خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی فعالان رسانه يی وارد کارزارهای انتخاباتی می شوند

برخی فعالان رسانه يی وارد کارزارهای انتخاباتی می شوند

May 11, 2018 - 15:04

 کابل(پژواک، ۲۱ ثور ۹۷):بيش از ٢٠ خبرنگار و فعال رسانه يى درحالى از نامزدى احتمالى شان در انتخابات ولسى جرگه خبرمى­دهندکه برخى ها از اين اقدام فعالان رسانه استقبال نموده و می گويند که آنان مى توانند از مردم خوبترنمايندگى کنند.

کمسيون مستقل انتخابات اعلام کرده است که قرار است انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى­ها در ٢٨ ميزان  سالروان  برگزار شود که از همين اکنون  شمارى از نامزدى احتمالى شان براى اين انتخابات خبر داده اند.

براساس يک گزارش پژواک،تعداد ٩٤ تن به شمول ٧٩ درصد اعضاى دور کنونى و سه عضو دور گذشتۀ ولسى جرگه مى گويند که قصد دارند خود را براى عضويت دور آيندۀ اين جرگه در کابل نامزد کننداما برخى از خبرنگار و فعالان رسانه يى نيز قصدنامزدى در انتخابات ولسى جرگه را دارند.

به شمول دو خبرنگار پژواک از جمله سيف الله مفتون در غزنی و قطب الدين کوهی در فارياب، صديق الله توحيدی مسئول دادخواهی کميتۀ مصئونيت خبرنگاران، مسلم شيرزادگرداننده پيشين برنامه هاى سياسى تلويزيون طلوع در کابل، جمال ناصر فرهمند گوينده خبر تلويزيون طلوع در فارياب، صالحه سادات قبلاً خبرنگارطلوع در کابل، نامزدی احتمالی شان در انتخابات ولسی جرگه  راتائيد کردند؛ اما کريم امينى خبرنگار و فواد امان گوينده برنامه هاى سياسى تلويزيون طلوع، نامزدی شان را در ولسی جرگه رد و يا تائيد نکردند.

نورآقا شريفی رئيس تلويزيون آرزو  از بلخ، داکتر محمد شفيع مشفق، مسئول راديو دنيای نوين از پروان، ذبيح الله مجيدی رئيس بنياد فرهنگ و ارتباط رسانه يی افغانستان و صاحب امتياز راديو تلويزيون اورانوس از کندز، عبيدالله قاضی زاده رئيس راديو تلويزيون روشنی از کندز، الياس شمس تلويزيون جهان، ميرويس ستانکزى خبرنگار شمشاد در کابل، عبدالوکيل اشرفی کارمند تلويزيون نور از غزنی نيز از جمله نامزدان احتمالی ولسی جرگه می باشند.

همچنان عبدالقادر هوتخيل خبرنگار تلويزيون ملی از کابل، داکتر نجيب پيکان، رئيس راديو نهاد از بلخ، حسن سرداش، خبرنگار قبلی تلويزيون آريانا و تلويزيون ملی، آمنه مخلص زاده نشريه صدای ملت، فايز عظيمی خبرنگار تلويزيون خورشيد از کاپيسا، سليم پويا رئيس تلويزيون "ورزشی ۳" از کاپيسا و هارون معترف فعال رسانه يى از کابل نيز از جمله فعالان رسانه ی و مدنی ديگر اند که کانديدای احتمالی ولسی جرگه پيش رو می باشند.

عبدالحميد حميد يکتن از شهروندان کابل، نامزدی احتمالى خبرنگاران  را براى انتخابات ولسى جرگه يک قدم خوب دانسته و مى گويدکه فعالين رسانه ی از بطن جامعه برخواسته اند و می توانند به شکل بهتر از مردم شان نمايندگی کنند.

به گفته وی، در گذشته به جز از چند تن از فعالين رسانه ی، بيشتر افراد از جمله زورمندان، قوماندانان جهادی، اعضای احزاب سياسی، سرمايه داران و کسانی که حمايت کشورهای خارجی را با خود داشتند به کرسی ولسی جرگه راه پيدا کرده بودند و به جز از عملی کردن اهداف گروه های که با آن وابسته بودند، کاری برای مردم نکردند.

پرويز شهير يک تن از خبرنگاران در کابل در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که خبرنگاران از اينکه در ميان مردم اند و از درد مردم آگاه هستند می توانند نسبت به ديگران بهتر از مردم نماينده گی بکنند.

وی افزود: "به خاطر اينکه من يک خبرنگار هستم نمی گويم؛ اما تنها قشری که می تواند از آنها توقوع خدمت را کرد فعالين رسانه يى است، بايد به خبرنگاران که نامزدان در انتخابات پيشرو هستند رای داده شود بخاطريکه خبرنگاران در هر مقامی برسند، مردم را فراموش نمی کنند و هيچ گاه رای شان را به معامله در مقابل پول نخواهد گرفت."

نويد محمدی فعال رسانه ی، تصميم نامزدی فعالان رسانه ای يک اقدام خوب خوانده، گفت که اين حق شان است و اگر متعهد به ارزش های مسلک شان باشند، می توانند از حقوق خبرنگاران، کارمندان رسانه ی و مردم شان دفاع بکنند.

وی، با اشاره به اينکه فعالان رسانه ی همه جوانان آگاه هستند، گفت که اگر وارد پارلمان شوند چون از درد، رنج و مشکلات مردم و همه مسايل با خبر هستند می توانند نمايندگی خوبی از مردم در پارلمان بکنند.

اما مجيب خلوتگر رئيس اجرايی اداره حمايت کننده ی رسانه های آزاد افغانستان يا (نی)  شوراى ملى را يک منبع عايداتی عنوان کرد و گفت: "تصويری که از پارلمان داريم تصوير خوب نيست و جايی است که به جز يک تعداد افراد، اکثريت شان بر مبنای قانون کار نمی کنند و بيشتر کار شان بر منافع شخصی و گروهی است

رئيس اجرايی اداره حمايت کننده ی رسانه های افغانستان يا (نی)، با بيان اينکه نهادی که مشکل داشته باشد، نمی توان با ورود افراد خوب مشکلاتش را حل کرد، گفت که ترس وجود دارد که مبادا اين افراد(فعالان رسانه يى) نيز به افراد معامله گر مبدل شوند.

نامبرده، با بيان اينکه حضور فعالان رسانه ای جنبه ی مثبت هم دارد، گفت که اگر فعالين رسانه ی در داخل  شوراى ملى باشد با تشکيل يک گروه پارلمانی می توانند در آينده بروضعيت رسانه ها و قانونگذاری بر رسانه ها ممد واقع شوند؛ اما خودش هيچگاه به عنوان يک روزنامه نگار توقع راه پيدا کردن به پارلمان را نخواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement