خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"با در نظرداشت شرايط موجود، برگزارى انتخابات شفاف و سراسرى ممکن نمى باشد"

"با در نظرداشت شرايط موجود، برگزارى انتخابات شفاف و سراسرى ممکن نمى باشد"

May 27, 2018 - 15:13

کابل (پژواک، ٦ جوزا ٩٧): برخى اعضاى مشرانوجرگه، ضمن نگرانى از ناامنى ها و باز نشدن مراکز ثبت نام در برخى ولسوالى ها گفتند که با در نظرداشت شرايط موجود، برگزارى انتخابات شفاف و سراسرى ممکن نمى باشد.

همچنان برخى اعضاى جرگه، بر سخنان وحيدالله سباوون رييس حزب اسلامى متحد افغانستان و مشاور رييس جمهور، از کشتار طالبان مسلح انتقاد نمودند و برخى ها گفتند که حکومت در مورد مدغم ساختن مناطق قبايلى با ايالت پشتونخواۀ پاکستان اقدام کند.

افزایش نا امنی ها

گل محمد رسولی نماینده مردم فاریاب در مشرانو جرگه، در نشست امروز این جرگه ضمن نگرانی از افزایش نا امنی ها در شمال و شمالشرق کشور گفت که در حال حاضر ده ولسوالی فاریاب و شهر میمنه در حال سقوط به دست مخالفین مسلح دولت مى باشند.

وی خطاب به مسئولان امنیتی افزود: «آیا مردم فاریاب افغان نیستند که هیچ توجه به این ولایت صورت نمی گیرد، اگر کدام برنامه سیاسی دارید لطفا به خاطر خدا از آن دست بکشید؛ در غیر آن فاریاب سقوط خواهد کرد.»

گل احمد اعظمی نماینده مردم فراه در این جرگه نیز وضعیت امنیتی را در کشور نگران کننده دانسته و خطاب به نیروهای خارجی مستقر در کشور (ماموريت حمايت قاطع) گفت: «اضافه کردن نیروهای خارجی هیچ درد را دوا نمی کند، در گذشته هم بیش از صد هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور داشت؛ اما هیچ مشکل را حل نکرد.»

به باور او بهتر است به جای بیشتر ساختن نیروهای خارجی، نیروهای امنیتی افغان تجهیز و تمویل شوند و نسبت به جنگ، به برنامۀ صلح توجه شود.

شرايط نامساعد براى برگزارى انتخابات

محمد حسن هوتک نماینده مردم زابل، با اشاره به وضعيت امنيتى گفت: «برگزارى انتخابات شفاف و سراسری در شرایط فعلی نا ممکن است، دولت تنها در مراکز برخی ولسوالی ها حضور دارند و با چنین شرایط ، ما یک انتخابات فراگیر نخواهیم داشت.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز نظر مشابه داشتند.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، از حکومت خواست تا برعلاوه توجه به تامين امنيت پروسه انتخابات، به تامين امنيت مردم نیز توجه داشته باشد.

وی تامین امنیت مردم را جزء مکلفیت های حکومت خواند و گفت که سه شنبه هفته جاری مسئولان امنیتی در پیوند به افزایش نا امنی و چگونگی تامین امنیت مراکز ثبت نام رای دهنده گان، به این جرگه فرا خوانده مى شوند تا به اعضای جرگه معلومات دهند.

باز نشدن مراکز ثبت نام رای دهند گان در برخی ولسوالی ها

گلالی اکبری نماینده مردم بدخشان در این جرگه، ضمن نگرانی از باز نشدن مراکز ثبت نام رای دهندگان در برخی ولسوالی های این ولایت گفت: «اگر مراکز ثبت نام رای دهندگان باز نشود، شماری زیادى مردم در اين ولايت از حق شرکت در انتخابات محروم خواهند شد.»

او افزود که از جمع ٢٧ ولسوالى اين ولايت، ولسوالی های وردوج و یمگان در تصرف مخالفین مسلح دولت قرار دارد و در هفت ولسوالی دیگر نيز به دليل ناامنى ها تاکنون مراکز ثبت نام رای دهندگان باز نشده است.

محمد حسن هوتک نیز گفت که در برخی ولسوالی های زابل، مراکز ثبت نام رای دهندگان باز نشده و اگر زمینه براى اشتراک همه در این انتخابات فراهم نشود، این پروسه برای مردم قابل قبول نخواهد بود.

نماينده گان مردم فارياب، لوگر و پکتيکا در این جرگه نیز گفتند که مراکز ثبت نام رای دهندگان، تاکنون در برخی ولسوالی هاى اين ولايات باز نشده است.

به اساس معلومات کميسيون انتخابات، تا حال از جمع ٤٤٩١ مرکز ثبت نام راى دهنده گان، ١١٦١ مرکز به دليل تهديدهاى امنيتى و نرسيدن مواد ثبت نام در مراکز ولسوالى ها باز نشده است.

نایب اول این جرگه، نیز از باز نشدن مراکز ثبت نام رای دهندگان در برخی ولسوالی ها اظهار نگرانی کرد و خطاب به سکتور امنیتی کشور گفت: «برای تامین امنیت مراکز ثبت نام رای دهندگان اقدام کنید و زمینۀ باز شدن مراکز ثبت نام را در ولسوالی هايى که در تصرف دولت قرار دارد مهیا سازید تا کسی از حق شرکت در این پروسه محروم نشود.»

وی همچنان از کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت خواست تا روند ثبت نام رای دهنده گان را در مراکز ولسوالی ها تمدید نمایند.

کميسيون مستقل انتخابات قبلا گفته بود که مرحله اول ثبت نام راى دهنده گان، از ٢٥ حمل تا ٢٢ ثور در مراکز ولايات، مرحله دوم از ٢٥ ثور تا هفتم جوزا در ولسوالى ها، و مرحله سوم از هفتم تا ٢٢ جوزا در قريه هاى دوردست اجرا مى شود.

اما اين کميسيون، زمان ثبت نام در مراکز ولایات برای یک ماه دیگر نیز تمدید کرده و گفته است که در صورت نياز، مراحل بعدى ثبت نام نيز تمديد خواهد شد.

اظهارات وحید الله سباوون

وحیدالله سباوون مشاور رییس جمهور غنی، در امور قبايل و رییس حزب اسلامی متحد افغانستان، اخیرا در ننگرهار در یک نشستی، طالبان را برادر خطاب کرده و گفته است که اقوام پشتون نباید با اقوام غیر پشتون در جنگ برود؛ زیرا دامنه جنگ طولانی می ‌شود.

همچنان سباوون گفته است برادرانى که از دیگر اقوام هستند، فکر نکنند که از افغانستان نیستند.

افضل شامل نماینده مردم تخار در این جرگه، اظهارات سباوون را غیر مسئولانه خواند و گفت: «طالب برادر ما نیست، این چگونه مشاور است که غیر مسئولانه صحبت می‌ کند، باید دهن او پلستر شود.»

او افزود که اظهارات سباوون، ضد منافع ملی کشور و تضعیف کننده روحیه نیروهای امنیتی می باشد.

محمد علم ایزدیار نایب اول این جرگه در مورد گفت: «اظهارات سباوون در مورد طالبان موجب سلب انگیزه جنگی از نیروهای امنیتی افغانستان می ‌شود؛ زیرا برادر برادر را نمی کشد، ولی طالبان همواره نیروهای امنیتی و مردم افغانستان را می ‌کشند.»

ایزدیار افزود که سباوون، به دلیل این اشتباه بزرگى که مرتکب شده است، باید از مردم افغانستان معذرت بخواهد.

وی افزود: «دولت و مردم افغانستان ندای صلح را بلند می‌ کنند؛  اما در مقابل طالبان با خشونت و تفنگ پاسخ می‌ دهند؛  آیا در شرایط کنونی لازم است که به چنین گروهی برادر خطاب شود؟»

اين در حالى است که پيش از اين، حامد کرزى رييس جمهور پيشين و شمار ديگرى از سياسيون نيز طالبان را برادر خطاب کرده اند.

تلاش نموديم در مورد با سباوون گفتگو کنيم؛ اما تماس با او برقرار نشد.

مدغم ساختن مناطق قبایلی با ایالت پشتونخواه پاکستان

هفته گذشته پارلمان پاکستان لایحه اى را تصویب کرد که به اساس آن، مناطق قبایلی آن طرف خط فرضى دیورند، با ایالت پشتونخواه مدغم شود.

زلمی زابلی نماینده مردم زابل در این جرگه، در مورد گفت که نباید حکومت افغانستان در برابر این تصمیم پارلمان پاکستان سکوت کند.

او افزود به اساس اسنادی که وجود دارد، دولت های افغانستان و پاکستان حق ندارند که بدون مشوره با طرف مقابل، در مورد مناطق قبایلی تصمیم بگیرند.

به گفته موصوف تصمیم پارلمان پاکستان، خلاف تعهدات قبلی دو کشور است.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه، از حکومت افغانستان خواست تا در مورد موقفش را واضح سازد و با در نظر داشت اسنادی که از دوره هاى مختلف در زمينه وجود دارد، وارد مذاکره با حکومت پاکستان شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement