خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"افراد مسلح غیرمسئول امنیت مزارشریف را با تهدید جدی مواجه نموده اند"

"افراد مسلح غیرمسئول امنیت مزارشریف را با تهدید جدی مواجه نموده اند"

May 21, 2018 - 17:57

مزارشریف (پژواک، ۳۱ثور۹۷): اعضای شورای ولایتی بلخ، فعالان مدنی و باشندگان عادی این ولایت می گویند که افراد مسلح غیرمسئول وابسته به احزاب سیاسی، اوضاع امنیتی شهر مزارشریف را با تهدید مواجه نموده اند.

آنها می گویند که بعد از تنش سیاسی میان رییس جمهور وعطامحمد نور والی پيشین بلخ، رقم افراد مسلح غیرمسئول درشهر مزارشریف با گذشت هر روز بیشتر می شود و به سبب آن، وضعیت امنیتی شهر نیزخراب شده است.

حمید صفوت رییس اتحادیه نهادهای مدنی بلخ، به آژانس خبری پژواک گفت که امنیت شهرمزارشریف ازشش ماه گذشته بدینسو خراب شده است.

نامبرده افزود که بیکاری، قاچاق مواد مخدر، و بحران سیاسی میان ارگ و عطامحمد نور، سبب شده تا زمینه را برای ناامنی ها مساعد سازد.

به گفته موصوف، گراف سرقت ها، قتل ها، درگیری های مسلحانه و اختطاف ها درشهرمزارشریف بلند رفته است که عامل عمده همۀ آنها، موجودیت افراد مسلح غیرمسئول است و افراد مسلح متذکره به زورمندان این ولایت بستگی دارند.

صفوت گفت قرار بود که با تغییرات جدید درعرصه نظامی و ملکی، وضعیت امنیتی شهر مزارشریف دوباره به حالت اولی برگردد؛ اما وی درمورد بدترشدن وضع امنیتی ابراز نگرانی کرد.

باشندگان عادی شهرمزارشریف نیز از اوضاع امنیتی شهر، نگران اند.

غلام رسول باشنده ناحیه دوم شهرمزارشریف به پژواک گفت که ازچند ماه گذشته بدینسو، شهرمزارشریف به مثابه دیگ بدون سرپوش گشته است.

نامبرده علاوه کرد: "چند شب پیش در شهر روان بودم، یک موتر درکنارم توقف کرد، افراد مسلح از آن پیاده شدند، خوفزده شدم، به زورمرا تلاشی کردند و هشت هزارافغانی را از نزدم گرفتند."

به گفته موصوف، افراد مسلح غیرمسئول در روز روشن، پیاده و درموترها گشت و گذار می کنند؛ اما کسى جلو آنها را گرفته نمی تواند.

غلام رسول گفت که مسئولین امنیتی بلخ، درجلوگیری از اعمال افراد مسلح غیرمسئول ناتوان اند.

نامبرده افزود که افراد مسلح غیرمسئول ازحمایت احزاب سیاسی برخوردار اند، ورنه هیچ کاری هم کرده نمی توانند.

داکترمحمد افضل حدید رییس شورای ولایتی بلخ، نگرانی های مردم پیرامون وضعیت امنیتی شهر مزارشریف را به جا می داند.

موصوف به آژانس خبری پژواک گفت که افراد مسلح غیرمسئول درشهرمزارشریف افزایش یافته و روال عادی زندگی را با تهدید مواجه نموده اند.

نامبرده افزود که اوضاع امنیتی جاری درشهر مزارشریف، برای آنها قابل قبول نیست و مردم باید به زندگی عادی برگردند.

حدید، مسئولیت خراب شدن وضعیت امنیتی شهررا به دوش افراد مسلح غیرمسئول انداخت و این افراد را به احزاب سیاسی وابسته قلمداد کرد.

اما نامبرده ازعادی شدن دوباره اوضاع امنیتی اطمینان سپرد.

نامبرده گفت که هفته گذشته در رابطه به عادی شدن وضعیت امنیتی شهر مزارشریف، نشستی درمقام این ولایت برگزارشد که نمایندگان احزاب سیاسی نیز درآن اشتراک ورزیده بودند.

رییس شورای ولایتی افزود که فیصله قاطع صورت گرفت که بعد ازاین، هیچکس در برابرتامین امنیت شهر، مانع واقع شده نمی تواند.

اما باشندگان شهر مزارشریف ميگويند که بعد از پایان نشست، برخی واقعات جنایی درشهر مزارشریف به وقوع پیوسته، که عاملین آن افراد مسلح غیرمسئول پنداشته می شوند.

محمد الدین باشنده کارته بخدی، به آژانس خبری پژواک گفت که چهارشب پیش سارقین مسلح، دراین منطقه به قصد سرقت وارد یک دکان شدند، که دکاندار در جلوگیری شان اقدام کرد.

موصوف علاوه کرد که دزدان در جریان این ماجرا، دکانداربیست ساله را هدف تیراندازی قرار دادند و کشتند.

نیروهای امنیتی هم افزایش واقعات جنایی در شهر را تایید می کنند.

اما سمنوال عبدالرزاق قادری آمرامنیت قوماندانی امنیه بلخ، ضمن تایید ناامنی های اخیر در شهر مزارشریف گفت که آنها درتامین امنیت شهرجدی اند.

نامبرده افزود که ازچندی بدینسو در برخی ولسوالی های بلخ عملیات ادامه دارد که توجه بیشتر به آن جلب شده است.

به گفته موصوف، برخی افراد ازاین موقع استفاده نادرست نموده و واقعات جنایی زیاد شده است.

قادری اطمینان داد که نیروهای امنیتی، به زودی وضعیت امنیتی شهر مزارشریف را به حالت عادی درخواهند آورد.

موصوف علاوه کرد که صلاحیت های گارنیزیون امنیتی برای حفاظت شهر، باید افزایش یابد تا درعرصۀ تامین امنیت، فعالیت های به مورد را انجام دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement