹۷): رییس اتحادیه سرتاسری زحمت کشان و کارگران افغانستان می گوید که در افغانستان، زندگی و شغل کارگران مصئون نیست.

داکترمحمد لیاقت عادل، این اظهارات را به تاریخ ۱۱ ثور به مناسبت روز جهانی کارگر، طی مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک ابراز داشت.

اول می هرسال، به شمول افغانستان در سراسرجهان منحیث روز زحمتکشان و کارگران تجلیل می شود.

داکترعادل، این روز را به همه کارگران و زحمت کشان تهنیت گفت و همبستگی خود را با آنها ابراز داشت.

نامبرده با اشاره به حملات روز گذشته درکابل گفت که در آن، افزون بر افراد ملکی، ۹ خبرنگارنیز کشته شدند؛ آنها برای حصول یک لقمه نان ایفای وظیفه می کردند.

 موصوف علاوه کرد: "درکشور نه زندگی و نه هم فرصت شغلی کارگران مصئون است، هر زمانیکه کارفرما قصد کند، آنها را از وظایف برکنار می کند."

عادل وضعیت جاری زحمت کشان و کارگران را درکشور قابل نگرانی خواند و از دولت و کارفرما خواست که به حقوق زحمت کشان و کارگران، باید ارج بگذارند و حقوق این قشر را مدنظر گیرند.

موصوف گفت: "به هیچکس اجازه نخواهیم داد تا حقوق زحمت کشان و کارگران را تلف کند."

نامبرده از مخالفین مسلح نیز تقاضا کرد تا به امنیت زحمت کشان توجه جدی مبذول داشته و به آنان زیان نرسانند.

به گفته وی، گراف بیکاری، فقر، نبود مزد کافی، اجرای کارهای شاقه بر زنان و اطفال، فساد، معتادین، بیسوادی، عدم کنترول قیم، تبعیض و غصب حقوق کارگران و تطبیق نادرست قوانین، به اوج رسیده است.

به گفته موصوف، دولت و کارفرمایان باید مطابق نورم های سازمان بین المللی کار ILO، حقوق این قشرعظیم را بپذیرند و نشست هايی که پیرامون کار و کارگر برگزار می شود، باید به همه اتحادیه های مدافع حقوق کارگران، حق اشتراک داده شود.

داکتر لیاقت عادل در پاسخ به یک پرسش گفت که اتحادیه آنها، درکمپاین های مختلف جهانی حامی کارگران اشتراک ورزیده  و به سطح کشور، درساحه کار با زحمت کشان ملاقات نموده و به مشکلات آنها گوش فرا داده است.

وی علاوه کرد که با زحمت کشان ذهنی، داکتران، ژورنالیستان، مامورین دولتی و غیردولتی، کارگران مصروف کار در معادن و کارگران روزمزد که در چوک ها انتظار کار را می کشند، دیدارهايی را انجام داده است.

رییس اتحادیه زحمت کشان و کارگران گفت که به هيچکس اجازه داده نمی شود تا حقوق این تودۀ بزرگ را پامال نماید.

 عادل افزود که با برگشت عودت کنندگان به کشور، میزان بیکاری افزایش یافته و ازحکومت خواست تا به رفع این مشکل توجه جدی معطوف نماید.

وی گفت که دولت و کارفرمایان، درعرصه های متعدد، حقوق زحمتکشان را زیر پا می کنند و اذعان کرد درصورتیکه به این مشکل رسیدگی نشود، آنها به واکنش شدید مبادرت خواهند ورزید.

نامبرده بر دولت انتقاد کرد که در برنامه های ملی و جهانی مربوط کارگران، فرصت اشتراک به این اتحادیه داده نمی شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement