خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در قانون رسانه ها، ماده ای به حمایت از زنان خبرنگار وجود ندارد"

"در قانون رسانه ها، ماده ای به حمایت از زنان خبرنگار وجود ندارد"

May 26, 2018 - 15:19

کابل(پژواک، ٥ جوزا ٩٧): مدافعين حقوق خبرنگاران، ديد منفى در جامعه در مورد خبرنگاران زن و برخورد نادرست با آنها را از عوامل عقب نگهداشتن زنان خبرنگار مى دانند؛ اما مى گويند که بعد از اين، در اين راستا اقدامات جدى خواهد شد. 

حمیرا ثاقب رییس خبرگزاری زنان افغانستان، امروز در دومین نشست دادخواهی برای تطبیق «قانون منع آزار جنسی و تبعیض جنسیتی» در کابل گفت که اين مشکل سبب شده است که خبرنگاران زن، کمتر در عرصه خبرنگاری فعالیت داشته باشند. 

به گفته او، ندادن فرصت کاری و عدم حضور زنان در رده های مدیریتی رسانه ها، یکی دیگر از علل عقب نگهداشتن و کم میلی زنان خبرنگار در رسانه ها شده است.

وی علاوه کرد که عدم توجه به ارتقای ظرفیتی زنان خبرنگار از سوی مسئولان رسانه ها، سبب شده تا کمتر زنان خبرنگار، هم تراز با توانایی و ظرفیت خبرنگاران مرد باشند.

موصوف افزود: «بررسی هایی را که ما از قانون رسانه های همگانی داشتیم، با مورد جدی بر نخوردیم که حمایت های قانونی و مشخصی از زنان خبرنگار داشته باشد و از همین رو، بسیاری از قوانین روح مردانه دارد.»

وی گفت که برای رسیده گی به وضعیت اسف بار خبرنگاران زن، خبرگزاری زنان افغانستان پیشنهاد کرده است که برای جلوگیری از آزار و اذیت زنان، دو ماده در قانون رسانه ها اضافه شود.

ثاقب علاوه کرد: «طرزالعملی باید ایجاد شود که بر اساس آن، ما کمیته نظارتی داشته باشیم تا بتوانیم وضعیت تبعیض جنسی و جنسیتی را در رسانه های دولتی و خصوصی بررسی کنیم.»

صدیق الله توحیدی عضو هیات رهبری کمیته مصئونیت خبرنگاران، در این نشست گفت با آن که تعدیلاتی در قانون رسانه های همگانی به میان آمده؛ اما بر نقش زنان شاغل در رسانه ها  توجه نشده است.

به گفته وی، با توجه به اینکه قانون رسانه های همگانی، پنج بار تعدیل شده و مواردی اضافه شده؛ اما در کُل در مورد حقوق و وجایب زنان شاغل در رسانه ها هیچ ماده اى وجود ندارد.

به گفته او، زنان گزارشگر با دو مشکل مواجه اند، یکی مشکل بیرون سازمانی که نگاه مردم را نسبت به کار آن ها در رسانه ها در پی دارد و دیگر مشکل درون سازمانی است که از سوی مسئولان رسانه ها و ادارات دولتی نقض می شود.

وی گفت: «بعد از این در مورد مالکان رسانه ها، مدیران مسئول و همکاران مرد رسانه یی، هرگاه مشکلی برای خبرنگاران زن ایجاد می کنند، گذشت نخواهد شد و برخلاف سال های دیگر، در زمینه دادخواهی خواهیم نمود.»

جعفر راستین مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ، دراین نشست گفت که اين وزارت متعهد به همکاری با تمام ادارات دولتی و رسانه ها برای مصئونیت خبرنگاران می باشد.

موصوف افزود که وزارت اطلاعات و فرهنگ تلاش می ورزد تا زمینه های بیشتر کاری برای زنان فراهم شود و مسئولان رسانه ها نیز مکلف اند تا بستر مناسب برای خبرنگاران و مخصوصا زنان فراهم کنند.

به گفته او، تمامی دوسیه های بدرفتاری و خشونت با خبرنگاران به ویژه خبرنگاران زن، مورد بررسی قرار گرفته و هیچ نوع تفکیک جنسیتی در امر رسیده گی به آن نشده است.

او گفت که دریک سال گذشته، به بیش از یک هزار قضیۀ بدرفتاری و خشونت علیه خبرنگاران در کمیته مشترک مصئونیت و امنیت خبرنگاران رسیدگی شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement