خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوان بامیانی چهارمین موشک دست ساخت خود را آزمایش کرد

جوان بامیانی چهارمین موشک دست ساخت خود را آزمایش کرد

May 27, 2018 - 11:46

بامیان(پژواک،٦جوزا ٩٧): یک جوان بامیانی با اقتصاد ضعیف، در حالی از موفقیت ساخت چهارمین موشک دوربُرد و قابل هدایت خبر می دهد که از دو سال به این سو، به هدف کمک به نیروهای امنیتی این کار را آغاز کرده است.

عبدالقادر رضایی متعلم صنف دوازدهم یکی از لیسه ها در ولسوالی ورس، در صحبت اختصاصی به آژانس خبری پژواک گفت این موشک که ٥٠ سانتی­متر طول و ١٠ سانتی­متر قطر دارد، مواد اولیه آن لولۀ پلاستیکی (پی وی سی) می باشد که با سوختی مرکب پتاسیم نایتریت، شکر و کاربن به پرواز می آید.

به گفته او، تمام مواد سوخت این موشک را از محل بودوباشش تهیه نموده است و پتاسیم نایتریت استفاده شده در این موشک را، از شوره خاک پس از تصفیه، با مقداری از شکر و کاربن ترکیب نموده است.

وی علاوه کرد که از زمان ها به اينسو در صدد ساخت موشک بوده است و با یاد گرفتن بعضی فورمول ها، اقدام به ساخت همچو موشک ها کرده است.

عبدالقادر گفت هر چند موشک هایش کوچک اند؛ اما خاطر نشان کرد که به هر میزان که مواد سوختش اضافه گردد، به همان میزان بُردش بیشتر خواهد شد.

به گفته او، محاسبات بُرد هر موشک به صورت علمی، با توجه به وزن هر موشک به دست می آید و مواد سوخت اضافه می شود.

موصوف افزود: «هدفم از ساخت همچو موشک ها و آزمایش آن ها، کمک به نیروهای دفاعی کشور است و امیدوارم که در سال های آینده با استفاده از مواد محلی، بتوانم موشک های هدفمند با بُرد دورتر بسازم.»

به گفته وی، موشکی را که به تازگی آزمایش کرده، از روی دستگاهی خودساز پرتاب موشک که نتیجه مطلوب در پی داشته صورت گرفته است.

رضایی با بیان اینکه بعد از آخرین آزمایش راکتی، تصمیم گرفته است تا روی هدفمند شدن موشک هایش کار کند، افزود که چهارمین موشکش با بُرد دو کیلومتر می باشد و توانایی حمل کلاهک انفجاری را دارد.

عبدالقادرخاطر نشان کرد که از پیشرفت کارهایش تاهنوز حکومت محلی را در جریان نگذاشته؛ چون در نظر داشته پس از آن که موشک هایش به هدف تعیین شده اصابت نماید و موفق گردد، آن موقع مسئولان را در جریان بگذارد.

موصوف افزود که هرگاه در راستای ساخت موشک ها، حمایت نسبی حکومت را داشته باشد، یک نقطۀ عطف برای حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور خواهد بود.

به گفته او، در این راستا تا به حال تنها دوستانش وی را حمایت و تشویق نموده اند و یک بار دیگر اداره مکتب نیز از وى خواسته بود تا موشک هایش را در معرض دید آنان قرار دهد.

محمد امین یکی از دوستان عبدالقادر که در هنگام آزمایش موشک ها وی را همراهی کرده است، گفت که دولت باید از همچو فکرهای بکر و جوانان با استعداد استفاده کند و آن ها را حمایت کند تا روزی برای تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور مفید واقع شوند.

ازسويى هم عبدالرحمن احمدی سخنگوی والی بامیان، به پژواک گفت که تا هنوز به صورت رسمی  مسئولین محلی در آزمایشات موشک عبدالقادر شرکت نکرده؛ اما اداره معارف ولسوالی ورس از این آزمایش های موشکی با خبر بوده است.

وی افزود که اداره محلی،  از هرگونه ابتکار خلاقانه ورشد بلوغ فکری جوانان استقبال نموده وبا توجه به صلاحیتى که دارند، برای رشد استعداد شان از هیچ حمایتى دریغ نخواهند کرد.

وی گفت: "ما این موضوع را دنبال خواهیم کرد و در صورت علاقه مندی این شاگرد مکتب، وی را به مراجع معرفی خواهیم کرد که سبب شکوفایی  بیشتر علمی وفکری وی شود."

پیش از این نیز در بامیان، حسین داد یکی از شاگردان لیسه کالو، موفق به ساخت موشک شده بود و او نیز چندین موشکش را آزمایش کرده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement