خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بيمارى تب کنگو در افغانستان در حال افزايش است

بيمارى تب کنگو در افغانستان در حال افزايش است

Jun 12, 2018 - 12:19

کابل (پژواک، ٢٢ جوزا ٩٧): در سال روان ٧٥ واقعۀ مثبت تب کنگو که نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزايش دارد، در وزارت صحت عامۀ افغانستان ثبت شده است و از ميان اين ٧٥ تن، ١٤ تن جان باخته اند.

تب کنگو يا "تب خونريزى دهنده" يكى از بيمارى ­هاى ويروسى مشترك بين انسان و حيوان (گاو، بز، گوسفند و فیل مرغ ) است که از طريق خون، کنه هاى (حشره) آلوده و هرگونه تماس با مريض قابل انتقال می‌باشد.

متخصصين صحى از مردم مى خواهند که هرگاه علایم اين بيمارى را مشاهده می­ کنند، در اسرع وقت به مراکز تداوی این بیماری مراجعه نمایند؛ زيرا هرگاه فرد مصاب، در مراحل ابتدایی تحت تداوى قرار گيرد، امکان تداوی وجود دارد.

داکتر محمد سليم سها عضو ديپارتمنت معلومات صحى وزارت صحت عامه، به آژانس خبرى پژواک گفت که امسال ٢٨ واقعه تب کنگو در هرات، هشت واقعه در کابل، شش واقعه در فارياب، شش واقعه در بلخ و متباقى ٢٧ واقعه در ساير ولايت کشور ثبت شده است.

به گفته وى، چهار تن در هرات، يک تن در کابل، دو تن در فارياب و دو تن در بلخ از اثر اين بيمارى جان باخته اند. او بدون ارايه جزييات گفت که پنج تن ديگر در ساير ولايات کشور فوت کرده اند.

موصوف بدون ارايه آمار دقيق گفت که اين رقم مبتلايان به بيمارى کنگو، نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزايش داشته است.  

به اساس معلومات وى، درسال ١٣٩٦ در مجموع ٢٤٤ واقعۀ تب کنگو در کشور ثبت شده بود.

وى گفت که سال گذشته از ميان اين ٢٤٤ تن، پنجاه تن جان باخته بودند و ٩٠ درصد واقعات سال گذشته از ولایات کابل و هرات گزارش داده شده بود.

او آمار سال هاى پيش از ١٣٩٦ را ارايه نکرد؛ اما به اساس گزارش ها در سال ١٣٩٥، ١١٦ واقعه مثبت تب کنگو در کشور ثبت شده بود و در اين سال، ١٧ تن از اثر اين بيمارى فوت کرده بودند.  

پژواک، آمار مبتلايان کنگو در سال ١٣٩٤ را دريافت نکرده؛ اما بر اساس گزارش ها ١٨ واقعه مثبت اين مرض، در سال ١٣٩٢ و شش واقعۀ ديگر در سال ١٣٩٣ در کشور ثبت شده بود.

مسئولان در وزارت صحت عامه مى گويند که اولين واقعه اين بيمارى، در سال ١٣٩٢ در افغانستان ثبت شده است.

آمار ثبت شده نشان مى دهد که اين بيمارى در افغانستان در حال افزايش است.

دلايل افزايش بيمارى

متخصصين صحى مى گويند، تب کنگو مرض ویروسی است که از طریق مستقیم توسط گزیدن کنه و یا تماس با شخص مریض و به صورت غیر مستقیم از طریق تماس با خون و یا گوشت حیوانات ملوث به ویروس، انتقال مى يابد.

داکتر محمد سليم با اشاره به اين مطلب گفت: «بنا بر این دلیل افزایش و کاهش مرض مستقیماً بستگی به سطح آلودگی کنه ها و حیواناتى مانند گاو، گوسفند، بز و دیگر حیوانات به ویروس کنگو دارد؛ ولی تا اکنون کدام مطالعه جدید جهت معلوم نمودن شیوع آلودگی به ویروس در حیوانات متذکره، در دسترس نیست.»

او خاطر نشان کرد که عدم رعايت شرایط وقایوی هنگام ذبح، قصابی و پخت و پز گوشت حیوانات ملوث، نبود مسلخ های معیاری به حد کافی در شهرها، نبود برنامه های کنه زدایی در حیوانات خانگی و رمه ها، انتشار کنه های ملوث از یک محل به محل دیگر توسط تجارت حیوانات، گزیدن انسان توسط کنه های ملوث در خانه ها و یا در جاهايى که حیوانات در جریان روز می خوابند، در افزایش انتشار مرض از حیوانات به انسان نقش دارد.

به اساس يک گزارش ماه دلو سال گذشته آژانس خبرى پژواک، در پايتخت کشور (کابل) روزانه هزاران حيوان در حالى ذبح می شود که چک صحى پيش از ذبح وجود ندارد و چک گوشت در دو هزار قصابى، توسط حدود ده تن نيز نگرانى شيوع امراض از اين بابت را رفع کرده نمى ­تواند.

به اساس اين گزارش، اکثريت قصابان شهر کابل، مواشى را در منازل و يا هم در دکان هاى شان ذبح مى­کنند؛ زيرا در شهر تنها دو کشتارگاه وجود دارد که يکى از آن، مختص به وزارت دفاع است و ديگرى که سکتور خصوصى ایجاد کرده است، در منطقۀ دوردست شهر (کمپنى) فعاليت دارد و دسترسی تمام قصابان به آن دشوار است.

در کشتارگاه کمپنى نيز امکانات معاينه صحى مواشى، پيش از ذبح وجود ندارد و يک کشتارگاه در شهر کابل، نيازمندى را نيز رفع کرده نمى تواند.

جهانگير مياخيل رييس صحت حيوانى وزارت زراعت، مالدارى و آبيارى مى گويد که کار ساخت دو کشتارگاه در کابل، و يک - يک کشتارگاه در ولايات بلخ، کندز و کندهار ادامه دارد و در سال روان، به بهره بردارى سپرده خواهد شد.

موصوف افزود: «ما مى دانيم که اين مسلخ ها کافى نيست و مشکل را حل نمى کند، پلان داريم که با در نظرداشت امکانات مالى در ساير ولايات نيز مسلخ ها را ايجاد کنيم.»

همچنان وى گفت که اين وزارت سال گذشته برنامه کنه زدايى را آغاز کرده و اين برنامه، تا کنون در ١٧ ولايت تطبيق شده و توسعه آن به تمام ولايات ادامه دارد.

همچنان موصوف گفت که سال گذشته براى ٥٠٠ تن از قصابان، مالداران و ملاامامان، در مورد بيمارى کنگو آگاهى داده شده و اين روند ادامه دارد.

توصیه های وقایوی

محمد سلیم توصیه کرد که استفاده از دست کش در هنگام ذبح حیوانات و به تعویق انداختن پوست کردن حیوان ذبح شده الی یک ساعت جهت ایجاد حالت «اسیدوز» در جسد حیوان که سبب از بین رفتن ویروس می شود، ضرورى است.

به گفته او، استفاده از دست کش هنگام پخت و پز گوشت های تازه، از بین بردن کنه ها از وجود حیوانات خانگی و عدم تماس با کنه با دست برهنه جهت دور نمودن آن از بدن حیوان و یا محیط دواپاشی خانه ها و طویله خانه ها جهت از بین بردن کنه، عدم تماس با بدن و یا افرازات مریض مشکوک که تب و اعراض خونریزی دهنده داشته باشد، عدم خوابیدن و یا نشستن در زیر سایه های درختانى که حیوانات نیز در ایام تابستان از آن استفاده می کنند و چک نمودن درجه حرارت بدن توسط خود شخص الی مدت ١٣ روز در صورتی که توسط کنه گزیده شده باشد، مواردى است که براى وقايه از اين بيمارى ضرورى است.

اقدامات وزارت صحت عامه

داکتر وحيد الله مجروح سخنگوى وزارت صحت عامه گفت که فراهم آوری امکانات تشخیصی وتداوی مجانی مریضان در شفاخانه های دولتی به سطح ولایتی و مرکز، فراهم آوری لباس های محافظتی برای پرسونل طبی و کسانی که در تماس با مریض قرار دارند، اکمال ادویه ضد مرض به صورت مجانی در شفاخانه ها، داشتن پلان های مخصوص جهت کاهش واقعات در ایام عید قربان و بعد از آن، تربیه کارکنان صحی در قسمت تشخیص و تداوی مرض، تدویر برنامه های آموزشی برای افراد معروض به خطر جهت وقایه از مرض، و نشر پیام های صحی در مورد وقایه مرض از طریق اوراق تبلیغاتی و پیام های تلویزیونی و رادیویى، اقداماتى است که وزارت صحت عامه در اين راستا انجام داده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement