خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جريان هاى سياسى و مدنى از تقرر والى جديد فارياب استقبال کردند

جريان هاى سياسى و مدنى از تقرر والى جديد فارياب استقبال کردند

Jun 13, 2018 - 15:14

ميمنه (پژواک، ۲۳ جوزا ۹۷): جريان هاى سياسى و مدنى در ولايت فارياب، مخالفت شوراى علماى اين ولايت را در خصوص تقرر عبدالحق شفق به حيث والى فارياب بيجا خوانده مى گويند که والى جديدالتقرر، يک مدير توانا است.

اداره مستقل ارگانهای محل، عبدالحق شفق را که قبلاً پنج سال بحيث والی  فارياب ايفای وظيفه کرده بود، دوباره به اين سمت گماشته است که با واکنش تُند شورای علماى اين ولايت، رو به رو شد و آنان با صدور دو قطعنامه از رئيس جمهور و رئيس ارگانهای محل خواستند در مورد تقرر شفق تجديد نظر نمايند.

عبدالحق شفق، چهار روز قبل حیث والی فاریاب تعیین گردید.

مولوی اسدالله جمالی رئيس کميته صلح و مسئول حزب جمعيت اسلامی در فارياب گفت که با حفظ احترامی که به شورای علما دارد، تلاش می ورزد تا تفاوت ديدگاه ها بين علما و والی جديد را حل نمايد.

وی افزود: "شرايط حساس است، هر روز انسان ها قربانی می شوند، برای جلوگيری از کشتارها بايد همه منافع عمومی را ترجيح دهند؛ اينگونه نمی شود کسی را بخواهيم باشه و نخواهيم نباشد." 

عبدالاحد ايلبيک عضو شورای ولايتی فارياب نيز از تقرر عبدالحق شفق به حيث والی فارياب حمايت کرده و گفت که تعيين والی جديد، لزوم ديد دولت مرکزی است؛ فارياب بخاطر امنيت، ثبات و حکومتداری خوب، به يک شخص مدير نياز دارد.

سيد زين الدين عابدی مسئول شبکه های جامعه مدنی فارياب گفت که نه حامی والی جديد است و نه مخالف خواست های شورای علماء؛ اما کارکرد پنج ساله شفق را مردم‌ فراموش نمی کنند، از اثر مديريت وی کار های بزرگ عمرانی در بخش های مختلف صورت گرفت که آثارش بر همه بر ملا است.

عابدی گفت که به ديدگاه علما هم‌حرمت گذاشته و به خواست های مشروع آنان، از طريق گفتگوی مسالمت آميز رسيدگى خواهدشد.

وی، از والی جديد خواست که همزمان با شروع کار، بايد به اصلاحات عميق اداری دست بزند، حلقه خبيثه و استفاده جو که در بخش هايی از حکومت محلی و خاصتاً در ساحه دفترش از دوره های دور باقی هستند؛ بخاطر منافع فردی شان با ارائه مشوره های نادرست، افراد نخبه و دلسوز را فاصله می دهند، بايد کنار زده شوند.  

برخی کاربران فيسبوک نيز بر اين باوراند که با آمدن عبدالحق شفق به حيث والی فارياب، اختلافات سياسی و قومی کمتر دامن زده خواهد شد و او می تواند موازنه را بين همه جريان ها و اقشار حفظ و بحران را مديريت نمايد.

عبدالحق شفق والی تازه تعيين شده فارياب گفت که تقرر او به سمت ولايت به خواست خودش نبوده؛ بلکه لزوم ديد حکومت مرکزی بوده که تعيين کردند.

شفق افزود که هيچ دلبستگی به کرسی ولايت نداشت و آماده گی گرفته بود که خود را از ولايت سرپل در انتخابات ولسی جرگه کانديد نمايد.

وی گفت که با آمدنش در فارياب، شورايی را که متشکل از عالمان دين، جريان های سياسی، نماينده گان مردم در شورای ولايتی، ارگانهای امنيتی، فعالين مدنی، نخبه ها ، رسانه ها و جوانان ايجاد مى کند، که اين شورا تصميم گيرنده خواهد بود، نيازمندی های مردم را اولويت بندی نموده مشترکاً برای رفع آن و برنامه انکشافی اقدام خواهند کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement