خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نجاران کنر برای انتقال قانونی تولیدات شان خواهان جواز شدند

نجاران کنر برای انتقال قانونی تولیدات شان خواهان جواز شدند

May 21, 2018 - 16:34

اسعدآباد(پژواک،۳۱ثور۹۷): نجاران ولایت کنر می گویند که اجناس چوبی آنها، قاچاق نیست و حکومت باید برای انتقال قانونی تولیدات شان، جواز صادر نماید.

دراین ولایت، حدود ۴۰۰ کارخانه خُرد و کلان موجود است که ازچوب کنر؛ تخته، الماری، میز، چوکی، کلکین و مواد دیگر تولید می کنند؛ اما وضع قیود بر انتقال این مواد، کارهای آنها را با رکود مواجه نموده است.

نجاران می گویند که اگر به اجناس چوبى آنها درداخل و یا خارج از کنر اجازۀ انتقال داده نشود، حرکت های مدنی گسترده را راه اندازی خواهند کرد.

عبدالرحیم که دریک فابریکه کوچک نجاری درشهراسعدآباد کنر کار می کند، گفت ازچوب هايی که درجنگلات از کارافتاده، نظر به فرمایش مردم، فرنیچر و اجناس تعمیراتی تیار می کنند.

موصوف افزود از زمانیکه حکومت بر انتقال اجناس تیارشده ازچوب، قيود وضع نموده، فعالیت آنها یکسره متوقف شده است.

عتیق الله صنعت کار دیگرهم در یکی از فابریکه های نجاری درشهر اسعدآباد، مصروف کار است.

موصوف به پژواک گفت اکنون با مشکلات متعدد اقتصادی مواجه اند و حکومت هم براجناس ساخته شدۀ دست شان، به نام قاچاق قیود وضع نموده است.

نامبرده ازحکومت تقاضا نمود که برای اجناس تهیه شده چوبی کنر، اجازه انتقال داده شود تا صنعت چوب کنر به سراسر افغانستان برسد.

حشمت الله ژمن یکتن از فعالان مدنی کنر گفت که حکومت و نیروهای امنیتی، جلو منبع قاچاق چوب را گرفته نمی توانند، بلکه مانع کار وفعالیت مردم شده اند.

نامبرده افزود که هزاران تن درصنعت نجاری مصروف کاربودند؛ اما درپی تصمیم نادرست حکومت، مردم متذکره درحال حاضر با مشکلات دچار اند.

به گفته وی، چوب کنر اکنون نیز ازطریق مناطق سرحدی به پاکستان قاچاق می شود؛ اما در داخل کشور برآن قیود وضع شده است.

نجاران می گویند که درصورت دریافت جواز، حین انتقال تولیدات شان حاضراند تا محصول را بپردازند.

فرهاد درانی رییس اتحادیه نجاران درکنر، در گفتگو با آژانس خبری پژواک گفت که  به سطح این ولایت ۴۰۰ فابریکۀ خرد و کلان وجود دارد که بیشتر از ده هزار تن درآن مصروف کاراند.

او افزود که بعد از وضع محدودیت بر تولیدات آنها، فعالیت  کارخانه ها درکل متوقف شده است و مردم با مشکلات زیاد مواجه اند.

نامبرده گفت درصورتیکه حکومت واقعا به جلوگیری از قاچاق چوب معتهد است، در مناطق سرحدی از قاچاق آن به پاکستان ممانعت ورزد.

نامبرده علاوه کرد که اگر به تولیدات آنها اجازه داده شود؛ از یک جهت از تولیدات داخلی حمایت صورت می گیرد و از طرف دیگر، هزاران تن دوباره مصروف کارخواهند شد و با پرداخت محصولات، سطح عواید دولت نیز بلند خواهد رفت.

عبدالغنی مصمم سخنگوی والی کنر، مشکلات نجاران دراین ولایت را پذیرفت؛ اما گفت که قیود متذکره به اساس حکم رییس جمهور اعمال شده است و بدون صدورحکم وی، جواز داده نمی شود.

شایان ذکراست که از دو دهۀ اخیر، هزاران باشنده کنر در صنعت نجاری مصروف کاراند؛ اما از دوسال بدینسو، این روند به سبب وضع قیود برانتقال تولیدات چوبی، کمرنگ شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement