خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکومت از بمباردمان اخير در دشت ارچى کندز معذرت خواست

حکومت از بمباردمان اخير در دشت ارچى کندز معذرت خواست

May 16, 2018 - 16:30

 

کابل(پژواک،٢٦ثور٩٧): محمداشرف غنى رئيس جمهور کشور مى گويد که حکومت، از بمباردمان اخير در ولسوالى دشت ارچى ولايت کندز که منجر به تلفات غيرنظامىان گرديد، پوزش مى خواهد.

در خبرنامه ای که ازسوى دفتر مطبوعاتى رياست جمهورى، به آژانس خبرى پژواک رسيده است گفته شده که رئيس جمهورکشور، امروز با شماری از بزرگان، علمای دينی و خانواده‌های قربانيان افراد ملکی رويداد اخير دشت ارچی ولايت کندز ديدار وغمشريکى کرد.

در ديدار، چند تن به نمايندگى از خانواده هاى قربانيان صحبت کرده و گفتند: "ما حاميان صلح هستيم و همواره حملات بالای افراد ملکی، اماکن مقدسه و تأسيسات را محکوم کرده‌ايم."

آنان در رابطه به بمباردمان هوايی بالای دارالعلوم هاشميه در ولسوالی دشت ارچی که در اثر آن افراد ملکی، اطفال و متعلمين کشته و زخمی گرديدند، معلومات داده، افزودند که به منظور جلوگيری از تکرار همچو رويدادها، به‌خاطر تحقق عدالت و غمشريکی با خانواده‌های قربانيان، با عاملين آن برخورد قانونی صورت گيرد.

رئيس‌جمهور غنی پس از استماع خواست ‌ها و پيشنهادات آنان، ضمن اينکه يکبار دیگر به بزرگان کندز و خانواده‌های قربانيان ابراز تسليت و غمشريکی نمود گفت: "در آن شبی که من به عيادت کودکان زخمی شدۀ اين رويداد به شفاخانه رفتم، در همان شب به وزير دفاع ملی به‌خاطر دقت بيشتر در عمليات های هوايی و جلوگيری از رويدادهای مشابه، هدايت دادم."

موصوف افزودکه حکومت افغانستان، به‌خاطر وقوع اين رويداد معذرت می‌خواهد؛ زيرا تفاوت ميان فتنه‌گران و حکومت قانونی همين است که حکومت قانونی، از اشتباهاتی که در حق ملت صورت گرفته، معذرت می‌خواهد.

رئيس‌جمهور غنی، يکبار ديگر به تأمين صلح و تقويت نظام تاکيد کرد و نقش مردم را در اين عرصه‌ ها مهم خواند و از علما خواست که در راستای جلوگيری از فتنه‌ها و دسيسه‌های جاری در کشور، همکاری کنند.

غنى با تاکيد براينکه طريقۀ فتنه‌گران و خوارج با توجه به‌اساسات اسلامی، قابل قبول نيست، به مسئولين مربوطه هدايت‌داد که به قربانيان ملکی رويداد يادشده رسيدگی بيشتر صورت گيرد.

وی افزود که حکومت برعلاوۀ جبران خسارات وارد شده به مدرسه يادشده، منار يادبود به نام شهدا و مسجد جامع برای مردم آسيب ديدۀ منطقه، اعمار می‌کند.

موصوف گفت: "اگر طالبان فکر می‌کنند در ميان مردم ريشه دارند، پس در پروسه انتخابات سهيم شوند و از جنگ، کشتار هموطنان ما و ويرانی کشور دست بردارند."

رِئيس جمهور تاکيدکرد که جنگ اصول دارد؛ اما طالبان به هيچگونه اصولی پابند نيستند و حتی بالای مساجد، مردم عام، زنان، اطفال و اماکن عام‌المنفعه، حملات انجام می‌دهند.

نيروهاى هوايى، بتاريخ ١٣ حمل سال روان، يک مدرسه را در ولسوالى دشت ارچى ولايت کندز هدف قرار دادند که در اثر آن، ده ها تن کشته و زخمى گرديده و نهادهاى حکومتى در آن وقت  ادعا کردندکه تجمع طالبان را هدف قرار داده اند.

اما دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان(يوناما) حدود ده روز قبل، نتايج بررسى هاى خود را از رويداد دشت ارچى ولايت کندز اعلام کرد، که  براساس آن دراين حمله هوايى، ٣٦ تن از جمله ٣٠ کودک کشته شده اند و ٧١ نفر ديگر به شمول ٥١ کودک زخم برداشته اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement