خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قيمت ميوه هاى عيدى افزايش اما تقاضا به آن کاهش يافته است

قيمت ميوه هاى عيدى افزايش اما تقاضا به آن کاهش يافته است

Jun 12, 2018 - 10:23

کابل (پژواک، ٢٢ جوزا ٩٧): در شهر کابل امروز نسبت به روزهاى نزديک به عيد فطر سال گذشته، قيمت برخى ميوه هاى خشک، در حالى حدود ٢٠ درصد افزايش يافته است که بنا بر مشکلات اقتصادى مردم، تقاضا به آن کمتر شده است.

افغان­ها در روزهاى عيد؛ لباس هاى نو مى ­پوشند، بعد از اداى نماز عيد به خانه هاى دوستان شان مى­ روند و همچنان مهمانان را در منازل شان، با انواع ميوه ها، کيک و کلچه پذيرايى مى­کنند.

در روزهاى نزديک به عيد، در بازارهاى کشور ازدحام مى­باشد؛ زيرا مردم قبل از رسيدن عيد، آمادگى هاى لازم مى ­گيرند و مواد مورد ضرورت شان را خريدارى مى ­کنند.

احمد فرزاد مالک خوراکه فروشى عصر جديد در سرک دوم پروژه تايمنى شهر کابل، امروز به آژانس خبرى پژواک گفت که امسال نسبت به سال گذشته در قيمت هر کیلوی برخى ميوه هاى خشک، از ١٠٠ تا ٥٠٠ افغانى افزايش آمده است.

موصوف افزود که امروز نسبت به يک سال پيش، قيمت يک کيلو بادام اعلا از ١١٠٠ به ١٣٠٠ افغانى، يک کيلو چهارمغز اعلى از ٨٠٠ به ٨٥٠ افغانى، يک کيلو پستۀ اعلاى وطنى از ١١٠٠ به ١٣٠٠ افغانى، يک کيلو کشمش اعلا از ٥٠٠ به ٦٥٠ افغانى، يک کيلو نخود از ٢٤٠ به ٣٠٠ افغانى و یک کیلوگرام جلغوزه سياه از ١٤٠٠ به ١٦٥٠ افغانى افزايش يافته است.

وى افزود که برخى ميوه هاى خشک که از خارج وارد مى شود نيز افزايش يافته است.

موصوف گفت که يک کيلو کاجوى هندى از ٨٠٠ به ١٠٠٠ افغانى، يک کيلو پسته اعلاى ايرانى از ٧٠٠ به ٨٠٠ افغانى و يک کيلو بادام امريکايى از ٧٠٠ به ٨٥٠ افغانى افزايش يافته است.

اما به گفته او قيمت چاکليت، نقل، کيک، کلچه و سميان که در عيد استفاده مى شود، تغيير نيافته است.

به اساس معلومات او، قيمت يک کيلو کلچه و کيک اعلا چون سال قبل ١٤٠ افغانى، يک کيلو سميان ١٢٠ افغانى و یک کيلو نقل بادامى ٢٥٠ افغانى مى باشد.

موصوف، کاهش ارزش افغانى در برابر اسعار خارجى را عمده ترين دليل افزايش قيمت مواد می‌داند.

به اساس گزارش منتشره همين وقت سال گذشته، ارزش يک دالر امريکايى ٦٨.٤٠ افغانى بود؛ اما امروز ٢٢ جوزا ارزش يک دالر امريکايى ٧١،٥٢ افغانى مى باشد.

احمد فرزاد گفت که به دليل خراب شدن وضعيت اقتصادى مردم، فروش مواد مورد ضرورت عيد، نسبت به همين ايام سال گذشته تا ٥٠ درصد کاهش پيدا کرده است.

موصوف به گونۀ مثال گفت که در عيد هاى گذشته، روزانه بيش از ٥٠ خريدار مى داشت؛ اما امسال اين رقم به ٢٥ تن کاهش يافته است.

اميرجان مالک فروشگاه شاهانه در چهاراهى کلوله پشته کابل، با تاييد سخنان احمد فرزاد گفت که در هر کيلو ميوه خشک افزايش به عمل آمده است، رقم مشترى ها نيز کم شده و يا کسانى که مراجعه مى کنند، ميوه کمتر نسبت به سال گذشته خريدارى مى کنند.

موصوف افزود که خراب شدن وضعيت اقتصادى مردم، سبب شده است که رقم مشترى هاى آنان نيز کم شود.

موسکا باشندۀ سرک دوم پروژه تايمنى شهر کابل گفت که در قيمت هاى ميوه خشک خيلى افزايش آمده و مردم به مشکل خريداری کرده مى توانند.

وى افزود: «اقتصاد ما يک کمى خوب است؛ اما يک خانواده فقير به مشکل پوره کرده مى تواند.»

نعمت الله باشندۀ منطقه خواجه جم حوزه پنجم شهر کابل گفت که سال گذشته خودش و برادرش کار داشت؛ اما امسال برادرش بيکار شده و وضعيت اقتصادى خانواده آنها خوب نيست.

به گفته او سال گذشته به ارزش ٩٠٠٠ افغانى ميوه عيد را خريدراى کرده بود؛ اما امسال به ارزش ٤٠٠٠ افغانى خريدارى کرده است؛ زيرا توان خريد ميوه بيشتر را نداشت.

اما به گفتۀ وى، کسانى را مى شناسد که امسال توان خريد يک کيلو گرام ميوه را نيز ندارند.

به اساس سروى اداره مرکزى احصاييه کشور، که در ماه ثور سال روان نتايج آن اعلام شد، ميزان فقر از ٣٨ درصد درسال ١٣٩١، به ٥٤ عشاريه پنج درصد درسال ١٣٩٥ افزايش پيدا کرده است. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement