خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

انتقال پول دالر از افغانستان به ايران به تجارت جديد مبدل شده است

انتقال پول دالر از افغانستان به ايران به تجارت جديد مبدل شده است

Jun 20, 2018 - 11:42

هرات(پژواک،٣٠جوزا٩٧): مسئولان در اتحادیۀ صرافان و اتاق صنايع و معادن ولايت هرات، با ابراز نگرانى مى گويند که روزانه دو تا سه میلیون دالر امريکايى، از مرزهای ولایات زون غرب افغانستان، به  ایران انتقال داده می شود.

بهاءالدین رحیمی رییس اتحادیه صرافان  هرات، درگفتگو با خبرنگار آژانس خبرى پژواک گفته است که پس از سرگیری تحریم های امريکا بالای ایران و کاهش نرخ تومان در برابر دیگر اسعارخارجی، شماری از شهروندان افغانستان تلاش می‌کنند که مقدار زیادی دالر را از مرزهای کشور، وارد ایران کنند.

موصوف افزودکه بربنیاد قانون افغانستان، هرشهروند کشور حق دارد که تا ٢٠ هزار دالر یا معادل آنرا از کشور خارج کند و براساس قانون ایران، هر فرد خارجی و یا شهروند آن کشور حق دارد که تنها ١٠ هزار دالر یا معادل آنرا وارد این کشور یا از این کشور بیرون کند.

به گفته وى، انتقال ١٠ هزار دالر به ایران، حد اقل یک و نیم میلیون تومان به فرد حامل آن مفاد می رساند و به همین دلیل، روزانه صدها شهروند کشور از طریق مرزهای زون غرب، به گونۀ قانونی و یا غیرقانونی به ایران مى روند و مبلغى دالر را به این کشور انتقال می دهند.

او افزودکه هرچند نگرانی های از قاچاق دالر به ایران وجود دارد و ممکن است از مرزهاى ولسوالى شیندندهرات، ولایت فراه و یا مرز نیمروز به گونۀ قاچاقی به ایران قاچاق شود؛ اما آنچه که نگران کننده است انتقال قانونی دالر به ایران است که روزانه، دو تا سه میلیون دالر به گونۀ قانونی به ایران انتقال می یابد.

وی گفت که در حال حاضر فى دالر امریکایی در بازار هرات به ٦ هزار تومان ایرانی؛ اما در بازار ایران به ٦ هزار و ١٥٠ تومان معامله می شود که به این اساس انتقال هر ١٠ هزار دالر به ایران، یک ونیم میلیون تومان مفاد دارد؛ به همین دلیل روزانه ٧٠٠ تا ٨٠٠ نفر به ایران سفر می کنند و بیشتر شان دالر انتقال میدهند.

رییس اتحادیه صرافان ولایت هرات، علاوه کردکه افزایش انتقال دالر به ایران، برعلاوۀ افزایش قيمت دالر دربازار هرات،  سبب گرديده که دالر درهرات کم شود وازسويى هم با افزایش قیمت دالر، ارزش پول افغانی پایین آمده است و بالای تمام اجناس تاثیرسوء گذاشته است.

ازسويى هم حمیدالله خادم رییس اتاق صنایع و معادن هرات نیز از قاچاق دالر به کشور ایران ابراز نگرانی کرد و به پژواک گفت که روز به روز، تومان ارزش خود را از دست می دهد و ایرانی ها نیز تلاش می کنند که به جای پول خود، دالر داشته باشند.

وی افزود: "هرچند دالر از گذشته ها از افغانستان به خصوص از هرات خارج می شد و به ایران برده میشد و حالا خارج شدن دالر از هرات به ایران بیشتر شده؛ بخاطر اینکه تومان ارزش خود را به خصوص در خود ایران از دست میدهد و ایرانی ها کوشش می کنند که جایگزین پول خود، دالر داشته باشند و ایرانی ها بسیار در این قسمت فعال شدند و این، یک نگرانی بسیار بزرگ است و امیدوار هستیم که دولت یک برنامه منسجم برای جلوگیری از قاچاق دالر روی دست بگیرد و یکی از علت های بلند رفتن نرخ دالر در کشور بخصوص در هرات، هم همین مسئله است."

موصوف علاوه کردکه پس از تحریم های امریکا بالای ایران و پایین آمدن نرخ تومان در برابر اسعار خارجی، بیشتر تاجران و صنعتگران زمانیکه به ایران بخاطر خریداری اموال تجارتی و یا مواد خام برای فابریکه ها می روند، همه دالر می برند که برای شان مفاد بیشتر دارد.

خادم افزودکه آمار مشخصی از انتقال پول دالر توسط تاجران یا صنعتگران به ایران معلوم نیست؛ اما در این اواخر با کاهش نرخ تومان دربرابر دالر، انتقال دالر به ایران به یک تجارت تبدیل شده است.

از سوی دیگر رییس اتاق صنایع و معادن هرات گفت که از سرگیری تحریم های اخیر ایالات متحده بالای ایران، صنعت گران  را نیز متضرر نموده؛ چون حوزه غرب افغانستان به ویژه صنعتگران ، فابریکه ها، کارخانه ها و باشنده گان  ولایت هرات،  بیشترین مصرف کننده کالاهای تجارتی ایران هستند و بیشتر مواد خام کارخانه ها از ایران وارد می گردد.

به گفته خادم، ایران بزرگترین راه ترانزیتی محصولات مورد نیاز افغانستان است که ازطریق بنادر این کشور به ویژه بندرعباس ایران، کالاهای تاجران و صنعتگران به افغانستان به ویژه هرات میرسد.

وی که خود نیز شرکت صنعتی دارد گفت که تحریم های امریکا بالای ایران، تاثیر مستقیم بالای کار وبار آنان گذاشته است و یکی از ضررهايی که بازرگانان و صنعت گران افغانستان به ویژه  بازرگانان هرات ازتحریم ها بالای ایران متقبل شدند، انتقال پول به کمپنی های دنیا است.

موصوف افزودکه بندرعباس ایران، بزرگترین بندر ترانزیتی درمنطقه است که آنان بیشتر اموال خود را از آن جا به افغانستان انتقال میدهند و زمانیکه آنان بندرعباس را برای انتقال کالاهای شان به کمپنی های دنیا معرفی می کنند و چون ایران در زیر تحریم ها است، در انتقال پول به کمپنی های معتبر دنیا، بامشکل روبرو می شوند و به آسانی نميتوانند پول به بانک های خارجی انتقال بدهند.

او افزود که بندر چابهارایران نیز همین مشکل را دارد.

موصوف با بیان اینکه با کاهش نرخ تومان دربرابر اسعارخارجی، صنعتگران نمیتوانند با واردات ایرانی رقابت کنند، گفت که همزمان با کاهش نرخ تومان، بیشتر ارزش اموال صادراتی ایران نیز کاهش یافته است و زمانیکه کالاهای ایرانی با قیمت پایین به افغانستان به ویژه هرات وارد می گردد، آنان نمیتوانند با این کالاها رقابت کنند.

او افزود: "با کاهش نرخ تومان برخی اقلام صادراتی ایران نیز کاهش یافته، مثلا یک بیسکویت یا نوشیدنی ایرانی، قبلا به ٢٠ یا ٢٥ افغانی به فروش میرسید؛ اما با کاهش نرخ تومان، همین بیسکویت یا نوشابه که به ٢٠ افغانی بود، به ١٠ یا ١٥ افغانی صادر میشود که با این حال فابریکه های صنعتی هرات نمیتوانند دربرابر آنان رقابت کنند."

ازسويى هم حاجی زلمی بهادری رئيس فابریکه نوشیدنی های پامیرکولا و انرژی « vip» در هرات به پژواک گفت که تحریم های امریکا بالای ایران، مستقیماً تاثیر منفی بالای کارو بار آنان گذاشته است.

او افزودکه پس از سرگیری تحریم ها، آنان نمی توانند از هیچ کشور اروپایی وآسیایی، مواد خام خود را از طریق بندرعباس وارد افغانستان کنند.

وى هرچند گفت که بندرکراچی پاکستان نیز یکی از بنادربرای انتقال کالاهای بازرگانان و صنعتگران است؛ اما افزود که این بندر به مراتب مشکلاتش از بندرعباس بیشتر است.

ازسوی دیگر، بهادری از پایین آمدن نرخ تومان و انتقال دالر به ایران، ابراز نگرانی کرد وگفت که پایین آمدن تومان سبب شده است که آنان نتوانند دربرابر محصولات ایرانی رقابت کنند و تحریم هاى امريکا بالاى ايران سبب شده است که کارخانه اش که سالهای گذشته در شفت روز و شب کار می کرد، حالا شفت شب راتعطيل کند و شفت روز نيز گاهگاهى با تعطيل مواجه مى شود.

با این همه، غلام سرور یک تن از شهروندان هرات که در تجارت کوچک مصروف است و هرازگاهی دالر و برخی اموال دیگر را به ایران، و از ایران برخی کالاها را به گونۀ غیررسمی به هرات وارد می کند؛ به پژواک گفت که او پاسپورت تجارتی دارد و هر دو ماه، حداقل یک بار به ایران و هرات رفت و آمد دارد و با کاهش نرخ تومان ، ٦ تا ٨ هزار دالرهمراه با برخی اموال دیگر به ایران انتقال میدهد.

به گفته غلام سرور، ایران صرف تا ده هزار دالر اجازه میدهد که همراه خود به ایران ببرند و با انتقال این پول، حداقل یک تا یک ونیم میلیون تومان مفاد مى کنند و از ایران  طلا و برخی وسایل خانه، رب، لبنیات و برخی شیرینی باب را خریداری وبا خود به هرات انتقال میدهند.

عزیز احمد«نام مستعار» یکی از شهروندان هرات است که موتر ترانزیت دارد و مسافرین را از هرات به مشهد ایران انتقال میدهد. او گفت که چند بارمقدار ٥ تا ٦ هزار دالر به صورت قانونی به ایران انتقال داده است و از آن طرف برخی اموال دیگرکه به هرات مفاد دارد، مانند رب، لبنیات،و لباس به هرات آورده است.

با این همه شماری از صرافان هرات،  به پژواک گفته اند که بیشتر مردم عادی که به ایران رفت و آمد دارند، دالر انتقال میدهند و از آن طرف برخی اموال را می آورند.

آنان  یکی از علت های بلند رفتن نرخ دالر در برابر پول افغانی را خارج شدن دالر به بیرون از کشور به ویژه به ایران می دانند.

عبدالظاهر یکی از صرافان مارکيت خراسان شهر هرات به پژواک گفت: "اگر دولت خواسته باشد، وقتی ده هزار دالر از این مرز خارج می شود و پس که فرد داخل می شود، از او پرسیده شود که پول را چه خریده است."

شیرآغا یکی دیگر از صرافان هرات گفت: "طبعاً وقتی دالر از کشور خارج شود، نرخ آن بالا میرود؛ چون کم شده است و همینگونه خارج شدن دالر هم در بلند رفتن ارزش آن در برابر پول افغانى تاثيرگذاراست."

با این همه جیلانی فرهاد سخنگوى والى هرات، برحمايت سکتورى خصوصى تاکيد کرده گفت که اداره محلى هرات، ازچند سال بدينسو به هيچ عنوان اجازۀ قاچاق پول دالر به ايران را نمى دهد.

موصوف بدون ارايه جزئيات بيشترگفت که تدابيرشديد امنيتى در نقاط مرزى ولايت با ايران، براى جلوگيرى از خروج غيرقانونى اسعارخارجى بخصوص دالر، روى دست گرفته شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement