خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اطفال در پرورشگاه: حکومت به تعليم و تربيۀ ما توجه جدى کند

اطفال در پرورشگاه: حکومت به تعليم و تربيۀ ما توجه جدى کند

Jun 02, 2018 - 15:36

شبرغان (پژواک،١٢جوزا٩٧): شمارى از اطفال پرورشگاه ولايت جوزجان مى گويند که محل بودوباش شان، يک مکان کرايى است و از هيچ لحاظ برای زيست مناسب نيست و حکومت، بايد يک مرکز مخصوص براى اطفال بى سرپرست ايجاد کند.

انجمن اجتماعی روز، موسسه افغان ها برای آموزش تغيير و اتحاديه خبرنگاران در ولايت جوزجان، به مناسبت يازدهم جوزا روز جهانی طفل، شام ديروز افطاريه برای اطفال پرورشگاه ترتيب دادند.

فرزين فهيمی مسئول انجمن اجتماعی روز گفت که هدف از راه اندازى اين برنامه، روحيه دادن  به اطفال پرورشگاه بود که آنها تنها نيستند.

وی افزود: "در این برنامه ضمن آنکه برای اطفال سفره غذايی آماده شده بود، پاپوش، توپ های فوتبال و تکه لباس نيز تهيه گرديد، که توسط انجمن اجتماعی روز، اتحاديه ژورناليستان و موسسه افغان ها برای آموزش تغيير، در اختيار رياست کار و امور اجتماعی قرار داده شد؛ تا بعدا در اختيار اطفال قرار داده شود."

خانم فهيمی افزود: "ما خواستيم تا از روز جهانی طفل، به گونه ديگر در شهر شبرغان تجليل کنيم، به همين دليل سه نهاد دست به دست هم داده با امکانات محدود توانستيم شامی را به نام اطفال رقم زنيم و با آنها باشيم."

لطف الله عزيزى والى جوزجان  گفت که برداشتن چنين گام ها، اگر کوچک باشد يا بزرگ، در امر ترويج فرهنگ عالی انسانی يک امر خوب است  و دستگيری از نیازمندان و ترتيب دادن سفره برای اطفالى که متضرر از جنگ اند، يک امر نيک و انسانی است که بايد همه مردم اجتماع امروزی، به آن توجه مبذول دارند و از اين امر پيروی کنند.

والی ولايت جوزجان،  با اطفال پرورشگاه به مناسبت روز جهانی طفل، کيکی را قطع نمود و تحايف تهيه شدۀ سه نهاد مدنى  را نيز به آنها توزيع کرد.

فواد يکتن از اطفال پرورشگاه گفت: "ما خوشحاليم که امشب برای ما سفره غذايی ترتيب دادند و از ما ياد کردند و اطفال، شام امروز نمايشاتی را به راه انداختند و از محفل لذت برديم  و ای کاش بزرگان به حال ما توجه مبذول دارند و برای ما يک مرکزی را ايجاد کنند که مربوط به خود ما باشد."

او با لحنی افسرده افزود: "محل بودوباش ما يک مکان کرايی است که از هيچ لحاظ برای زيست ما مناسب نيست."

ذکرالله طفل ديگر اين پرورشگاه گفت: "اينکه خبرنگاران و برخی  ديگر امروز به کلبۀ ما سر زدند و برای ما سفره ترتيب دادند، خرسند استيم."

وی علاوه کردکه کاش ديگران هم به حال  شان توجه مبذول دارند و برای روزهای عيد شان کاری انجام دهند تا حداقل يک جيب خرج داشته باشند.

او از مسئولين بلندپايه حکومت خواست که به صنوف تدريسی آنها توجه مبذول گردد؛ تا آنها بتوانند راحت مصروف درس و تعليم شان باشند.

سيد عبدالرشيد منصوری رئيس کار و امور اجتماعی ولايت جوزجان، خطاب به باشنده گان شهر شبرغان گفت افرادی که از امکانات مالی خوب برخوردار اند، بيايند از اقدام نيک اين سه نهاد الگو برداری کنند.

وی علاوه کرد که کاش خانواده هايی که از امکانات خوب زنده گی برخورداراند، به سراغ چنين اطفال و يا افراد بی بضاعت بروند تا اين فرهنگ در جامعه نهادينه شود.

موصوف، اقدامات خبرنگاران و دو نهاد جامعه مدنی را ستود و از همه مسئولين موسسات امداد رسان و خيريه خواست تا در قسمت ترويج اين فرهنگ، دست به دست هم دهند و کارهای مثبتی را برای نيازمندان انجام دهند.

در پرورشگاه ولايت جوزجان، حدود پنجاه طفل مربوط به خانواده هايی که بنابر ملحوظات جنگ سرپرست شانرا از دست داده اند، نگهداری و پرورش مى شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking