خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى اعضاى ولسى جرگه: معضل انتخاباتى غزنى بايد حل شود

برخى اعضاى ولسى جرگه: معضل انتخاباتى غزنى بايد حل شود

Jun 13, 2018 - 14:03

کابل (پژواک،۲۳جوزا ۹۷) برخی اعضای ولسی جرگه، ضمن انتقاد از باز نشدن دفتر کميسيون انتخابات در غزنى، خواستار حل اين معضل اند؛ اما کمیسیون مى گويد که حکومت تا دو روز اين مشکل را حل مى کند.

شمارى از باشنده هاى غزنى، از حدود ٥٠ روز به اين سو، خيمۀ تحصن را  در مقابل دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات برپا نموده و به اين دفتر اجازه کار را نمى دهند.

آنها مى گويند که در انتخابات گذشته ولسى جرگه، بنا بر دلايل امنيتى، مردم اکثريت ولسوالى هاى اين ولايت نتوانستند با اشتراک در انتخابات در اين جرگه نماينده داشته باشند. به گفته آنها بايد حوزه هاى انتخاباتى کوچک شوند تا مردم هر منطقه، در جرگه نماينده داشته باشند.

دفتر ولايتى کميسيون انتخابات در غزنى، در حالى مسدود بوده و هيچ کسى نتوانسته براى نامزدى ثبت نام کند که دیروز روند ثبت نام نامزدان انتخابات ۲۸ میزان ولسی جرگه و شورای های ولسوالی به پایان رسید؛ اما هیچ فردی برای احراز کرسی های ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی نامزد نشده است.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، در مرکز اين ولايت بیش از ۵۰ هزار تن برای شرکت در انتخابات پيش رو ثبت نام کرده اند؛ اما در ولسوالى ها کسى ثبت نام نکرده اند؛ زيرا مواد لازم به ولسوالى ها انتقال داده نشده اند.  

در نشست امروز ولسی جرگه، روی این موضوع بحث شد.

عبدالقیوم سجادی نماینده مردم غزنی در این جرگه گفت: «برخورد غیر اصولی با انتخابات و گروگان گیری مردم و پروسه انتخابات، چالش جدی را در پی خواهد داشت.»

وی بدون ارایه جزییات افزود که برخی حلقات در داخل حکومت، سیاست محروم سازی مردم غزنی از انتخابات را در پیش گرفته اند.

او مدعى شد که حکومت در عوض اينکه زمینه را برای انتخابات مساعد و مردم را تشویق به شرکت در انتخابات نماید، پروسه انتخابات را در اين ولايت به گروگان گرفته، که این کار نقض قانون اساسی و قانون انتخابات است.

وی افزود که چند روز پيش، يک هيات کميسيون انتخابات به اين ولايت رفته بود؛ اما مشکل را حل کرده نتوانست و گفت که موضوع را به حکومت محول مى کند.

علی اکبر قاسمی عضو دیگر این جرگه گفت: «یک تعداد به نام قوم آمده اند و دروازه کمیسیون را مسدود کرده اند تا به خواست نا مشروع وغیرقانونی شان برسند.»

ابدال الله محمدی نماینده مردم سمنگان دراین جرگه گفت: «اگر زمینه برگزاری انتخابات در غزنی مساعد نشود، ما انتخابات سراسری نخواهیم داشت و این موضوع چالش های جدی را در پی خواهد داشت.»

شاه گل رضایی نماینده مردم غزنی در این جرگه نیز گفت: «در ۵۰ روز گذشته با توجه به این که ما (نماینده گان مردم غزنی در ولسی جرگه ) چندین بار با مسئولان کمیسیون انتخابات، مقام های حکومت و نهاد های بین المللی دیدیم، به این موضوع هیچ توجه صورت نگرفته است.»

وی افزود که مسدود کردن دفتر ولایتی غزنی، به معنای محروم کردن مردم از حق رای و حق شهروندی است.

 رضایی گفت که غزنی جزء ولایات و خاک افغانستان است و نباید با این ولایت برخورد دوگانه شود.

او خطاب به حکومت گفت: «نباید به خاطر مشکلات امنیتی که در یک قسمت ولایت غزنی وجود دارد، قسمت دیگر را از حق رای محروم بسازید.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه، خواهان حل مشکل پروسه انتخابات در غزنی شدند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسى جرگه، باز نشدن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در غزنی را خلاف قانون دانسته گفت که باز نشدن دفتر، ضعف مدیریتی کمیسیون و حکومت را نشان می دهد.

به گفته او در هیچ جای قوانین نافذۀ کشور نیامده است که یک یا دو ولایت و یا منطقۀ خاص از پروسه ملی باز مانده شود.

وی از کمیسیون و حکومت افغانستان خواست تا این مشکل را حل نمایند؛ در غیر آن عواقب بعدی به دوش حکومت و کمیسیون خواهد بود.

در همین حال عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت به اساس تعهدی که رهبری حکومت نموده تا دو روز آینده این مشکل حل خواهد شد.

وی افزود: «اگر حکومت در مدت یاد شده به حل آن نپردازد، کمیسیون دست به کار خواهد شد.»

قابل ذکر است که روند ثبت نام نامزدان انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی، دیروز پایان یافت که برای احراز ۲۵۰ کرسی ولسی جرگه، بیش از ۲۳۹۶ تن و برای احراز کرسی های شوراهای ولسوالی، بیش از سه هزار تن نامزد شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement