خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

براى اعمار فابریکه ها در پکتیا حدود ۲۵۰ میلیون افغانی سرمایه گذاری شده است

براى اعمار فابریکه ها در پکتیا حدود ۲۵۰ میلیون افغانی سرمایه گذاری شده است

May 20, 2018 - 14:47

 

گردیز(پژواک، ۳۰ثور ۹۷): مسئولین اداره تجارت و صنایع پکتیا می گویند که در اعمار فابریکه های تولیدی دراین ولایت، نزدیک به ۲۵۰ میلیون افغانی سرمایه گذاری صورت گرفته، که برای ده ها تن زمینۀ اشتغال را آفریده است.

عبدالنصیرعالمیار رییس اتاق تجارت و صنایع پکتیا، به تاریخ ۳۰ ثور به آژانس خبری پژواک گفت که سرمایه گذاری متذکره، درعرصه های مختلف صورت گرفته و این روند ادامه دارد.

 عالم یار، این اظهارات را درجریان مراسم افتتاح فابریکه های رخت و مواد خوراکی حیوانی ابراز داشت و اذعان کرد که دراین دو فابریکه، حدود ده تن مصروف کارشده اند.

نامبرده گفت: "سکتورخصوصی تاکنون حدود چهار الی پنج میلیون دالر سرمایه گذاری نموده است؛ فابریکه مواد غذایی حیوانی که امروزگشایش یافت و نزدیک به دوصدهزار دالردرآن سرمایه گذاری صورت گرفته است، به سطح افغانستان دربخش سکتور زراعت در ردیف دوم قرار دارد؛ همچنان در فابریکه رخت ۳۰ میلیون افغانی سرمایه گذاری صورت گرفته است که این مقدار، افزایش خواهد یافت."

عالمیار افزود که سرمایه گذاران و تاجران بیشتر، به فعالیت دراین ولایت علاقمند اند؛ اما به سبب مشکل نبود برق و جای، تاکنون به این کار مبادرت نورزیده اند.

عالمیار گفت: "نبود برق وجای یک مشکل است، گرچه مشکل برق تا حدی مرفوع شده و دارد حل می شود و عدم بودجه برای پارک صنعتی یک مانع است؛ باید برای رفع این نقیصه، زودتر اقدام صورت گیرد."

به اساس معلومات نامبرده، دراین فابریکات، براى بيش از ۷۰۰ تن فرصت های کاری ایجاد شده است.

بادام گل یکتن ازسرمایه گذاران گفت که فابریکه تولید رخت را از پشاورانتقال داده و قصد دارد تا با فراهم کردن امکانات، کارش را بیشتر رونق بخشد.

بادام گل گفت: "ما درحال حاضر، دریک گوشه شهرجای گرفته ایم و ازهمین جا فعالیت می کنیم، درصورتیکه درپارک صنعتی سهولت ایجاد شود، زمین دراختیارما داده شود، انشاالله می خواهیم که فعالیت و تولید را بیشتر بلند ببریم."

سرمایه گذار دیگر مومن خان، از کارش خوشنودى کرده گفت که دراین بخش، حدود ۲۵۰ هزار دالر سرمایه گذاری نموده است.

مومن به پژواک گفت: "کاروبار ما در گردیز نسبت به سال گذشته خوب بود؛ اما به سبب تقلب و تولید کم کیفیت، کاروبار ما نیز کمرنگ شده است."

حقمل باشنده منطقه دولتزی مربوط مرکز گفت که در گردیز دریک فابریکه کار می کند و ازاین طریق برای امرار معیشت خانواده نفع میرساند.

نامبرده به پژواک افزود: "بیکاربودم، بی مورد در قریه گشت وگذارمی کردم و سرگردان بودم، اکنون الحمدلله در منطقۀ ما مکان کار ایجاد شده، درآن جا کار می کنم، معاشى که می گیرم، نیازمندی های خانواده را رفع می کند و خوشم استم."

نقیب سرحدی رییس ریاست تجارت وصنایع پکتیا گفت که هزارجریب زمین، برای پارک صنعتی تشخیص شده و ماسترپلان برای پارک نیز تکمیل شده است.

نامبرده ابراز امیدواری کرد که درجریان سال روان، کارهای عملی پارک صنعتی آغاز خواهد شد.

 موصوف گفت: "ماسترپلان برای اعمار پارک صنعتی خیلی حیاتی بود و تکمیل شد؛ ما درسال روان برای کارهای زیربنا چون برق و سرک، بودجه را درک خواهیم کرد تا کارهای عمرانی پارک به گونه عملی آغازشود."

به اساس معلومات اتاق تجارت وصنایع، درحال حاضر در مناطق مختلف شهرگردیز، حدود ۸۰ فابریکه تولیدی فعالیت دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement