خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: وضعیت آب و هوا در کابل نگران‌کننده است

عبدالله: وضعیت آب و هوا در کابل نگران‌کننده است

May 13, 2018 - 19:15

کابل(پژواک،٢٣ثور٩٧): در نشست کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی آب و هوا گفته شدکه وضعیت آب و هوای شهر کابل، نگران کننده است و لازم به اقدامات عملی است تا عوامل مضر برای آب و هوا از میان برداشته شود.

نشست اين کميسيون، امروز به رياست داکترعبدالله عبدالله رئيس اجرايى حکومت در قصرسپيدار برگزارشد.

در این جلسه، نخست مسئولان ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست، از کارکردهای‌شان گزارش ارایه کرده و افزودند که وضعیت آب و هوای شهر کابل نگران کننده است و لازم به اقدامات عملی است تا عوامل مضر برای آب و هوا از میان برداشته شود.

 آنان فعالیت‌های ریگریشن‌ها در شهر کابل و داش‌های خشت‌پزی در اطراف پایتخت را به گونۀ غیر قانونی  و نگران کننده خواند.

بعد از آن مسئولان وزارت معادن نیز از فعالیت‌های غیر قانونی شماری از شرکت‌های ریگریشن یادآوری کرده افزودند که این وزارت، تا اندازه يى فعالیت‌های بی رویۀ این شرکت‌ها را محدود ساخته است؛ اما از طرف شب بیشتر این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند که لازم به همکاری وزارت داخله است.

رییس اجراییه به مسئولان این نهادها هدایت داد که در همکاری با دارالانشاى شورای وزیران و با هماهنگی مشترک میان خود اقدامات لازم را انجام دهند؛ تا از فعالیت‌های غیر قانونی و بی رویۀ این شرکت‌ها که سبب آسیب زدن به محیط زیست می‌شود، جلوگیری نمایند.

در این جلسه از فعالیت‌های بی رویۀ داش‌های خشت‌پزی نیز سخت انتقاد شد؛ اما به دلیل این‌که این داش‌ها هنوز به هیچ یک از وزارت‌خانه‌ها ارتباط کاری ندارد، فیصله شد که به زودی جلسه‌یی برگزار شود تا مسئولیت نظارت از کارکردهای این داش‌ها به وزارت معادن سپرده شود تا به گونۀ منظم از کارکردهای شان نظارت و ارزیابی صورت گیرد.

در بخش دیگر این نشست، مقام‌های وزارت انرژی و آب از مشکلات آبی شهر کابل سخن زدند و طرحی را ارایه کردند که اگر عملی شود، بخشی از مشکلات آب آشامیدنی شهر کابل حل خواهد شد.

در این طرح آمده است که خشک‌سالی، ازدیاد نفوس، حفرچاه‌های خود سر به گونۀ غیر حرفه‌یی، اخراج آب معدنی توسط شرکت‌های تولید آب و فرستادن آن به ولایات دیگر، چاه‌های آبی، حمام‌ها و غیره از عوامل جدی آلوده گی آب‌های کابل و پایین رفتن سطح آب می‌باشند. در این طرح از صرفه‌جویی آب هنگام استفاده، ایجاد ذخیره‌های تغذیۀ آبی و تنظیم آبروهای معیاری، به عنوان راه حل‌های کوتاه مدت یاد شده است.

وزیر انرژی و آب گفت با وجودی که در این زمینه بودجۀ لازم درنظر گرفته نشده است؛ اما پروژه‌هایی که زیر کار است می‌تواند تا اندازهيى مشکلات آب آشامیدنی شهرکابل را مرفوع سازد؛ اما طرح‌های دیگری نیز وجود دارد که با عملی شدن آن، می‌شود از آب‌های دریای پنجشیر، سالنگ و غوربند نیز استفاده کرد.

رییس اجراییه پس از شنیدن گزارش مسئولان وزارت انرژی و آب، هدایت داد که در هماهنگی با وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ و حج و اوقاف، در زمینۀ آگهی دهی عمومی به منظور جلوگیری از مصرف بی رویۀ آب، کنترول شرکت‌های تولید آب معدنی و استفادۀ بی‌رویۀ آب‌های زیر زمینی به منظور آب یاری زراعت، اقدامات لازم و سریع انجام دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement