خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

راننده گان در سرپل از اخاذى پوليس ترافيک شکايت دارند

اجتماع

آرشيف

فيچرها

آرشيف

راننده گان در سرپل از اخاذى پوليس ترافيک شکايت دارند

May 14, 2018 - 14:49

سرپل (پژواک، ٢٤ ثور ٩٧): شماری از راننده گان موترهای فاقد اسناد (يک کليد)، پولیس ترافیک ولايت سرپل را متهم به اخاذی کرده می گویند که در بدل دریافت پول از راننده گان، پارچۀ جریمه نمی دهند؛ اما پولیس ترافیک این ادعا را رد می کند.

بر اساس گزارش ها، در سال هاى اخير ده‌ ها هزار مو‌تر اشترينگ راستۀ (خلاف دست افغانستان) که هیچ اسناد گمرکی و غیر گمرکی نداشته و به "يک کليد" نيز مشهور است، بر خلاف قوانین ترافیکی کشور در برخى مناطق افغانستان گشت و گذار می کنند.

این در حالی است که بر اساس قوانین ترافیکی کشور، تردد موترهای دارای اشترينگ راسته، غیر قانونی است.

حکومت افغانستان حتا پس از فیصله شورای وزیران مبنی بر توقف ورود این وسایط به خاک افغانستان، نتوانسته است از ورود بی ‌رویه این موترها جلوگیری کند.

احمد زبیر راننده یکی از موترهای "یک کلید" در مرکز ولايت سرپل، به آژانس خبری پژواک گفت که راننده گان شاهراه سرپل - جوزجان و مسیرهای ولسوالی هاى سرپل، از اخاذی های غیرقانونی پولیس ترافیک به ستوه آمده اند.

وى گفت که پوليس در اين مسيرها، از راننده گان موترهاى يک کليد، به شکل غيرقانونى پول مى گيرند.

موصوف افزود که وضع اقتصادى مردم خوب نیست و توان خریداری موترهای دارای اسناد قانونی را ندارند و برای آنکه بتوانند یک لقمه نان حلال به دست بیاورند، موترهای یک کلید را خریداری کرده اند؛ زيرا اين نوع موترها ارزان مى باشند.

به گفته او، از یک سال به این سو پولیس ترافیک سرپل، با ایجاد چک پاینت ها در مناطق مختلف، در یک هفته دو و یا سه بار بدون پارچۀ جریمه از نزد راننده گان موترهاى يک کليد، از ۵۰ تا ١٠٠ افغانی اخذ می کنند.

وی گفت: «اگر پولیس از نزد ما پول می گیرد، باید پارچه بدهد و پول آن را به خزانۀ دولت جمع کند، نه اینکه در جیب شخصی خود بیندازند.»

موصوف بدون ارايه جزييات گفت درمسيرى که در هر نوبت از انتقال مسافرین ۱۵۰ افغانی فایده می کند، پولیس ترافیک به دلیل یک کلید بودن موترش، هربار از او ۵۰ و بعضی اوقات ۱۰۰ افغانی می گیرد، که این عمل پولیس ترافیک خیلی آزار دهنده است.

صدیق الله یکی دیگر از راننده های مربوط شاهراه سرپل - جوزجان گفت که شمار موترها در این مسیر خیلی زیاد شده و به مشکل مسافر پیدا می کند.

وى نيز تاييد کرد که پوليس ترافيک در مناطق مختلف اين ولايت، از راننده گان موترهاى يک کليد، به شکل غيرقانونى پول اخذ مى کنند. 

سمونمل عبدالغفار مدیر ترافیک سرپل، ایجاد چک پاینت ها از سوى پوليس را تایید کرد؛ اما گفت که پولیس ترافیک، هیچ وقت از نزد راننده ها پول غیرقانونی اخذ نکرده و هیچ راننده اى هم تا به حال شکایت نکرده است.

موصوف افزود: «هرگاه راننده ها با اسناد، ثبوتى از اخاذی غیرقانونی پولیس ارایه کنند، فوراً اقدام می کنم.»

مدیر ترافیک‌ سرپل، خاطر نشان کرد که حدود ۷۰ درصد موترهای موجود در سرپل، فاقد اسناد و غیرقانونی هستند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement