خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مکاتب نسوان شهر جلال آباد به سبب تهدید گروه داعش مسدود شده است

مکاتب نسوان شهر جلال آباد به سبب تهدید گروه داعش مسدود شده است

Jun 05, 2018 - 16:46

جلال آباد (پژواک، ۱۵جوزا ۹۷): مکاتب نسوان در شهرجلال آباد به علت تهدیدهای امنیتی، یک روز پیش از رخصتی های تابستانی، به روی متعلمین مسدود شده است.

اداره ولایتی ننگرهار، مسدود شدن مکاتب را آغاز رخصتی های تابستان عنوان می کند؛ اما ازچند روز بدینسو درشبکه های اجتماعی اوراق هوشدار گروه داعش دست به دست می شود که درآن بسته شدن مکتب ها را هشدار داده اند.

مسئولین ریاست معارف ننگرهار، بسته شدن مکاتب را یک مصلحت دانسته و می گویند که این اقدام برای جلوگیری از وقوع واقعات احتمالی اتخاذ شده است.

گروه داعش با پخش دو شبنامه که  یکى آن به رنگ سیاه و سفید و دیگرى رنگه چاپ شده، درآن به بسته شدن همه مکاتب نسوان هشدار داده شده و درصورتی که مسئولین هر لیسه ازاین امر تخطی  ورزند، با حملات بمی مواجه خواهند شد.

همچنان این گروه در یک پیام ویدیویی نیز هوشدار داده و می گوید که این اقدام را در واکنش به کشته و زخمی شدن افراد ملکی در حملات هوایی نیروهای افغان وخارجی واقع هسکه مینه، روی دست گرفته اند.

نعمت الله یکتن از باشندگان شهرجلال آباد، به آژانس خبری پژواک گفت که صبح امرورخواهرانش به مکتب رفتند؛ اما بعد ازمدتی کوتاه دوباره به خانه برگشتند و می گفتند که مکتب به سبب تهدیدهای امنیتی مسدود شده است.

ولی محمد یکتن ازباشندگان دیگر شهر نیز تایید کرد که فرزندانش بعد از رفتن به مکتب زود دوباره برگشته اند و برای شان گفته شده که به خانه ها بروند، تهدید امنیتی موجود است.

نامبرده برحکومت افغانستان، مخالفین مسلح و جامعه جهانی صدا کرد که نظام تعلیمی غیرجانبداراست و ادارات تعلیمی، نباید هدف قرارداده شوند.

گرچه این هوشدارمخالفین مسلح بیشتر متوجه لیسه های نسوان است؛ اما امروز درشهرجلال آباد لیسه های ذکورنیز مسدود است.

اصحاب ولی متعلم لیسه نصرت شهرجلال آباد، به پژواک گفت که صبح امروز به مکتب رفت، دروازه اش بسته بود و برایش گفته شد که خطرامنیتی است، خود را به خانه برساند.

محمد آصف شینواری مسئول مطبوعاتی ریاست معارف ننگرهار، به پژواک گفت که فیصله بسته شدن مکاتب درشهرجلال آباد، برای جلوگیری از وقوع حملات احتمالی صورت گرفته است.

نامبرده علاوه کرد که امروز امتحان نهایی شاگردان است، امتحانات اساسی سپری شده و صرف امتحانات فرعی باقیمانده، اگرمتعلمین به مکتب حاضرشوند، امتحان شان زودتراخذ شده و بلافاصله رخصت خواهند شد.

درعین حال، عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار، به پژواک گفت که درمناطق سردسیر ننگرهار همه مکاتب به روی متعلمین بازاست؛ اما درمناطق گرم سیر امتحانات پایان یافته و متعلمین رخصت شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement