خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نیمی از اطفالی افغان بين سنين ٧ تا ١٧ ساله از مکتب بازمانده اند

نیمی از اطفالی افغان بين سنين ٧ تا ١٧ ساله از مکتب بازمانده اند

Jun 03, 2018 - 15:11

کابل (پژواک، ١٣ جوزا ٩٧): يک گزارش تازه نشان می دهد که ناامنى ها و برخى رسوم در افغانستان سبب شده تا ٣،٧ ميليون کودک که حدود ٦٠ درصد شان را دختران تشکیل می دهند، از رفتن به مکتب باز بمانند.

در گزارش مشترک "مطالعه حالت و تعداد اطفال بیرون از مکتب" که از سوی وزارت معارف، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (UNESEF)، اداره انکشاف بین المللی امریکا (USAIDinfo-icon) و موسسه سموئیل هال (SAMUEL HALL) انجام شده، آمده است که وخامت اوضاع امنیتی طی سال های اخیر، فقر و تبعیض گسترده سبب شده، تا دستاوردهای تعلیمی میان سال های ١٣٨١ – ١٣٩٥ به شدت کاهش یابد.

در گزارش وزارت معارف و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد  آمده است که کندهار، هلمند، میدان وردک، پکتیکا، زابل و ارزگان از جمله ولایاتی اند که از این ناحیه بیشتر متاثر شده اند.

در این گزارش تصریح شده است که معضلات بیجا شدن از محل سکونت و ازدواج درسنین طفولیت، به گونۀ قابل ملاحظه، بالای چانس شمولیت اطفال به مکاتب اثر گذار بوده است.

منبع همچنان نوشته است که کمبود معلمین اناث، ضعف تسهیلات مکاتب و ناامنی نیز سبب شده تا روند عرضه خدمات تعلیمی در مناطق آسیب دیده، بیشتر از هر زمان دیگر متاثر گردد.

میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، امروز حین ارایه گزارش یادشده در کابل گفت یافته های این گزارش نشان می دهد که تقریباً نیمی از اطفالی که بین سنین ٧ تا ١٧ سال قرار دارند و حدود ٣،٧ ميليون تن را تشکیل می دهند، در افغانستان از مکتب بازمانده اند.

به گفته او، تمام تلاش، ظرفیت و تعهد وزارت معارف، معطوف به محو بیسوادی و جذب همۀ کسانی به مکاتب و مراکز آموزشى است  که از مکتب، خواندن و سواد محروم شده اند.

وی علاوه کرد: «به دلیل ناامنی، سیلاب، خشکسالی، عودت کننده گان و یک مقدار مشکلات سنتی؛ تعدادی از اطفال از مکتب بیرون مانده اند؛ اما واقعیت تلخی که ما در معارف ما با آن روبرو هستیم، نزدیک به ٤٤ درصد از اطفال افغانستان که سن مکتب را طی می کنند، محروم از مکتب هستند.))

آدیل خضر نماینده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد در افغانستان، گفت هرچند آمار متذکره نگران کننده می باشند؛  اما در این عرصه پیشرفت و امید نیز به چشم می خورد.

وی ضمن تاکید بر تجديد تعهد براى فراهم ساختن فرصت های آموزشی افزود: «وضعیت کنونی را زمانی نمی توان به عنوان گزینه بهتر برای افغانستان تلقی نمود که ما نتوانیم هر طفل را از حق آموزش برخوردار نماییم.»

به گفته او، هرگاه اطفال به مکتب نروند، در آن صورت میزان خطراتى چون؛ سوء استفاده، بهره برداری از کودکان بلند می رود.

وى افزود که حدود ٨٥ درصد پسران و دخترانی که دوره ابتدائیه مکتب را آغاز می نمایند، صنف اخیر آن را به پایان می رسانند، در حالیکه حدود ٩٤ درصد پسران و ٩٠  درصد دخترانى که دوره ثانوی مقدم مکتب را آغاز می نمایند، صنف اخير آن را به پایان می رسانند.

 "توجه به جذب کودکان به خصوص دختران به مکاتب به خصوص در ولاياتى که اين مشکل در آن بيشتر است، در همکارى با  رهبران مذهبی و سایر گروه های ذیربط، استخدام و ارتقاى ظرفیت معلمین اناث و رسیده گی به معضله ازدواج در سنین طفولیت وغيره، شامل پيشنهادات اين مقام بلند پايۀ صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد در افغانستان بخاطررفع مشکل بازماندن کودکان از مکتب مى باشد.  

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement