خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اشتراک زنان نورستان در پروسۀ ثبت نام نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است

اشتراک زنان نورستان در پروسۀ ثبت نام نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است

May 22, 2018 - 15:40

جلال آباد (پژواک،۱ جوزا ۹۷): مسئولان در نورستان میگویند که حضور زنان در روند ثبت نام رای دهندگان نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.

به گفتۀ مسئولان، نبود تذکره باعث شده بود تا در آغاز این پروسه حضور زنان کمرنگ شود؛ اما سهولت در اخذ تذکره باعث سرعت گیری پروسۀ ثبت نام شده است.

بازمحمد نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات ایت ولایت، روز گذشته به آژانس خبری پژواک گفت که در حدود۸ هزار تن در پروسۀ متذکره ثبت نام نموده اند.

وی افزود که آمار یاد شده مربوط مرکز ولایت و چند ولسوالی میشود، که تقریبا نصف این کسان زنان میباشند.

وی گفت: "از آغاز پروسۀ ثبت نام تا روزگشته ۷۷۰۹ تن ثبت نام نموده، که ۴۵ در صد شان را زنان تشکیل میدهند."

به گفتۀ وی، حضور زنان در آغاز این پروسه کمتر بود؛ اما با ایجاد گروپ های سیار اخذ تذکره روند ثبت نام خوبتر شده است.

زاهده فیضان رییس امور زنان نیز گفت در مناطقی که مراکز ثبت فعال است، در مقابل ثبت نام زنان هیچ مانعى وجود ندارد و حضور زنان نسبت به گذشته بیشتر شده است.

او به پژواک گفت اگر مشکل عکاسی حل شود و در گروه های سیار اخذ تذکره زنان کار کنند، اشتراک زنان در این پروسه زیادتر خواهد شد.

وی با اظهار خوشی، از زنان خواست تا در بخش های دیگر نیز سهم بیشتر بگیرند.

فیضان گفت آنها در این مورد آگاهی عامه انجام داده و از زنان دیگر نیز خواسته اند تا در پروسۀ انتخابات شریک شوند و به کاندید مورد نظر شان رای دهند.

از سوی دیگر، انجینر سعیدالله نورستانی در گفتگو با آژانس خبری پژواک گفت باوجود اینکه از اشتراک زنان در روند ثبت نام خوش است؛ اما انتقاد میکند که آگاهی عامه در این ولایت کم رنگ میباشد.

وی اضافه کرد که در ابتدا مردم از اهمیت نصب ستیکر ناخبر بودند؛ اما پس از آگاهی عامه توسط یک تعداد کاندیدان احتمالی این پروسه سرعت یافته است.

محمد سعید مومند سخنگوی والی نورستان به پژواک گفت در ابتدای این پروسه نبود آگاهی عامه سبب کمرنگ شدن این روند نه بلکی از نداشتن تذکره باعث آن شده است.

وی افزود که در این ولایت، سبب کمرنگ شدن پروسۀ ثبت نام نداشتن تذکره بود و با ایجاد گروه های سیار اخذ تذکره این مشکل از بین رفته است.

گلالی باشندۀ منطقۀ پارون مرکز این ولایت میگوید که وکلا به این ولایت، هیچ کار نکرده است.

وی پس از ثبت نام میگوید که به کاندید دلخواه شان رای خواهند داد که به مردم این ولایت، بخصوص زنان خدمت نماید.

قرار است که انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولایتی به تاریخ ۲۸ میزان برگزار شود.

روند ثبت نام رای دهندگان که یک ماه قبل در شهرها آغاز شده بود، برای یک ماه دیگر تمدید شده است، و هفتۀ گذشته در ولسوالی ها هم آغاز شده است.

به اساس معلومات کمسیون انتخابات، تا دیروز حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن در سرتاسر کشور ثبت نموده و تقریبا ۸۰۰ تن زنان میباشند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement