خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ننگرهار یک زن برای ۳۰۰۰ تن زمینه کار مساعد نموده است

در ننگرهار یک زن برای ۳۰۰۰ تن زمینه کار مساعد نموده است

Jun 17, 2018 - 09:02

جلال آباد (پژواک، ٢٧ جوزا ۹۷): در زون شرق، یک قالین باف بیوه که مشکلات شدید زندگی را متحمل شده، برای هزاران خانواده زمینه کار را مساعد نموده است.

این خانم، شریفه احمدزی نام دارد که معاون اتحادیه قالین بافان و مسئول بخش زنان زون شرق است.

نامبرده درحال حاضر، شرکت قالین بافی موسوم به علی سهیل نیز دارد که به سطح زون شرق به شمول ۶۰ مرد، ۳۰۰۰ هزار خانم را مصروف کار نموده است.

شریفه طی مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که خودش مشکلات دوران بیوه گی را تجربه کرده است؛ از این رو بیشتر زنان بیوه و بی بضاعت را با خود مصروف کار نموده تا به کس احتیاج نشوند.

خانم شریفه مبارزه اش را ۲۳ سال پیش زمانیکه شوهرش در حادثه ترافیکی جان باخت، آغاز کرد؛ در آن زمان کفالت سه پسر و دو دختر به دوش وی بود.

موصوف گفت که شلاق بیوه گی چهره اش را پردرد ساخت؛ اما فرزندان یتیمش را ازاحساس این درد به دور نگهداشته، کار قالین بافی را آغازکرد و ضمن خانواده خود، به هزاران خانواده دیگر نیز زمینه کار را فراهم نموده است.

خانم احمدزی افزود که شوهرش ۲۳ سال قبل در حادثه ترافیکی جان داد، سه پسر و دو دختر از وی به میراث ماند؛ اما وی مایوس نشد و به صنعت قالین بافی روی آورد.

وی افزود: " قالین بافی را درجوانی یادگرفته بودم، آن زمان درهرات زندگی می کردیم، هنگامیکه به ننگرهار کوچ کردیم، شوهرم وفات کرد، ناامید نشدم؛ زیرا فیصله الله (ج) بود، قالین بافی را آغاز کردم، اکنون به فضل خداوند، به هزاران زن فرصت های کاری مساعد نموده ام."

خانم بیوه متذکره نه تنها به فرزندانش نفقه تهیه کرده؛ بلکه آنها را به زیور تعلیم نیز آراسته نموده  و همه آنان عروسی هم کرده اند.

نامبرده افزود: " پسر کلانم گُنگ و کر است؛ اما تعلیم را حاصل نموده، درکابل استاد است، یک پسرم داکتر و دیگرش څارنوال است، برای هر سه شان عروسی کرده ام، دخترانم نیز تعلیم یافته اند و اکنون پشت بخت خود رفته اند."

 خانم احمدزی درحال حاضر مالک شرکت قالین بافی علی سهیل است که درسال ۲۰۰۷ با حکومت راجستر شده و به طور دوامدار، به شمول ۶۰ مرد ۳۰۰۰ هزار خانم با وی مصروف کار اند.

نامبرده گفت کارگران طبقه ذکور همه معلول اند و در جمع زنان بیشترشان بیوه اند؛ زیرا به گفته وی، مشکلات بیوه گی را درک نموده و اجازه نمی دهد تا بیوه زنان دیگر رنج بکشند.

وی علاوه کرد: "این کارگران مرد و ۲۵۰۰ خانم  را  به طور دوامدار مصروف کارنموده ام، اثنايی که فشارکار زیاد شود؛ زنان دیگر نیز موجود اند که برای آنها نیز مصروفیت ایجاد می شود؛ اما آنان دوامدار نمی باشند."

شریفه احمدزی، برای فروش تولیدات خود در نمایشگاه های مختلف اشتراک می ورزد،؛ اما درشهر جلال آباد مرکز ننگرهار، یک فروشگاه بزرگ را نیز فعال نموده است.

در این فروشگاه کارگران طبقه ذکور کار می کنند؛ اما خانم شریفه می گوید که او خود بسا اوقات در فروشگاه حضور دارد و قالین می فروشد.

در حال حاضر در برابر صنعت قالین بافی مشکلاتى چون نبود بازار بین المللی و عدم موجودیت سرپناه برای کسبه کاران این صنعت می باشد، وی افزود که در صدد اعمار شهرک رهایشی ویژه برای این طبقه است؛ اما هنوز هم این آرزویش به سر نرسیده است.

نامبرده نگران است، درصورتیکه موسسات و شرکت ها قالین های آنان را برای فروش در بازارهای خارجی نخرند؛ آنها در این عرصه هیچ دسترسی ندارند.

شریفه احمدزی از حکومت خواست که دراین راستا برای آنها تسهیلات ایجاد نماید، تا قالین های افغانی به بازارهای جهانی راه پیدا نماید.

نامبرده بر زنان صدا کرد که باردوش دیگران نشوند و برای بهبود زندگی شان مبارزه کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement