خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ماه اپریل ۲۱۰۰ تن در کشور کشته و زخمی شده اند

در ماه اپریل ۲۱۰۰ تن در کشور کشته و زخمی شده اند

May 02, 2018 - 19:27

کابل (پژواک، ۱۲ثور۹۷): در ماه گذشته میلادی(اپریل)، در ۱۷۳حمله، حدود ۲۱۰۰ تن در کشور کشته و زخمی شده اند. آمار تلفات و زخمی ها در این ماه نشان می دهد که شمار تلفات و زخمی ها نسبت یک ماه قبل از ان(مارچ) ۱۵ درصد افزایش یافته است.

همچنان به اساس گزارش های ماهوار پژواک پیرامون کشته شدگان و زخمی ها، در ماه مارچ سال جاری، در ۳۱ ولایت کشور، ۱۷۱حمله صورت گرفته و دراین حمله ۱۰۱۸ تن کشته و ۷۹۲ تن دیگر زخمی شده اند.

در ماه اپریل، گزارش های پژواک که به اساس اظهارات منابع مختلف تهیه شده نشان می دهد که از مجموع ۳۴ ولایت کشور، در ۲۷ ولایت ۱۲۲۰ تن کشته و ۸۶۶ تن دیگر زخمی شده اند.

ارقام بدست آمده نشان می دهد که درماه گذشته، ازهر ۱۵تن هشت تن شان در درگیری های مستقیم، دو تن درحمله های هوایی و انتحاری، یک تن در قتل های هدفمند و انفجار کشته و زخمی شده اند.

حمله ها

در ماه اپرل(ماه گذشته) بیشترازنصف حمله ها در فاریاب، ننگرهار، غزنی، جوزجان و کندز و متباقی در۲۵ ولایت دیگر صورت گرفته است و پژواک درماه گذشته از ولایت های بامیان، نورستان، پنجشیر، پکتیا، نیمروز، تخار و نورستان گزارشی از حمله  نداشته است.

جاوید کوهستانی کارشناس مسایل نظامی می گوید که حمله ها در ولایت ننگرهار از آن جهت افزایش یافته که درکنار گروه طالبان، گروه داعش نیز در این ولایت پایگاه بزرگی دارد و ننگرهار با پاکستان هم مرز است.

به گفته وی، مخالفین مسلح می توانند که نیاز خود را به آسانی از پاکستان به ننگرهار تامین کنند.

کوهستانی افزود که به سبب اختلاف های قومی و نبود توجه جدی دولت به ولایات فاریاب، جوزجان  وکندز، مردم در این ولایات از دولت ناراضی هستند و این وضعیت سبب شده است که مخالفین مسلح در آن جا نفوذ کنند و برخی افراد با آنها یکجا شوند.

این کارشناس نظامی خاطر نشان کرد که بر مبنای این عوامل، فعالیت های مخالفین مسلح درولایت های مذکور افزایش یافته و مناطقی که درآن تحرکات مخالفین بیشتر باشد، عملیات نظامی نیروهای دولتی نیز به همان تناسب افزایش می یابد.

مسؤلین وزارت دفاع نیز می گویند که درمناطقی که مخالفین مسلح بیشتر فعالیت دارند اردوی ملی این مناطق عملیات نظامی راه اندازی می کند.

تلفات و جراحات

گزارش ها حاکی است که در جریان ماه گذشته، ۱۲۲۰تن در کشور کشته و ۸۶۶ تن دیگر زخمی شده اند.

کشته شدگان و مجروحین، شامل مخالفین مسلح، نیروهای دولتی و غیرنظامیان هستند و پژواک در این زمینه ارقامی را که منابع مختلف با تفاوت بیان کرده اند و تفکیک آن آسان نیست، نشر نمی کند.

درماه گذشته هیچ روزی بدون حمله نبوده است. به طور معمول این حمله ها تلفات و زخمی دارد اما  اما ۲۲ اپریل خونین ترین روز در این ماه بوده است.

دراین روز ۹۷تن کشته و ۱۳۶تن زخم برداشته اند. خونین ترین حمله این ماه درمنطقه دشت برچي مربوط حوزه ششم امنیتی شهرکابل و بر مرکز توزیع تذکره رخ داده است. این حمله انتحاری توسط گروه داعش صورت گرفته و بر اثر آن ۶۹ تن و ۱۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

۱۰ ولایتی که میزان تلفات و جراحات درآن زیاد است.

درکابل بر اثر حمله بر مرکزتوزیع تذکره در روز ۲۲ اپریل و چهارحمله دیگر از جمله دو حمله داعش در ۳۰ اپریل، بشمول ۹ خبرنگار ۲۵تن کشته و ۴۵ تن دیگر از جمله هفت خبرنگار زخمی شدند.

زلمی وردک، تحلیل گرمسایل نظامی می گوید که میزان کشته شدگان و مجروحین در مناطق مختلف به نوع و تاکتیک جنگ مرتبط است. به گفته وی، بخاطر این که حمله ها در کابل در مناطق پرتراکم( مزدحم) صورت می گیرد، میزان تلفات و جراحات در این شهر زیاد است.

وردک خاطر نشان می کند که در جنگ های جبهه یی وحمله ها درمناطق مزدحم، میزان تلفات و جراحات بیشتر می باشد.

ازحدود ۱۷ سال گذشته بدینسو، طالبان و دیگر گروه های مسلح با دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در کشور درگیر جنگ هستند.

تجارب سال های گذشته نشان می دهد که هر سال با گرم شدن هوا، جنگ ها شدت می یابند و در نتیجه شمار تلفات و مجروحین افزایش می یابد.

به اساس گزارش های ماهانه آژانس خبری پژواک، سال گذشته جنگ  درفصل بهار و تابستان در مقایسه با نیزنسبت به فصل خزان و زمستان، تشدید یافته و به تناسب آن میزان جان باختگان و زخمی ها نیز افزایش یافته است.

امسال نسبت به پارسال خونین تراست

به طوراوسط، در چهار ماه نخست سال گذشته، هر روز ۵۴ تن، اما درچهارماه نخست سال جاری هر روز ۶۱ تن کشته و زخمی شده اند.

همچنان به اساس ارقام بدست آمده، امسال مانند سال گذشته میزان تلفات و جراحات در حال افزایش است. سال گذشته درسراسر کشور ۲۵هزار تن کشته و زخمی شده بودند.

ما را نکشید!

نصرت الله ستانکزی باشنده منطقه قلعه واحد مربوط حوزه پنجم امنیتی شهرکابل می گوید: " در افغانستان جنگ نیابتی کشورهای دیگر ادامه دارد و ازافغان ها قربانی می گیرد. ما ازهمه کشورها و حلقات استخباراتی که برای منافع شخصی شان جنگ را ادامه می دهند، تقاضا داریم تا از کشتار ما دست بکشند!"

وی گفت که درجنگ افغانستان به نام های مختلف، افغان ها کشته می شوند اما ازاین جنگ دیگران منفعت می برند.

این باشنده کابل از دولت افغانستان و مخالفین مسلح تقاضا دارد که صلح کنند و به روند کشتارافغان ها پایان دهند.

عبدالصبور باشنده ولسوالی چک ولایت میدان وردک نیز می گوید: " من منحیث یک افغان، از دولت و مخالفین مسلح می خواهم تا صلح کنند، ازآنها تقاضا دارم که ازکشتن هموطنان خود دست بکشند."

وی می افزاید:"  تا چه وقت خواهران ما بیوه خواهند شد، تا چه وقت هر روز اطفال نازنین ما بی پدر خواهند شد، تا چه وقت کشور ما ویرانی کشور ما ادامه خواهد یافت، بیايید صلح کنیم و با یکپارچه شدن، جلوی دخالت های دشمنان خارجی و کشتار افغان ها را بگیرید."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement