خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزیر مخابرات: جمع آوری ده درصد محصول مخابراتی شفاف است

وزیر مخابرات: جمع آوری ده درصد محصول مخابراتی شفاف است

Jun 04, 2018 - 15:45

کابل (پژواک،۱۴جوزا ۹۷): وزیر مخابرات در حالى با شفاف خواندن جمع آوری ده در صد محصول مخابراتی، از جمع آورى ١٠.٥ ميليارد افغانى از اين مدرک خبر مى دهد، که برخى نماينده گان مردم اين روند را غيرشفاف مى دانند.  

به اساس فیصله شورای وزیران و فرمان رييس جمهور؛ ده درصد محصول خدمات مخابراتی، بالای تمام استفاده کنندگان خدمات مخابراتی وضع گردیده و از تاریخ اول میزان سال ۱۳۹۴ اجرایی شده است.

بعد از اجرايى شدن اين ماليه، برخى اعضاى شوراى ملى گفته بودند که اين روند شفاف نيست و بايد براى شفافيت آن سيستم مناسب ايجاد شود. وزارت مخابرات وعده کرده بود که براى رفع اين چنين نگرانى ها سيستمى (Real Data Management) را ايجاد مى کند.

شهزاده گل آريوبى وزير مخابرات، امروز در نشست عمومى ولسى جرگه جمع آورى اين عوايد را شفاف خوانده گفت که عواید بدست آمده از شرکت هاى مخابراتى، مستقیما به بانک مرکزى انتقال و وارد خزانه دولت می شود.

او افزود که تا کنون بیش از ده و نیم میلیارد افغانی از این مدرک جمع آوری شده است.

اما موصوف گفت که کار ايجاد سيستم يادشده که قرار بود براى جمع آورى اين پول ايجاد شود، تا حال نهايى نشده است؛ زيرا در طرز العمل تغییرات به وجود آمد و اين کار را به تاخير انداخت.

آریوبی افزود که برای بار دوم است که موضوع خریداری سیستم در کمیته تدارکات مورد ارزیابی قرار گرفته و دو شرکت مشخص شده تا این سیستم نصب شود .

وی گفت که این سیستم به اساس پروپوزلى که شرکت ها ارایه کرده اند، چهارده میلیون دالر امریکایی هزینه بر می دارد.

اما اعضای جرگه جمع آوری مالیات را غیر شفاف می دانند.

قیس حسن رییس کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه گفت: «ارقامی که وزیر صاحب ارایه کرد، با ارقامی که شرکت های مخابراتی رسما برای ما در استعلام به کمیسیون ما ارایه کرده از زمین تا آسمان تفاوت دارد، ما چندین بار خواستیم تا این پروسه را نظارت بکنیم؛ اما حکومت اجازه نداد، اگر حالا ما زیاد اصرار بکنیم حکومت برای ما دوسیه ترتیب خواهد کرد.»

او افزود که در جمع آوری مالیات از استفاده کننده گان شرکت های مخابراتى، خیانت صورت گرفته است .

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز نظر مشابه داشتند و این سیستم را غیر شفاف خواندند.

امیر خان یار نایب دوم ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت نیز این سیستم را غیر شفاف خواند و از وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی خواست تا هرچه عاجل سيستم (Real Data Management) را نصب و فعال سازد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement