خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان با اهداى دسته هاى گل از کاروان صلح در کابل استقبال کردند

زنان با اهداى دسته هاى گل از کاروان صلح در کابل استقبال کردند

Jun 19, 2018 - 15:34

کابل (پژواک، ۲۹جوزا ۹۷): مشرانوجرگه و برخی نهادهای مدنی زنان در کابل، از خواسته هاى کاروان صلح هلمنديان حمايت کردند و خواستار پايان جنگ در کشور شدند.

کاروان صلح جوانان هلمند که تعداد شان، نخست به هفت تن می رسید و اکنون به دو صد تن رسيده، به تاریخ ۲۳ ماه ثور سال جاری از لشکرگاه مرکز ولایت هلمند، پیاده به سوی کابل حرکت کرد.

اين کاروان صلح، در مسیر يادشده با مردم، مقام های دولتی و طالبان مسلح ملاقات هایی داشت، دیروز پس از ۳۸ روز پياده روى به کابل رسید و در کابل نيز با استقبال گرم مردم روبه رو شد.

ده ها تن از اعضاى نهادهای شبکه اجتماعی زنان، برابری برای صلح و دموکراسی و حمایت از زنان و کودکان، امروز در چمن حضوری شهر کابل، با اهداى دسته هاى گل از اعضاى اين کاروان استقبال کردند.

فروزان رسولی رئیس سازمان برابری برای صلح و دموکراسی زنان، گفت: «ما اینجا جمع شدیم تا از برادرهای ما که صدها کیلو متر راه را با شعار صلح و آرامش پیاده آمده اند، قدردانی کنیم و به آنان بگوییم که ما همراۀ تان استیم.»

او این حرکت صلح خواهانه را قدم مهم خوانده گفت: «این یک آغاز بود تا برای دیگران انگیزه دهد و دیده می شود که آهسته آهسته این حرکت، سراسری می شود و همه به شمول مخالفان مسلح از آن استقبال کردند.»

وی از طرف ‌های درگیر جنگ در کشور خواست تا سلاح‌ های شان را به زمین بگذارند، به صلح تن دهند تا صلح در کشور تامين شود.

رابعه صدیقی عضو شبکه اجتماعی زنان نیز در اين مراسم گفت: «ما امروز از کسانی ارج گذاری می کنیم که پیام آور صلح استند و برای برقراری صلح فاصله های زیادى را پياده پیموده اند.»

او افزود: «امروز خواهران ما برخاستند با تمام قیوداتی که در جامعه سنتی‌ ما است، این‌جا آمدند و صدای خود را به‌ خاطر عدالت‌خواهی و صلح بلند کردند و کسانی را که پیام آور صلح اند، با دسته های گل بدرقه کردند.»

وی از تمامی مردم خواست تا بخاطر آوردن صلح بسیج شوند و از این حرکت صلح طلبانه حمایت کنند.

این زنان به تاکيد گفتند که از جنگ خسته شده و صلح مى خواهند و باید جناح های درگیر، به خواست صلح خواهانۀ مردم توجه کنند و از جنگ دست بکشند.

خیبر اقبال عضو کاروان صلح جوانان هلمندى گفت که به حرکت صلح طلبانه ادامه می دهند تا صدای صلح خواهانۀ آنها شنیده شود و در کشور جنگ زده اش صلح تامين گردد.

او افزود که آنان در مسیرراه با مردم عام، حکومتی و مخالفان مسلح دولت ملاقات های جداگانه داشته اند و پیام صلح را به آنان رسانده اند.

به گفته وی، در نظر دارند تا خیمه های تحصن را در مقابل سفارت هاى امریکا، پاکستان، ایران و روسیه و همچنان سازمان ملل متحد در کابل برپا کنند.

وى گفت که اين خيمه را تا زمانی بر نمی دارند که این کشورها و سازمان ملل متحد، عملا حمایت و همکاری شان را برای آوردن صلح دایمی در کشور آغاز کنند.

آتش بس دایمی برای آغاز مذاکرات صلح، مشخص ساختن آدرس های مشخص برای گفتگو های صلح، ایجاد نظام مشترک و مشخص ساختن تقویم خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مواردى است که این کاروان آنرا منحیث خواسته های اساسی خود مطرح کرده اند.

مشرانو جرگه نیز امروز حمایت شان را از کاروان صلح خواهی هلمندیان اعلام کردند.

محمدعلم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، ضمن اعلام حمایت این جرگه از کاروان یادشده گفت که خواست این کاروان، خواست تمام مردم است.

 او افزود که حکومت افغانستان، آماده مذاکره و گفتگوى صلح با مخالفین مسلح است؛ اما رهبران طالبان تاکنون آماده گفتگو با دولت افغانستان نشده اند.

وی اظهار امیدواری کردتا این صدای صلح خواهانه هلمندیان، سرتاسری و باعث تامین صلح دایمی در کشور شود.

در پايان نشست امروز اين جرگه، تصميم اتخاذ شد تا هفته آينده از کاروان يادشده تقدير به عمل آورد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement