خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تهدیدهای امنیتی باعث کاهش حضور نمازگزاران در مساجد شده است"

"تهدیدهای امنیتی باعث کاهش حضور نمازگزاران در مساجد شده است"

May 21, 2018 - 16:45

کابل(پژواک، ۳۱ثور۹۷): شماری از باشندگان کابل می گویند که حمله مخالفان مسلح بر مساجد و تهدیدهای امنیتی، باعث کاهش نمازگزاران در مساجد پایتخت شده است.

داوود باشنده ناحیه سیزدهم شهر کابل، به آژانس خبری پژواک گفت که حضور مردم در نماز جماعت در این ناحیه، نسبت به سال قبل بسیار کاهش یافته است.

وی گفت که حمله های تروریستی و انتحاری بر مساجد و همچنان دزدی و آدم ربایی، سبب شده است که شمار کمتری از مردم برای ادای نماز جماعت در مساجد این حوزه حضور یابند.

این باشنده کابل افزود که حکومت مکلف است امنیت مردم به ویژه امنیت مساجد را تامین کند؛ در غیر آن باید به مردم کمک کند تا در این زمینه اقدام کنند.

غضنفرمرادی باشنده منطقه کارته ۴ مربوط ناحیه سوم شهر به پژواک گفت: "حضور مردم در نماز جماعت به ویژه تراویح کمتر شده است و مردم به دلیل تهدیدهای امنیتی و حملات بر مساجد، کمتر به مسجد می روند."

وی افزود: "در سال های گذشته هنگام جماعت  به ویژه نماز تروایح، در مساجد ازدحام زیادی بود و حتی مردم بر پشت بام نماز می خواندند؛ اما اکنون وقتی داخل مسجد می شویم دیده می شود که تعداد نمازگزاران بسیار کم است."

به گفته مرادی، حملات اخیر داعش و طالبان در مساجد مناطق مختلف کشور، دلیل اصلی کاهش نمازگزاران در مساجد است.

عبدالغفور لیوال مشاور رئیس جمهور در امور اقوام گفته است که کاهش نمازگزاران در مساجد، نگران کننده است.

وی در صفحه فیسبوک خود نوشته است که دلیل عمده این مسأله، ترس مردم از انفجارها است .

مولوی حبیب الله خطیب مسجد جامع منطقه باغ بالا گفت که کاهش شمار نمازگزاران، دلایل متعددی دارد که از آن جمله، مسائل امنیتی و تهاجم فرهنگی در این راستا نقش عمده دارند.

به گفته وی، برخی حلقات با حمایت خارجی ها برای کاهش باور مردم به مسائل مذهبی کار می کنند و همچنان گروه های تروریستی به حمایت خارجی ها با انفجار مساجد و یا حمله به اماکن مقدس، علیه دین اسلام و ارزش های اسلامی اقدام می کنند.

مولوی عبدالله سدید خطیب یکی ازمساجد پایتخت گفت که مردم در مورد امنیت خود نگرانی های زیادی دارند و همین نگرانی سبب شده است که کمتر برای ادای نماز به مسجد بروند.

وی افزود: "حمله های گروهی، تروریستی و انتحار و انفجار در داخل مساجد، سبب شده تا مردم برای رفتن به مسجد احساس خطر کنند."

مولوی سدید ضمن تاکید بر اهمیت رسیدگی به این موضوع از سوی حکومت گفت: "تهاجم فرهنگی از سوی برخی کشورها نیز در کمرنگ شدن حضور مردم در مساجد تاثیر داشته است و هرگاه حکومت در مورد این حمله ها و همچنان تهاجم فرهنگی به شکل مسلکی تحقیق کند در می یابد که در عقب آنها چه کسانی نقش دارند."

حشمت ستانکزی سخنگوی قوماندانی امنیه کابل، در پاسخ به این نگرانی ها گفت که پولیس به طور شبانه روزی برای تامین امنیت مردم تلاش می کند.

وی افزود که پولیس در همین راستا تدابیر امنیتی ویژه برای حفظ امنیت مساجد در ماه رمضان روی دست گرفته است و مردم می توانند با خیال راحت و بدون ترس به مسجد بروند.

نگرانی از تاثیر منفی تهدیدهای امنیتی و حمله های تروریستی بر حضور نمازگزاران در مساجد، در حالی مطرح می شود که دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما)، ماه عقرب سال گذشته در گزارشی از افزایش حمله بر مساجد و اماکن مذهبی در کشور خبر داده بود.

به گفته این سازمان، از ماه جدی ۱۳۹۴ تا عقرب ۱۳۹۶، ۴۲ حمله بر مساجد و اماکن مذهبی افغانستان به ثبت رسیده است، که بر اثر آنها ۲۶۱ نفر کشته و ۵۷۲ زخمی شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement