خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"مراکز ثبت نام راى دهنده گان از مکاتب به مکان هاى ديگر انتقال داده شود"

"مراکز ثبت نام راى دهنده گان از مکاتب به مکان هاى ديگر انتقال داده شود"

Jun 03, 2018 - 15:29

کابل (پژواک، ١٣ جوزا ٩٧): برخى اعضاى مشرانوجرگه از حکومت مى خواهند که مراکز ثبت نام راى دهنده گان را از مکاتب، به مکان هاى ديگر انتقال دهد؛ زيرا تهديدهاى امنيتى به اين مراکز، برخى شاگردان مکاتب را نگران کرده است.

به اساس گزارش های آژانس خبری پژواک از ۲۵حمل سال روان که پروسه ثبت نام رای دهنده گان در سطح کشور آغاز شده، تا کنون ۱۹ مرکز ثبت نام رای دهنده گان در ولایت مختلف مورد حمله مخالفین مسلح دولت قرار گرفته و در این حملات، ۱۱۵ تن کشته شده و ۱۸۲ تن دیگر جراحت برداشته اند، که اکثر آنها افراد غيرنظامى مى باشند.

به اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، در حال حاضر بیش از ۳۲۰۰ مرکز ثبت نام رای دهندگان انتخابات ٢٨ ميزان ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى، فعال است که اکثریت آن ها در مکاتب مى باشند.

سهیلا شریفی عضو مشرانوجرگه در نشست امروز این جرگه گفت که برخی شاگردان مکاتب، به دلیل تهدیدات امنیتی که متوجه مراکز راى دهى است، نمی خواهند به مکتب بروند؛ زيرا در مکاتب آنها مراکز ثبت نام ايجاد شده است.

او افزود که بنا بر تهدیدات امنیتی يادشده، برخى خانواده ها تصمیم گرفته اند که اطفال شان به مکتب نروند .

لیلما احمدی عضو دیگر این جرگه، با نظر مشابه گفت: «اگر مراکز ثبت نام رای دهنده گان به محلات دیگر انتقال نشود، اکثریت متعلمین از دروس شان باز خواهند ماند.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه، اظهارات مشابه داشتند و خواهان انتقال مراکز ثبت نام رای دهندگان از مکاتب به محلات دیگر شدند.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه، از کمیسیون مستقل انتخابات خواست تا برای رفع تشویش شاگردان مکاتب و اولیای آنها اقدامات جدی را روی دست گيرد تا شاگردان از آموزش باز نمانند.

اين در حالى است که به اساس يک گزارش تازه وزارت معارف و برخى نهادهاى بين المللى، ناامنى ها و برخى رسوم در افغانستان سبب شده است که  ٣،٧ ميليون کودک که حدود ٦٠ درصد آنان را دختران تشکیل می دهند، از رفتن به مکتب باز بمانند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement