خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تاجران شهرنو کابل از اخراج سرمایه های شان از کشور هشدار دادند

تاجران شهرنو کابل از اخراج سرمایه های شان از کشور هشدار دادند

May 10, 2018 - 19:08

کابل (پژواک، ۲۰ثور۹۷): دکانداران در منطقه شهرنو کابل می گویند که حملات گروهی روز گذشته، ده ها هزار دالر خساره را به آنها وارد کرده و هوشدار دادند، در صورتیکه حکومت امنیت آنها را تامین نه کند، سرمایه های شان را به کشورهای دیگر انتقال خواهند داد.

مهاجمان انتحاری حوالی ساعت ۱۱:۳۰ قبل از چاشت روز گذشته بر حوزه سیزدهم امنیتی حمله کردند و حدود نیم ساعت بعد، پنج انتحار کننده دیگر در مربوطات حوزه دهم امنیتی در جوار شرکت خصوصی موسوم به شهیر حمله گروهی را آغاز کردند.

وزارت صحت عامه می گوید که در حملات گروهی بر حوزه سیزدهم و مربوطات حوزه دهم امنیتی، ده تن کشته و ۲۳تن دیگر زخم برداشتند.

مسوولیت حمله بر حوزه سیزدهم امنیتی را گروه داعش و ساحه مربوط حوزه دهم امنیتی را طالبان بدوش گرفته است.

در رویداد منطقه شهرنو کابل شیشه ها، کمپیوترها، میزها و وسایل دیگر شرکت اتصالات و ده ها دکان اطراف حمله تخریب شده و کارمندان شاروالی کابل، مخروبه های حمله را جمع آوری و در وسایط نقلیه انتقال می دهند.

مهاجمان انتحاری بر آن ساحه شهر نو کابل که بانک انکشاف آسیایی، مرکز تجارتی شهیر و حوزه دهم امنیتی قرار دارند، حمله کردند.

شاهدان عینی رویداد حاکی اند که در منطقه انفجارات زیاد صورت گرفت و در جریان حملات وحشت تمام حکمفرما بود.

فرامرز آرین شاهد عینی رویداد که برای اخذ ویزه هندوستان به شرکت شهیر رفته بود، به آژانس خبری پژواک گفت، زمانیکه نزدیک دفتر شهیر رسیدم نخست فیرها صورت گرفت و مردم ساحه را ترک کردند.

نامبرده می گوید: ((بعد از تیر اندازی انفجار قوی رخ داد، مردم پا به فرار نهادند؛ دو تن که نزدیک انفجار بودند به زمین افتادند، وحشت جریان داشت، گوشم سطحی زخمی شد.))

موصوف از ارگانهای امنیتی به طور اخص از مسوولین استخباراتی تامین امنیت را تقاضا کرد و گفت که با این کار جلوی کشتار افغان ها گرفته خواهد شد.

نصیراحمد نام، که در یک کلچه پزی کار می کند و از محل حمله حدود بیست متر فاصله داشت، گفت: ((زمانیکه حمله صورت گرفت، ما الی شام همان روز در کلچه پزی خلیفه هاشم گیر ماندیم، هر انفجاری که صورت می گرفت فکر می کردیم که پرده های گوش های ما کفید و قلب های ما ایستاده شد.))

نامبرده می گوید: ((هر لحظه در انتظار مرگ بودیم؛ خدا را شکر که زندگی دوباره عنایت کرد.))

عتیق الله کارمند اسد سوپر مارکیت که مارکیت آنها متصل دروازه بانک آسیاسی است و مهاجم انتحاری در مقابل همین دروازه خود را منفجر ساخت، گفت: ((حوالی ساعت ۱۲ بجه بود که نخست چهار- پنج تن در یک موتر کرولا آمدند و سه- چهار موتر شیشه سیاه که یک موتر هایلکس به تعقیب آنها بود، آمدند و قصد ورود به این بانک را داشتند.))

نامبرده می گوید، زمانیکه پولیس از آنها تلاشی خواست، یکتن تفنگچه را کشید و دو محافظ دروازه را از پا در آورد، محافظین دیگر بانک بر فرد مذکور تیر اندازی کردند، نامبرده مجروح شد و بلا درنگ خود را منفجر ساخت، پنج دقیقه بعد انفجار مدهش دیگر صورت گرفت و همه افراد فرار کردند.

موصوف علاوه می کند: ((قونسلگری سفارت هند نیز در همین ساحه موقعیت دارد، بانک انکشاف آسیایی نیز در این منطه است، یک بخش لوی څارنوالی نیز در همین جا فعالیت دارد و حوزه دهم امنیتی نیز در عقب ساحه حمله قرار دارد، اما هدف حمله مهاجمان معلوم نشد.))

به گفته موصوف، حمله کننده گان سه پولیس و یک کارمند شرکت اتصالات را کشتند اما در مورد مجروحین معلومات نداشت.

اشرف خان کارمند شرکت سیاحتی برج ایفل که از محل رویداد حدود بیست متر فاصله دارد، به پژواک گفت: ((حوالی ساعت ۱۲چاشت روز گذشته مهاجمان انتحاری در موترهای شیشه سیاه وارد منطقه شدند، نخست تیر اندازی کردند و سپس انفجار مهیب بوقوع پیوست، همه مردم دکاکین خود را ترک و فرار کردند.))

وی می گوید: ((شیشه ها، میزها، کمپیوترها، کوچ های دفتر ما و دفاتر اطراف ساحه و شیشه های وسایط نیز شکستند و ده ها هزار دالر خساره وارد شده است.))

افراد متذکره هوشدار دادند، اگر دولت امنیت آنها را تامین نه کند، سرمایه های شان را به کشورهای خارجی انتقال خواهند کرد.

حملات همزمان طالبان و داعش سبب نگرانی مردم شده است.

اما محمد حسین حقیار مبصر سیاسی می گوید که ممکن این یک تصادف باشد، چرا که طالبان و داعش مخالف همدیگر هستند و حملات را به هماهنگی پلان نمی کند.

به گفته حقیار، هدف داعش هویدا است و بسا اوقات در همان یک منطقه حملات را اجرا می کنند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان امروز با نشر خبرنامه گفته است که در حوزه دهم کابل هدف آنها اداره استخباراتی بود که حمله بر مدرسه دشت ارچی کندز را تنظیم کرده بود.

موصوف علاوه کرده است که در این مرکز، حملات هوایی بر مناطق دیگر کشور نیز سازماندهی می شود.

مجاهد مدعی شده که در این حمله کارمندان زیاد استخبارات داخلی و خارجی را کشته اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement