خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نظرسنجى: بيش از ٦٠ درصد مردم بالای عملکرد کمیسیون انتخابات باور ندارند

نظرسنجى: بيش از ٦٠ درصد مردم بالای عملکرد کمیسیون انتخابات باور ندارند

Jun 14, 2018 - 14:48

کابل (پژواک، ٢٤ جوزا ٩٧): یافته های یک نظرسنجی نشان می دهد که ٣٨ در صد مردم بر کميسيون انتخابات باور دارند، ٦٢ درصد انتخابات را بدیل انتقال قدرت سیاسی دانسته و ٦٦ درصد علاقمند اشتراک در انتخابات می باشند.

این نظر سنجی که در رابطه به چگونگی اشتراک مردم در انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی می باشد، از سوی موسسه رسانه یی سلام افغانستان، از طریق مصاحبه با ٥١٦٠ تن که ٧٤٤ تن (١٤درصد) آن را زنان تشکیل می دهند، در ٣٤ ولايت کشور انجام شده است.

اقبال بذرگر عضو گروه تحقیق موسسۀ رسانه‌ یی سلام افغانستان (رادیو سلام وطندار)، امروز حین ارایه نتایج این نظرسنجی در کابل گفت، آمار به دست آمده از این نظرسنجی نشان می دهد که ٦٦ درصد مصاحبه شونده گان گفته اند که در انتخابات پیش رو اشتراک می کنند.

موصوف افزود: «اشتراک گسترده مردم در انتخابات پیش رو یک خبر خوب است؛ اما هیچگاهی امتیاز آن به کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت نمی رود؛ زیرا آن ها نتوانسته اعتبار مردم را نسبت به کمیسیون اعاده بکنند.»

به گفته او، ٦٢ درصد مصاحبه شونده گان گفته اند که راهی جز اشتراک در انتخابات جهت انتقال قدرت سیاسی وجود ندارد؛ و ٣٨ درصد از مصاحبه شونده گان گفته اند که به دلیل اصلاحات در نظام انتخاباتی، بالای عملکرد کمیسیون باور دارند.

اين در حالی است که دو روز قبل (٢٢ جوزا)، موسسه مطالعات توسعه افغانستان، نتایج یک تحقیق را که از طریق مصاحبه با ٣٠٤٠ تن در ٢٤ ولايت کشور انجام داده بود، اعلام داشته بود که حدود ٨٤ درصد مردم، انتخابات را یگانه بدیل انتقال قدرت سیاسی دانسته و حدود ٦٩ درصد علاقمند اشتراک در انتخابات پیش رو می باشند.

اقبال بذرگر خاطر نشان کرد، در حالیکه تیم تحقیقی سلام افغانستان در نظرداشت تا دیدگاه زنان را در این نظرسنجی به صورت مساویانه با مردان داشته باشد؛ اما به دلیل وجود محدودیت های سنتی و اجتماعی، حدود ١٤ درصد از زنان در این نظرسنجی اشتراک کرده اند.

وی گفت در صورتی که حکومت افغانستان از این فرصت پیش آمده، استفاده نکند و اعتبار مردم را نسبت به نهادهای موجود اعاده نکند، پیامد ناگواری در ساختار و ثبات در افغانستان در پی خواهد داشت.

شفیق خطیبی مسئول بررسی و ارزیابی موسسه رسانه یی سلام افغانستان، گفت که علاقمندی مردم برای اشتراک در انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی در ولایت های نورستان، لغمان، کنر و ننگرهار نسبت به سایر ولایات در بیشترین سطح قرار داشته است.

به گفته او، از نتایج این نظرسنجی بر می آید که در نورستان ٩٩ درصد و در ننگرهار ٨٩ درصد مردم علاقمند اشتراک در انتخابات می باشند.

وی علاوه کرد که ٦٢ درصد مردم بلخ، ٦٤ درصد مردم کندهار و ٦٨ درصد مردم هرات علاقمندی خود را نسبت به اشتراک در انتخابات پیش رو ابراز داشته اند.

اما خطیبی گفت که ٦٨ درصد مردم در بادغیس، ٥٧ درصد مردم در فارياب و ٥٦ درصد مردم در هلمند گفته اند که به دلیل ناامنی، نمی توانند در انتخابات پیش رو شرکت کنند.

موصوف تصریح نمود که ٦٣ درصد مردم کاپیسا گفته اند که اعتبار به شفافیت انتخابات و کمیسیون انتخابات ندارند و بنابر آن در انتخابات پیش رو اشتراک نمی کنند.

به اساس معلومات تازه کميسيون مستقل انتخابات، تا حال نزدیک به هفت ميليون تن براى انتخابات، ٢٨ ميزان سال روان ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى ثبت نام کرده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement