خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اداره محیط زیست: روزانه حدود چهار تُن خریطه پلاستیکی در کابل استفاده می شود

اداره محیط زیست: روزانه حدود چهار تُن خریطه پلاستیکی در کابل استفاده می شود

Jun 05, 2018 - 16:55

کابل(پژواک، ۱۵جوزا ۹۷): اداره ملی حفاظت محیط زیست، ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای منفی استفاده از خریطه های پلاستیکی بر محیط زیست و صحت انسان، می گوید که روزانه تنها در کابل چهار تن خریطه پلاستیکی استفاده می شود.

غلام محمد ملک یار معین مسلکی اداره حفاظت محیط زیست، امروز در مراسمی به مناسبت روز جهانی محیط زیست که با شعار مبارزه با آلودگی پلاستیک در کابل برگزار شده بود، نسبت به پیامد های آلودگی محیط زیست کشور هشدار داد.

وی، در این مراسم نسبت به افزایش استفاده از خریطه های پلاستیکی در کشور ابزار نگرانی کرد و گفت که برآورد می شود تنها در کابل، روزانه حدود چهار تن از این نوع خریطه ها استفاده می شود.

ملک یار با اشاره به این مسأله گفت: "استفاده از خریطه های پلاستیک به این پیمانه، برای شهری چون کابل فاجعه بار است."

معین اداره حفظ محیط زیست تصریح کرد که بر اساس آمار های جهانی، در حال حاضر در هر دقیقه یک میلیون خریطه پلاستیکی خریداری می‌شود که استفاده سالانه آن، به پنج میلیارد خریطه می رسد. به گفته وی، حداقل ۱۰۰ سال زمان نیاز است تا پلاستیک دوباره در چرخه طبیعت از بین برود.

ملک یار گفت: "ما می توانیم با شیوه های مختلف در امر کاهش استفاده و حتی جلوگیری از استفاده خریطه های پلاستیکی نقش داشته باشیم و در گام نخست باید خود ما از آن استفاده نکنیم، از آسیب های آن به مردم آگاهی بدهیم و پلاستیک های پراکنده در جاده ها را جمع آوری و از خریطه های تکه ای(پارچه ای) و کاغذی جهت انتقال اشیای مورد نیاز خود استفاده کنیم."

این مقام دولتی تصریح کرد که در حال حاضر، هیچ گونه سیاست گذاری فرهنگی و یا قانونی در مورد کاهش استفاده از خریطه های پلاستیکی و یا جلوگیری از تولید آن وجود ندارد؛ اما نیاز است که شهروندان بخاطر حفظ محیط زیست و صحت خود از آن استفاده نکنند.

محمد یعقوب حیدری والی کابل نیز با ابراز نگرانی از استفاده بیش از حد از خریطه های پلاستیکی در پایتخت گفت: "ما نباید با محیط خود بازی کنیم، استفاده از پلاستیک بازی کردن با سرنوشت ما ومحیط زیست ماست."

به گفته وی، در حال حاضر در شرق کابل حدود ۴.۵ میلیون تن کثافات دفن شده است و برآورد می شود که جمع آوری وانتقال هر تن آن ۲۵ دالر هزینه برداشته باشد.

والی خاطر نشان کرد که در صورت وجود یک برنامه ریزی درست، می شد که از پول هایی که برای جمع آوری و انتقال این مقدار زباله هزینه شده است، کارخانه بازیافت زباله ساخته شود.

حیدری هشدار داد چنانچه شاروالی کابل به فرصت داده شده اخیر حکومت مبنی بر آغاز بازیافت زباله ها در این شهر اقدام نکند، مسئولان آن به څارنوالی معرفی و تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

مسئولان شاروالی کابل به این هشدار واکنش نشان نداده اند؛ اما احمد بهزاد غیاثی رئیس تنظیف شاروالی پیش از این گفته بود که شاروالی، روی طرح جمع آوری و تفکیک زباله ها از یکدیگر در بخشی از شهر کار می کند و در صورتی که این طرح موفق بود، با شرکت های خصوصی بخاطر بازیافت آن قرارداد خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement