خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صادرات محصولات زراعتی ۳۰ درصد رشد داشته است

صادرات محصولات زراعتی ۳۰ درصد رشد داشته است

May 08, 2018 - 17:16

کابل (پژواک، ١٨ثور٩٧): وزارت زراعت، از رشد ٣٠ درصدى صادرات محصولات زراعتى کشور خبر داده، مى گويد که اين ميزان رشد، نه تنها حفظ بلکه در بلند بردن آن تلاش ميگردد.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری که امروز درهمایشی زیر نام «توسعۀ صادرات محصولات زراعتی- فرصت‌ها و چالش‌ها» صحبت ميکرد، افزود که اين نشست، به خاطر یافتن راه‌حل‌های تازه برای توسعۀ صادرات محصولات زراعتی راه اندازى شده است.

در این نشست، نماینده‌گان اداره‌ی انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا «USAIDinfo-icon»  و شماری دیگر از نهادهای بین‌المللی حضور داشتند.

درانی، در سخنانش در این همایش گفت: «بیش‌تر صادرات کشور، محصولات زراعتی است و ما از این بابت درآمدی مناسب برای دهقانان کشور به دست می‌آوریم.»

موصوف بابيان اينکه تولید محصولات زراعتی، طی سال گذشته نزدیک به ۳۰ درصد رشد داشته است، افزود: ( ما تلاش می‌کنیم که نه تنها این میزان رشد را نگهداریم، بلکه در پی بلند بردن بیش‌تر این تولید باشیم.)

بربنياد معلومات وزير، زنده‌گی نزدیک به ۸۰درصد باشنده‌گان کشور، وابسته به زراعت است و محصولات زراعتی، ۲۵ درصد تولیدات داخلی را شکل می‌دهد.

اين مقام بلند پايه وزارت زراعت کشور گفت که افغانستان در سال گذشته، به ارزش ۷۰۰ میلیون دالر محصولات زراعتی صادر کرده است.

درانی در بخشى از صحبت هايش گفت: «آغاز صادرات از راه هوا به هندوستان، قزاقستان و امارات متحدۀ عربی، به رشد صدور محصولات  زراعتی افغانستان کمک کرده و به صورت عملی باعث شده است که بازارهای دبی، دهلی نو، بمبيی و آلماتا را محصولات ویژۀ زراعتی ما تسخیر کنند.»

وى در ادامه افزود که این وزارت، به منظور افزایش میزان صادرات محصولات زراعتی و بلند بردن کیفیت و بهبود تولیدات زراعتی و مالداری، امسال روی برخی زیربناهای مهم زراعتی و مالداری تمرکز می‌‌کند.

هم‌چنین وى يادآورشد که افزایش میزان صادرات محصولات زراعتی و بهبود وضعیت زراعت و مالداری در کشور، از اهداف مهم وزارت زراعت است.

وزير زراعت گفت که افزایش صادرات محصولات زراعتی افغانستان، باید شبیه به توسعۀ اقتصادی آسیای جنوبی، مسیر مناسبی را طی کند و محیط تجارتی افغانستان باید بهتر شود.

اوگفت: «ما قبول داریم که چالش‌های زیادی سر راه ما وجود دارد، مثلاً مشکلات ترانزیتی به هندوستان؛ اما در این سيمینار اکثریت مشکلات مورد بحث فرار گرفت و راه‌حل‌های مناسب برای‌شان پیدا شد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement