خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سهولت هاى اقتصادى بيشتر در مرز ميان افغانستان و تاجکستان فراهم مى شود

سهولت هاى اقتصادى بيشتر در مرز ميان افغانستان و تاجکستان فراهم مى شود

Jun 24, 2018 - 19:47

کابل (پژواک، ٣ سرطان ٩٧): اتحاديه اروپا و بانک انکشافى جرمنى به منظور تسریع رشد اقتصاد منطقوی و نزدیکی همکاری در مرزهای افغانستان و تاجکستان ١٦ ميليون يورو براى تطبيق يک پروژه زيربنايى اختصاص داده اند.

سید جلال الدین شاه رییس عمومی اجرایی بنیاد آغاخان، امروز حین افتتاح پروژه «حمایت از همکاری و فرصت ها برای انکشاف اقتصاد منطقوی»، در کابل گفت که اعمار پل در ولسوالی دشت قلعه ولایت تخار افغانستان و ولسوالی فرخار ولایت ختلان تاجکستان که دو کشور را باهم وصل خواهدکرد، اعمار مارکیت های بین المرزی در بندر آی خانم و بهبود راه های مواصلاتی بخش های مهم این پروژه می باشد.

موصوف افزود که این پروژه باعث انکشاف اجتماعی و اقتصادی در دو طرف سرحد افغانستان و تاجکستان خواهد شد.

به گفته او، بنیاد آغاخان پیش از این نیز پنج پل را غرض دسترسی مردم به بازارهای دو طرف مرز، در شمالشرق بین افغانستان و تاجکستان احداث نموده است.

وی گفت، پروژه که امروز افتتاح شد برای چهار سال می باشد و تا سال ٢٠٢٢ عملى خواهدشد.

موصوف افزود، این پروژه که احداث ششمین پل بالای دریای آمو بخشی از آن می باشد و از سوی بنیاد انکشافی آغاخان (AKDN) و بنیاد پتریپ (PATRIP) تطبیق می شود، هزینه آن از سوی اتحادیه اروپا و بانک انکشافی جرمنی (KFW) پرداخت می شود.

به گفته او، بدون همکاری و علاقمندی افغانستان و تاجکستان، عملی شدن این پروژه ها ممکن نبود و «تعهد دو دولت ما را قادر ساخت تا این کارها را به انجام برسانیم و ساحاتی را که بسیار دور افتاده بود به هم وصل بسازیم.»

مصطفی مستور وزیر اقتصاد، در این مراسم گفت که تطبیق همچو پروژه ها در مصوونیت غذایی، ایجاد اشتغال و پیشرفت های اقتصادی مردم دو طرف مرز کمک می کند و همچنان احداث ششمین پل در تخار در ایجاد زنجیره های ارزش و توانمندساختن مردم دو طرف سرحد تاثیر به سزا دارد.

مستور گفت: «ادغام منطقوی یکی از اولویت های ملی هر دو کشور است و این پروژه یکی از نمونه های عالی این روند است، من باور دارم که با راه اندازی چنین ابتکارات یک صفحه جدید در زنده گی باشنده گان دو طرف باز خواهد شد.»

وی از بنیاد انکشافی آغاخان خواست که همچو پروژه ها را در سایر بخش های افغانستان در نظر داشته باشد.

در همین حال در پیام پییر مایدون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان که در این نشست به خوانش گرفته شد، آمده است که راه اندازی این پروژه نمادی از تعهد اتحادیه اروپا در راستای بهبود روابط و همکاری های اقتصادی به سود رشد پایدار و اشتغالزایی می باشد.

او گفته است: «تجربه ما با بنیاد آغاخان و بانک انکشافی جرمنی به ما اطمینان می دهد که این پروژه با موفقیت تطبیق خواهد شد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement