خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اتحادیه تالک: قانونی استخراج می کنیم و به هیچ گروه مسلح پول نمی دهیم

اتحادیه تالک: قانونی استخراج می کنیم و به هیچ گروه مسلح پول نمی دهیم

May 27, 2018 - 17:05

جلال آباد (پژواک، ۶جوزا ۹۷): اتحادیه سنگ تالک ولایت ننگرهار می گوید که به هیچ گروه مسلح به طور رسمی پول نداده است؛ اما این را  هم رد نمی کند که ممکن برخی گروه های مسلح، به جبر و گونۀ غیر رسمی، از استخراج کنندگان معادن پول اخذ کرده باشند.

آنها این اظهارات را در واکنش به گزارش یک اداراه بین المللی موسوم به "گلوبل ویتنس" ابراز کردند که براساس این گزارش، گروه های مسلح، از معادن تالک ننگرهار پول به دست می آورند.

اتحادیه استخراج و پروسس سنگ تالک ننگرهار، به تاریخ ۶ جوزا درشهرجلال آباد با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی، گزارش اداره مذکور را به شدت رد کرد.

دراین کنفرانس که رییس معادن ننگرهار نیز حضور داشت،  اطمینان داده شد که سنگ تالک ننگرهار، به اساس قرارداد رسمی با حکومت استخراج می شود.

حاجی ولی خوگیانی رییس اتحادیه سنگ تالک، دراین کنفرانس گفت که اداره گلوبل ویتنس با انتشاراین گزارش قصد دارد تا صنعت استخراج معادن را درکشور با مشکلات مواجه سازد و یکسره راکد سازد.

نامبرده اظهارات این اداره که گویا از سنگ تالک ننگرهار گروه های مسلح نفع می برند، دور ازحقیقت پنداشت و خواهان ثبوت دراین عرصه شد.

 موصوف افزود: "آنها در مورد اسناد، ثبوت و شواهد در اختیار ندارند که ما به گونه رسمی به گروه های مسلح پول داده باشیم، اینکه مخالفین به زندگی مردم ارزش قایل نیستند؛ جای شک نیست که ازاستخراج کنندگان معادن نیز به جبر پول اخذ کنند."

به اساس معلومات نامبرده، درحال حاضر از ولسوالی های خوگیانی و شیرزاد، سنگ تالک استخراج می شود که استخراج آن بر بنیاد ۳۲ قرارداد عقد شده با حکومت صورت می گیرد و به اساس امر رییس جمهور، بعد از نیمه پروسس به خارج صادر می شود.

درعین حال، پرویز الیشنگی رییس معادن ننگرهار نیز تایید کرد که دراین ولایت، هیچگونه حفاری خودسرانه صورت نمی گیرد.

نامبرده، در این کنفرانس مشترک گفت که به طور رسمی معلومات دراختیار ندارد که استخراج کنندگان به گروه های مسلح پول می دهند؛ اما افزود که این مسئولیت آنها نیست که استخراج کننده کدام معدن،  به اساس تفاهم شخصی، به سران قومی و یا ملک هاى منطقه پول می دهد و آنها جلو آن را بگیرد.

اما امیرخان یار نماینده مردم ننگرهار در ولسی جرگه ميگويد که بیشتر معادن افغانستان درمناطق تحت کنترول مخالفین مسلح قرار دارند و جای شک نیست که آنها هم از استخراج معادن سود ببرند.

نامبرده به آژانس خبری پژواک گفت که افزون بر مخالفین مسلح، برخی سیاسیون، وکیلان و متنفذین قومی هم ازحفاری معادن نفع می برند.

 به اساس معلومات اتحادیه سنگ تالک، دراین ولایت بیش از ۳۰ فابریکه نیمه پروسس سنگ تالک و به همین تعداد شرکت های سنگ تالک در این بخش مصروف استخراج اند و به هزاران تن فرصت کاری فراهم نموده است.

آنها نگران اند که برخی حلقات مغرض، خواهان بدنام کردن این روند استند و ميخواهند به طورعمدی جلو سرمایه گذاری و مصروفیت هزاران تن دراین بخش را بگیرند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement