خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی، کميته اى را برای تشخيص و تعيين اعضاى کميسيون حقوق بشر موظف کرد

غنی، کميته اى را برای تشخيص و تعيين اعضاى کميسيون حقوق بشر موظف کرد

Jun 13, 2018 - 15:35

کابل (پژواک، ٢٣ جوزا ٩٧): رئيس جمهور، در مورد تشخيص و تعيين اعضاى کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان، کميته اى را به رهبرى قاضى القضات موظف کرد.

در مادۀ اول اين حکم که يک کاپى آن به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که جهت تسهیل روند تعیین اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از طریق پروسه شفاف و فراگیر، گروه کاری با عضویت ۷ نفر متشکل از نمایندگان نهادهای جامعه مدنی و نهادی مدافع حقوق بشر تشکیل گردد.

در بند دوم اين ماده تصريح شده است که گروه کارى، لیست مکمل متقاضیان را به يک کمیته ارسال نموه و از طریق رسانه ها نشر نماید.

در مادۀ دوم اين حکم آمده است که به منظور رعایت اصل کثرت گرایی، ليست متقاضان علاوه بر رعایت اسناد تقنینی مربوطه با در نظر داشت ترکیب قومی، جنسيتی، زبانی و نیز فعال بودن متقاضیان در عرصه حقوق بشر ترتیب گردد.

همچنان در مادۀ سوم اين حکم، قاضى القضات به حيث رئيس کميته، لوى څارنوالى به حيث عضو و رئيس کميسيون مستقل حقوق بشر به حيث عضو تعيين شده است.

در مادۀ چهارم اين حکم گفته شده است که کمیته از میان متقاضیان پیشنهاد شده، توسط گروه کاری ۲۷ تن را با جدول نقاط قوت و ضعف پیشنهاد نموده و جهت تعیین اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، به رئیس جمهور ارسال گردد.

در مادۀ ديگر اين حکم آمده است که رئیس جمهور، از میان ۲۷ نفر متقاضی واجد شرایط پیشنهاد شده، به تعداد ۹ تن را که حداقل ۴ تن ایشان زن و دو ثلث مجموع آن از زمره حقوقدانان باشد، به صفت اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر اساس فرمان تعیین می نماید.

در مادۀ اخير اين حکم بيان شده است که اين حکم، قبل از ختم دوره کارى اعضاى برحال کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان، مرعی الاجراء بوده و با صدور آن حکم شماره ۴۱۴۷ مورخ ۱۳۹۳/۶/۲۲ ملغی می گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement