خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هاشمی: در صدها مرکز ثبت نام راى دهندگان زمينۀ نام نويسى فراهم نشده است

هاشمی: در صدها مرکز ثبت نام راى دهندگان زمينۀ نام نويسى فراهم نشده است

Jun 03, 2018 - 15:47

کابل(پژواک، ۱۳ جوزا ۹۷): کميسيون  مستقل انتخابات می گويدکه رقم ثبت نام رايدهندگان نزديک به ٤،٨ ميليون تن رسيده؛ اما هنوز در صدها مرکز ثبت نام راى دهندگان زمينه نام نويسى فراهم نشده است.

سيد حفيظ الله هاشمی کميشنر کميسيون مستقل انتخابات، درگفتگو با خبرنگار آژانس خبرى پژواک گفت که تا ديروز بيش از چهار ميليون و ۷۸۸ هزار تن از واجدين شرايط (زن، مرد، کوچی و اهل هنود) در مراکز ولايات و مراکز ولسوالی ها، ثبت نام کرده اند.

وی گفت که از جمله اين تعداد، بيش از سه ميليون و ۱۶۸ هزار مرد، يک ميليون و ۵۲۸ هزار زن، بيش از ۹۰ هزار و ۷۰۰ کوچی و ۵۱۲ تن اهل هنود و سکهـ نام نويسى کرده اند

موصوف افزود: "ما توقع نداشتيم که رقم ثبت نام کنندگان به اين حد برسد؛ اما خوشبختانه که کثيری از مردم جهت رايدهی ثبت نام کرده اند و شمار زيادى خود را در ولسی جرگه و شورای ولسوالی نامزد کرده اند، با وجود مشکلات و ناامنی پروسه انتخابات به شکل خوب به پيش می رود."

به اساس معلومات کميسيون انتخابات، مرحله اول ثبت نام راى دهنده گان، از ٢٥ حمل تا ٢٢ ثور در مراکز ولايات؛ مرحله دوم از ٢٥ ثور تا هفتم جوزا در ولسوالى ها؛ و مرحله سوم از هفتم تا ٢٢ جوزا در قريه هاى دوردست اجرا مى شود.

اما به دنبال خواست اعضای شورای ملی و مردم، کميسيون مستقل انتخابات زمان ثبت نام رای دهنده گان را در مراکز ولايات برای يک ماه ديگر نيز تمديد کرد.

همچنان اين کميشنر کميسيون انتخابات گفت که تاکنون زمينه نام نويسى در ۴۰۸ مرکز ثبت نام راى دهندگان در چندين ولسوالی کشور تاکنون فراهم نشده و در اين ولسوالی ها برگزاری انتخابات نا ممکن خواهد بود.

اما موصوف گفت که احتمال دارد که تا ختم پروسه ثبت نام راى دهندگان به دليل ناامنى در برخى ولسوالى ها صدها مرکز ديگر نيز مسدود گردد.

وی، تعداد و جزئيات در مورد ولسوالی هايی که در آن مراکز ثبت نام راى دهندگان به دليل ناامنى فعال نشده است ارائه نکرد؛ اما پيش از اين گفته بود که در ده ولسوالی مراکز ثبت نام فعال نشده و اگر وضعيت همينگونه ادامه يابد، برگزارى انتخابات دراين ولسوالى ها ناممکن است.

اين کميشنر کميسيون مستقل انتخابات، با اشاره به اينکه به مناطق خارج از تصرف دولت ميکانيزمى دارند، گفت کسانی که علاقه مند شرکت در انتخابات استند، می توانند در مناطق امن تشريف بياورند و رای بدهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement