خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برمک: مداخله همسايه ها و افراد مسلح غيرمسئول عوامل ناامنى در فراه و فارياب است

برمک: مداخله همسايه ها و افراد مسلح غيرمسئول عوامل ناامنى در فراه و فارياب است

Jun 06, 2018 - 15:05

کابل (پژواک، ١۶ جوزا ٩٧): وزير داخله ضمن اينکه از تلاش براى تغيير استراتيژى جنگ سخن مى زند، مى گويد مداخله کشورهاى همسايه در فراه و عوامل سياسى در کنار افراد مسلح غيرمسوول در فارياب، از عوامل ناامنى ها مى باشند.    

ولسی جرگه امروز دگر جنرال طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی، محمد معصوم ستانکزی رییس عمومی امنیت ملی و ویس احمد برمک وزیر امور داخله را در پیوند به وضعیت امنیتی و حملات اخیر مخالفین مسلح دولت به این جرگه فرا خوانده بود؛ اما تنها وزیر امور داخله به نشست حضور یافت.

درنامه وزارت دولت در امور پارلمانی که از سوی هیات اداری به خوانش گرفته شد، آمده است که وزیر دفاع و رییس عمومی امنیتی ملی، در بیرون از کشور حضور دارند و نمی توانند در نشست امروز شرکت کنند .

وزیر داخله که در نشست امروز این جرگه سخن می زد گفت که از پنجم ثور به این سو، حملات تهاجمی مخالفین مسلح دولت در ٩ ولایت آغاز شده؛ اما به اهداف شان نرسیده اند.

او افزود که ولایت غزنی در محراق توجه دشمن قرار دارد و افزايش قواى دولتى در این ولایت آغاز شده است.

به گفته موصوف، اصلاحات نيز در صفوف پولیس غزنی به وجود آمده و تلاش ها جریان دارد تا پولیس ملی، ملی شود.

وی بدون ذکر نام کدام کشورى، با اشاره به حمله مخالفین مسلح دولت به مرکز ولایت فراه گفت که مداخله کشورهای همسایه، مواد مخدر و اختلافات بین برخى حلقات، سبب بیشتر شدن تحرکات مخالفین مسلح در این ولایت شده است.

اين درحالى است که وزير دفاع کشور، بعد از حمله بر فراه با اشاره به مشکلات موجود ميان ايران و افغانستان در قسمت آب گفته بود که اين جنگ، بر سر مديريت آب است. سفير ايران در کابل اين اظهارات را رد کرده بود.

وزير داخله در مورد وضعیت امنیتی فراه بدون ارایه جزییات افزود: «برخی حلقات که منافع شان در خطر است، با پرداخت پول برای برخی افراد مسلح می خواهند وضعیت را دگرگون سازند.»

اما وی گفت که حالا وضعیت در فراه تحت کنترول است .

برمک درخصوص ولایت فاریاب گفت: «عوامل سیاسی و موجودیت قوماندانان مسلح غیر مسوول، سبب بیشتر شدن تحرکات دشمن شده است.»

وی از مردم و قوماندانان مسلح غیر مسئول که در فاریاب فعالیت دارند، خواست تا از نظام و نیروهای دولتی حمایت کنند.

وزیر داخله گفت که برای بهتر شدن وضعیت امنیتی فاریاب عملیات ترتیب شده و در آینده نزدیک وضعیت در این ولایت بهتر خواهد شد .

موصوف بدون ارایه جزییات گفت که از اول حمل تا حال، ۲۵۰۰ عملیات مخالفین مسلح دولت در سطح کشور خنثی و در زمان یاد شدۀ نیروهای دولتی ۱۴۰۰ عملیات را برضد آنها راه اندازى کرده اند.

وی با اشاره به حمله هفته گذشته مهاجمان بر قرارگاه وزارت امور داخله گفت: «حالا مخالفین هر روز تکتیک های شان را تغییر میدهند، افرادی که بر وزارت امور داخله حمله کرده بودند، برعلاوه این که از لباس نظامیان خارجی استفاده کرده بودند، حتی قبل از انجام حمله آرایش نیز کرده بودند تا شناسایی نشوند.»

به اساس معلومات وزارت داخله، در حمله تهاجمی مخالفین مسلح دولت بر قرارگاه وزارت امور داخله که از سوی ده تن با استفاده از موترهای زرهی انجام شد، یک تن از منسوبین پولیس ملی کشته و پنج تن دیگر آنها زخم برداشتند.

وزیر داخله در نشست امروز ولسى جرگه گفت: «وزارت دفاع ملی و امور داخله نیز در سدد تغییر استراتیژی جنگ به تناسب استراتیژی دشمن است، کارها انجام شده و استراتیژی جنگ در برابر دشمنان مردم افغانستان تغییر خواهد کرد.»

برمک در مورد حمله بر علما در کابل گفت: «تحقیقات در مورد ادامه دارد، غفلت دور از امکان نیست، هر کسی که غفلت کرده باشد مورد پیگرد قرار می گیرد.»

به اساس معلومات وزارت داخله، در حمله انتحاری که دو روز قبل حین خروج شماری از علمای کشور از نشستى در خیمه لویه جرگه در کابل صورت گرفت، هفت تن کشته و ۲۰ تن دیگر جراحت برداشتند.

امیر خان یار نایب دوم ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت گفت که اظهارات وزیر امور داخله، قناعت اعضای جرگه را فراهم نکرده است.

وی افزود که در یکی از نشست ها، وزیر دفاع ملی و رییس عمومی امنیت ملی فراه خوانده می شوند تا در مورد وضعیت امنیتی، به نماینده گان مردم پاسخ بدهند؛ زیرا به گفته او حالا بیشتر مسئولیت جنگ را وزیر دفاع و مسئولیت کشف و استخبارات را رییس عمومی امنیت ملی بر عهده دارد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement