خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"طرزالعمل مشارکت زندانیان واجد شرایط در انتخابات نهایی شده است"

"طرزالعمل مشارکت زندانیان واجد شرایط در انتخابات نهایی شده است"

Jun 20, 2018 - 17:37

کابل(پژواک، ٣٠ جوزا ٩٧): کمیسیون مستقل انتخابات، در حالى از نهايى شدن طرزالعمل مشارکت زندانیان واجد شرايط در انتخابات و فرستادن آن به ولايات کشور خبر مى دهد که ١٦روز بعد، مرحله ثبت نام راى دهنده گان پايان مى يابد. 

اين در حالى است که به اساس معلومات رياست محابس و توقیفخانه های وزارت امور داخله، در حال حاضر در زندان های افغانستان حدود ٣٥ هزار زندانی به شمول یک هزار زن به سر می برند.

زندانيان واجد شرايط راى دهى

در فقره پنجم ماده پنجم قانون انتخابات آمده است که محبوسین واجد شرایط، حق دارند در صورت امکان در مراکز رای دهی جداگانه ای که از طرف کمیسیون ایجاد می گردد، در انتخابات شرکت نمایند.

در ماده ٣٧ این قانون آمده است، شخصی به حیث رای دهنده ثبت نام می گردد که واجد شرایط ذیل باشد. تابعيت افغانستان را داشته باشد، سن ١٨ سالگی را در روز انتخابات تکمیل نموده باشد، به حکم قانون یا محکمه ازحقوق مدنی محروم نگردیده باشد، و اسم وی در فهرست رای دهنده گان ثبت شده باشد.

در ماده ١٧٢ کد جزای افغانستان آمده است شخصی که به جزای حبس بیش از ده سال یا به حبس کمتر از ده سال در جرایم مندرج باب اول و دوم کتاب دوم این قانون محکوم گردد، در کنار برخى حقوق و امتيازات ديگر، از حق کاندیدا شدن در عهده های انتخابی محروم مى شود؛ مگر اینکه به حکم قانون یا محکمه اعاده حیثیت شده باشد. در اين ماده در مورد محروميت از دادن حق راى زندانيان چيزى نيامده است.

عبدالشکور دادرس كارشناس مسایل حقوقی، با اشاره به اين مواد قانون گفت زندانيانى که محکمه در حکم مجازات آنها قيود وضع نکرده باشد، مى توانند راى بدهند.

موصوف خاطر نشان کرد که اين چنين قيود، بيشتر بر زندانيانى که در جرايم امنيت داخلى و خارجى دست داشته باشند وضع مى شود.  اما او گفت که زندانى نمى تواند نامزد براى پست هاى انتخابى شود.

نهايى شدن طرزالعمل مشارکت زندانیان در انتخابات

وسیمه بادغیسی معاون تخنیکی کمیسیون مستقل انتخابات، به آژانس خبری پژواک گفت که کمیسیون مستقل انتخابات، اخیراً طرزالعملی را برای مشارکت زندانیان در انتخابات به تصویب رسانیده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی علاوه کرد که کمیسیون تا به حال رقم دقیق زندانیان واجد شرایط رای دهی را ندارد؛ اما در مطابقت با طرزالعمل تهیه شده، ليست افراد زندانی از زندان های کشور خواسته خواهد شد و بر اساس آن، زندانيان واجد شرايط راى دهى شناسایی خواهند شد.

اين در حالى است که روند ثبت نام راى دهنده گان براى انتخابات ٢٨ ميزان سال روان ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى، در ٢٥ حمل آغاز شده و تا حال دو مرحله (ثبت نام در مراکز ولايات و ثبت نام در مراکز ولسوالى ها) تکميل گرديده؛ اما مرحله سوم در قريه ها ادامه دارد.  

سيدحفيظ الله هاشمى ديگر عضو کميسيون مستقل انتخابات گفت که مرحله سوم تا پانزدهم سرطان تمديد شده است. 

بادغيسى افزود که روند ثبت نام زندانیان رای دهنده نيز در مرحله سوم ثبت نام رای دهنده گان آغاز می شود و به دفاتر ولایتی کمیسیون هم هدایت داده شده تا مطابق طرزالعمل ليست زندانیان را از زندان ها بخواهند.

به گفته معاون تخنیکی کمیسیون مستقل انتخابات، در روز انتخابات بر اساس یک میکانیزم جهت اخذ رای زندانیان، در زندان ها صندوق گذاشته می شود.

موصوف در رابطه به اینکه نحوۀ کمپاین های انتخاباتی در داخل زندان ها چگونه تنظیم شده است، گفت پاسخ به این پرسش حالا زود است؛ اما خوب است که کمیسیون شرایطی را برای ارتباط نامزدان با زندانیان وضع کند.

لوی پاسوال عبدالحلیم کوهستانی رییس محابس و توقیفخانه های وزارت امور داخله گفت که در تمامی زندان های افغانستان، حدود ٣٥ هزار زندانی به شمول یک هزار زن به سر می برند، که حدود ٤٠ درصد آنان را زندانیانی تشکیل می دهند که به بیش از ده سه سال محکوم شده اند.

او افزود که کمیسیون مستقل انتخابات، تا به حال از نزد آنان ليست زندانیان در کابل و ولایات را نخواسته است.

موصوف گفت: «ما در زندان پلچرخی، بیش از ١٤ هزار محبوس و متهم داریم و چندین بار از کمیسیون انتخابات تقاضا کردیم که زمینه اشتراک زندانیان واجد شرایط در انتخابات را فراهم سازند تا از حق رای محروم نشوند؛ اما با وجود وعده ها تا به حال مراجعه نکرده اند.»

به اساس معلومات اين کميسيون، تا حال بیش از شش و نیم ميليون تن براى انتخابات ٢٨ ميزان سال روان ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى، ثبت نام کرده اند.

گزارش هايى وجود دارد که در انتخابات گذشته نيز زندانيان در انتخابات، از حق راى خود استفاده کرده بودند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement