خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فقراقتصادی زنان دایکندی را مجبور به انجام کارهای شاقه کرده است

فقراقتصادی زنان دایکندی را مجبور به انجام کارهای شاقه کرده است

Jun 21, 2018 - 14:39

نیلی(پژواک، ٣١ جوزا ٩٧): رياست امور زنان دایکندی می گوید، با آن که اکثر زنان در این ولایت مجبور به انجام کارهای شاقه اند، مردان نیز به دلیل ضعف فرهنگی زنان را در پیشبرد امور منزل یاری نمی رسانند.

ذکیه رضایی رئیس امور زنان دایکندی، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که حدود ٩٠ درصد زنان این ولایت در مناطق دور دست مجبور به انجام کارهای شاقه چون دهقانی، کشیدن پشتاره، علف آوردن، درو و سایر کارهای طاقت فرسا اند.

اما به گفته او، یک تعداد زنان اندک که در ادارات دولتی ایفای وظیفه می کنند، مجبور به انجام کارهای شاقه نمی باشند.

موصوف افزود که به دلیل ضعف فرهنگی مردان در کارهای خانه زنان را کمک نمی کنند.

رضایی خاطر نشان کرد که خشکسالی های اخیر بیش از هر سال دیگر دایکندی را تهدید می کند و این امر سبب شده تا بیشترین آسیب را از لحاظ اقتصادی زنان متحمل شوند.

صبرگل ٣٥ ساله، ضمن شکایت از انجام کارهای شاقه می گوید: «در طول زندگی خود دهقانی و پشتاره علف کشیدیم و حتی در زمانی که ولادت کرده بودم نیز مجبور بودم کار کنم.»

لیلا دیگر خانمی این ولایت می گوید: «مجبور هستم چوپانی و دهقانی کنم، زیرا شوهرم مریض است و یک پسرم در کابل درس می خواند و دیگرش در ایران کار می کند؛ کوشش می کنم که به خرج خانه کمک شوم.»

در همین حال شماری از فعالین حقوق زن، وضعیت زنان شاقه کار را نگران کننده می دانند.

رقیه روشن از فعالان حقوق زنان در دایکندی می گویدکه در اکثر نقاط دایکندی زنان اجباراً به کار واداشته می شوند.

موصوف افزود: «هرچند وضعیت اقتصادی مردم دایکندی خوب نیست و لازم است تا زنان دوشادوش مردان کار کنند، اما نباید ظلم صورت گیرد و به اجبار زنان مجبور به انجام کارهای شاقه شوند.»

نصیبه یکی دیگر از مدافعان حقوق زنان می گوید که اکثر مردها در کشورهای خارج از جمله ایران مصروف کار می باشند و زنان مجبور اند، در کنار کارهای منزل، کارهای بیرونی را انجام دهند.

به باور این زنان، هرگاه حکومت زمینه های اشتغال را برای مردان فراهم سازد، آنان مجبور به ترک کشور نمی شوند و راه اندازی برنامه های آگاهی دهی کمک می کند تا زنان دیگر به انجام کارهای شاقه وا داشته نشوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement