خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

درننگرهار قالین بافان نبود سرپناه را در برابر فعالیت شان مانع عنوان می کنند

درننگرهار قالین بافان نبود سرپناه را در برابر فعالیت شان مانع عنوان می کنند

Jun 03, 2018 - 18:13

جلال آباد (پژواک، ۱۳جوزا ۹۷): قالین بافان ولایت ننگرهار می گویند که نبود سرپناه درعرصه کسب وکارآنها مانع بزرگ است و اگرمشکل متذکره رفع نشود؛ زود است که اکثر قالین بافان این کسب را ترک کنند.

نامبرده می گوید که حکومت درمورد شهرک نیز به آنها تعهد سپرده بود، کارهای قانونی اش نیز طی مراحل شده؛ اما بازهم افتتاح نمی شود.

به گفته قالین بافان، زمانیکه ازکدام شرکت و تجار فرمایش قالین بافی را بدست می آورد، درمقابل قباله خانه را ازآنها طلب می کند؛ اما آنها درمنازل کرایی زندگی می کنند و اکثر تاجران همرای شان قرارداد نمی کند.

آنان می گویند که بسا اوقات کارقالین بافی را تا نصف رسانده مالک خانه کرایه خانه را افزایش می دهد و یا ازخانه آنها را اخراج می کند که با این کار زندگی شان تلخ شده است.

ازجمله آنها یکتن شریفه احمدزی است که از ۱۷سال بدینسو مصروف صنعت قالین بافی می باشد.

نامبرده اکنون کارخانه شخصی دارد و برای یکتعداد زنان نیز زمینه کار را فراهم نموده است.

به گفته موصوف، اکثرخانواده های قالین باف از روی مجبوریت، این کسب را ترک می کنند.

وی علاوه کرد: "سند خانه را از ما جویا می شوند، ما درخانه های کرایی به سر می بریم، سند را ازکجا برایش بدهیم."

نامبرده علاوه کرد که سال های پیش برای آنها شهرک منظور شده بود، کارهای رسمی آن نیز تمام شده بود؛ اما بازهم افتتاح نمی شود.

محمدظاهرعضو اتحادیه قالین بافان ولایت ننگرهار نیزمشکل متذکره را می پذیرد و می گوید که قالین بافان به سبب نبود سرپناه، ازحرارت گرمی و برودت سردی به تکلیف اند.

نامبرده اذعان می کند که قالین بافان توان به کرایه گرفتن منازل خوب را ندارند و خانه های را به کرایه می گیرند که مکان برای کارگاه درآن نمی باشد، زیرترپال و سایه بان کارمی کنند که گرمی تابستان و سردی زمستان درمقابل فعالیت آنها مشکل زا می باشد.

موصوف می گوید اگربرای قالین بافان شهرک در نظر گرفته شود، آنها به کمک برخی موسسات خیریه برای آنها منازل دو اتاقه را اعمارخواهد کرد که یک اتاق برای معیشت آنها و اتاق دیگر برای کارگاه آنها اختصاص داده خواهد شد.

ببوگل که درمنطقه دامان ولسوالی بهسود ننگرهار درمنزل کرایی زندگی دارد و قالین بافی می کند، همیشه با مالک خانه درجنجال است.

نامبرده می گوید: "زمانیکه کارقالین به نصف برسد، مالک خانه می گوید که خانه را خالی کنید یا کرایه را افزایش می دهد، مجبوراستیم کرایه را همرایش قبول کنیم؛ زیرا اگرازخانه بیرون می شویم، قالین برما تاوان می شود؛ اگرکارگاه ازجایش حرکت داده شود، درآنصورت قالین به سرنمی رسد."

ازجانب دیگرحیات الله حیات والی ننگرهار، مشکل فوق قالین بافان را تایید کرد و اطمینان سپرد که راه حل را برایش سراغ خواهد کرد.

نامبرده درپاسخ به یک پرسش پژواک گفت که درآینده نزدیک درولایت ننگرهار، شهرک قالین بافان به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

شایان ذکراست که درحال حاضربه سطح زون شرق، حدود ۵۰۰۰ خانم مصروف صنعت قالین بافی اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement