خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون انتخابات: بیش از سه میلیون رای دهنده در انتخابات ثبت نام کرده اند

کمیسیون انتخابات: بیش از سه میلیون رای دهنده در انتخابات ثبت نام کرده اند

May 26, 2018 - 16:00

کابل(پژواک،۵جوزا۹۷): یک مقام کمسیون انتخابات، از ثبت نام بیش از سه میلیون تن بخاطر رای دهی در انتخابات خبر می دهد؛ اما در عین حال تايید می کند که  بیش از یک هزار مرکز ثبت نام، به دلایل عمدتاً امنیتی بسته مانده است.

ولسی جرگه، امروز محمد همایون محتاط  رئیس اداره ثبت احوال نفوس و اورنگ زیب سرپرست دارالانشاى کمیسیون مستقل انتخابات را بخاطر توضیح در مورد چگونگی پیشرفت روند ثبت نام رای دهندگان و همچنان اعزام نشدن تیم های توزیع تذکره به برخی ولسوالی ها، به نشست عمومی این مجلس فرا خوانده بود.

برخی اعضای ولسی جرگه گفتند که در برخی ولسوالی ها تا اکنون روند ثبت نام رای دهندگان آغاز نشده است و مدعی شدند که در توزیع تذکره نیز فساد گسترده وجود دارد و حتی افرادی هستند که چندین تذکره گرفته اند.

اورنگ زیب سرپرست دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات، خطاب به اعضای ولسی جرگه گفت که تا روز گذشته سه میلیون و ۲۲هزار و ۴۲۶ تن که شامل بیش از دو میلیون مرد و حدود ۸۹۰ هزار تن زن می شوند، برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند.

بر اساس معلومات کميسيون انتخابات، مرحله اول ثبت نام راى دهندگان، از ٢٥ حمل تا ٢٢ ثور در مراکز ولايات، مرحله دوم از ٢٥ ثور تا ۷ جوزا در ولسوالى ها، و مرحله سوم از ۷ جوزا تا ٢٢ جوزا در قريه هاى دوردست صورت می گیرد.

اما در پی درخواست اعضای شورای ملی، کمیسیون مستقل انتخابات زمان ثبت نام رای دهندگان را در مراکز ولایات، برای یک ماه تمدید کرده است.

سرپرست دارالانشاى کمیسیون مستقل انتخابات، در ادامه در مورد بسته بودن مراکز ثبت نام صحبت کرد و گفت که در مرحله اول ثبت نام که در مراکز ولایات آغاز شد، باید در ۱۴۱۹ مرکز ثبت نام صورت می گرفت؛ اما ۱۲۷ مرکز آن به دلیل تهدیدات امنیتی باز نشده است.

به گفته وی، در مرحله دوم که ثبت نام در مراکز ولسوالی ها می باشد؛ از جمله ۴۴۹۱ مرکز، تنها ۳۲۳۱ مرکز باز بوده و ثبت نام صورت گرفته؛ اما ۱۱۶۱مرکز همچنان بسته است.

اورنگ زیب خاطر نشان کرد که ۴۲۸ مرکز، به دلیل اینکه ولسوالی ها در تصرف مخالفین مسلح دولت قرار دارد،۴۳۳ مرکز  به دلیل تهدیدات بلند امنیتی و ۳۰۰ مرکز دیگر به دلیل نرسیدن مواد ثبت نام رای دهندگان باز نشده است .

اما وی تصریح کرد که کمیسیون مستقل انتخابات تلاش می کند با استفاده از گزینه های مختلف، زمینه را برای ثبت نام همه افراد واجد شرایط فراهم سازد؛ تا هیچ فردی از شرکت در روند انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسووالی ها محروم نشود.

این مقام کمیسیون انتخابات، در پاسخ به سؤالی مبنی بر تمدید مدت روند ثبت نام در مراکز ولسوالی ها گفت که پروسه ثبت نام در مراکز ولایات تمدید شده و اگر نیاز باشد، در مراکز ولسوالی ها نیز تمدید خواهد شد .

محمد همایون محتاط رئیس اداره ثبت احوال و نفوس گفت: «ما تذکره کاغذی را به حیث کارت رای دهی انتخاب نکرده ایم؛ چون ما مشکلات آن را می دانستیم و نگران بودیم.»

وی افزود که در حال حاضر ۱۰۵۷تیم توزیع تذکره در سطح کشور، موظف شده اند تا برای مردم تذکره توزیع کنند؛ اما بیشتر ازين نمی توانند این برنامه را توسعه دهند.

محتاط در واکنش به ابراز نگرانی برخی  اعضای ولسی جرگه در مورد احتمال فساد در روند توزیع تذکره گفت که تا اکنون، این اداره به رویدادی که ثابت کند کارمندان اداره ثبت احوال نفوس تذکره فروخته باشند، برنخورده است.

به گفته رئیس اداره ثبت احوال نفوس، گرفتن تذکره اضافی از سوی یک فرد، جرم است و به همین منظور به  نهادهای کشفی و استخباراتی به شکل کتبی اطلاع داده شده است که از تیم های سیار این اداره نظارت کنند؛ تا تذکره را جعل نکنند و یا در خانه های شخصی تذکره توزیع نشود.

قرار است انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها در ٢٨ ميزان سال جاری برگزار شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement