خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در سه سال اخیر بیش از ۶.۱ میلیارد افغانی به دهقانان قرضه داده شده است"

"در سه سال اخیر بیش از ۶.۱ میلیارد افغانی به دهقانان قرضه داده شده است"

Jun 20, 2018 - 14:12

کابل(پژواک،٣٠ جوزا ٩٧): از سال ٢٠١٥ به اين سو، قرضه براى دهاقين بيش از ٢٧ درصد افزايش يافته و در اين مدت بيش از ٦،١ ميليارد افغانى براى دهاقين در سراسر کشور قرضه داده شده است.

درسروى که زير نام «سروی ملی عرضه و تقاضا خدمات مالى براى دهاقين» از سوى وزارت زراعت، مالدارى و آبيارى و اداره انکشاف بين المللى امريکا (USAIDinfo-icon) حدود يک سال قبل آغاز و اخيراً تکميل گرديده، با دو هزار و ۷۳۶ دهقان به صورت زون‌وار در سراسر کشور مصاحبه شده است.

نتايج اين سروى، امروز(٣٠ جوزا) در يک نشست خبرى در کابل اعلام گرديد.

به اساس معلومات اکبر رستمى سخنگوى اين وزارت، يافته هاى سروى نشان مى دهد که قرضه دهى براى دهاقين از سال ٢٠١٥ ميلادى تا سال روان ٢٧،٥ در صد افزايش يافته است.

همچنان به گفته او از سال ٢٠١٥ تا سال روان، براى دهاقين که ١١،٢ درصد آنان را زنان تشکيل مى دهند، بيش از ٦،١ ميليارد افغانى قرضه داده شده است.

به گفتۀ او، این قرضه‌ها توسط وزارت زراعت، اداره انکشاف ایالات متحده امریکا و دیگر نهادهای ملی و بین‌المللی در اختیار دهقانان قرار داده شده است.

موصوف گفت که اکثريت مصاحبه شونده­ها در اين سروى خواهان افزايش قرضه و ايجاد سهولت هاى بيشتر دراين عرصه شده اند.

حمدالله همدرد سرپرست معینیت مسلکی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در مراسم يادشده گفت که نتایج این سروی، وزارت زراعت و دیگر نهادهای همکار را برای طرح برنامه‌های‌ بهتر در عرصه فعالیت‌های زراعتی کمک می‌کند.

 همدرد افزود که وزارت زراعت، ۴۳۰ میلیون افغانی بودجه دارد تا از این مبلغ برای دهقانان قرضه بدهد.

گریتا گریت‌ هوس رییس فاز دوم برنامه توسعه قرضه‌های زراعتی اداره انکشاف بین‌‌المللی ایالات متحده امریکا در افغانستان در اين نشست گفت که بخش اعظم مبالغ تادیه شده به دهقانان را، قرضه‌های کوچک تشکیل می‌ دهد و اکثريت دهاقين می‌ خواهند قرضه‌های غیررسمی بگیرند.

همچنین مت سمیتر از متخصصان فاز دوم برنامه توسعه قرضه‌های زراعتی اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا، گفت که قرضه‌های زراعتی، همگانی نیست و دهقانان به قرضه‌های متفاوت نیاز دارند.

او تاکید کرد که قرضه‌‌ها باید به شکل رسمی و غیررسمی، تجارتی و فصلی ارایه شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement