خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یگانه مرکز تجارتی زنان در ولایت هرات رو به سقوط است

یگانه مرکز تجارتی زنان در ولایت هرات رو به سقوط است

Jun 24, 2018 - 10:38

هرات (پژواک،٣سرطان٩٧): شمارى از زنان تجارت پيشه در ولايت هرات مى گويند که يگانه مرکز تجارتى ويژۀ زنان دراين ولايت، رو به سقوط است؛ چون اکثر زنان تجارت پيشه که در اين مرکز دکان داشتند، کسب و کار شان را ترک کرده اند.

آنان مى گويند که عدم حمایت دولت و کرایۀ بالا در این مرکز سبب شده که کار و بار آنان با رکود مواجه شود.

به گفته این زنان تجارت پيشه، هشت سال پیش نخستین مرکز تجارتی ویژۀ زنان به نام (مارکيت خدیجه الکبرا ) در ولايت هرات با هزار امید و شور و شعف گشایش یافت و زنان تجارت پیشه در آن زمان امیدهای زیادی برای رُشد اقتصادی شان از طریق این مرکز داشتند.

اما آنان می گویند که بیش ازنیمی از دکان هاى اين مرکز تجارتى بسته شده  و زنان از کار دست کشيده و به خانه نشسته اند.

فاطمه رسولی یکی  از زنان تجارت پیشه، از عدم حمایت دولت از زنان تجارت پیشه ابراز نگرانی کرد و به پژواک گفت: "در این مرکز به دلیل بالا بودن کرایه ها و مصارف برق که تحمیل می شود، ما وضعیت خوب اقتصادی نداریم و همچنان حمایت دولت از ما هم کم رنگ است."

وى علاوه کردکه اگر روند، همین منوال ادامه یابد، همه زنان تجارت پيشه دکان هاى شان را بسته خواهندکرد.

یکی ديگر از زنان تجارت پیشه در هرات که نمى خواهد نامش گرفته شود و از  چندسال به این طرف در این مرکز دکان فروش صنایع دستی دارد گفت که چند سال پیش ٣٥ دکان فروش صنایع دستی زنان در این مرکز فعال بود؛ اما عدم حمایت دولت و بلند بودن کرایۀ دکان و هزینۀ صرفیۀ برق، سبب شده است که بیش از نیمی این دکان ها بسته شود و زنان زیادی بیکار شوند.

وی به این باور است که اگردولت آنان را حمایت نکند، ممکن است که آنان نیز در آیندۀ نزدیک کار و بارشان را ترک کنند.

اين زن تجارت پيشه به پژواک گفت: "اگر دولت میخواهد که ما رشد کنیم به فکر ما باشد؛ چون خیلی از نفرها دکان های خود را ترک کردند، چند نفری هم که ما هستیم شاید ما هم ترک کنیم."

اما عزیزه کریمی سرپرست ریاست امور زنان هرات به پژواک گفت که دولت، همواره سهولت‌هایی را برای این زنان تجارت پیشه فراهم ساخته است.

به گفتۀ خانم کریمی، نخستین مرکز تجارتی مخصوص زنان به دلیل موقعیت نامناسبش رشد نکرده است.

موصوف افزود: "مارکيت خدیجه الکبرا کرایه دکان ها از یک ونیم هزار گرفته تا سه ونیم هزارافغانی است و پول آن هم ازطریق مستوفیت اخذ می گردد و دلیل اینکه کار و بار در مارکت خدیجه الکبرا رشد دارد، موقعیت آن است."

او بیان داشت که به تازه گی از اداره محلی خواسته شده است تا تانک تیلی که در مقابل این مرکز تجارتی قرار دارد، از مقابل آن برداشته شود؛ تا دید این مرکز بیشتر شود.

از سويی هم جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات، به پژواک گفت که حکومت محلی، برای بهبود وضعیت این مرکز تجارتی تلاش می کند و طرح برنامه های بنیادی  را در راستای حمایت از زنان تجارت پیشه در این ولایت  روی دست دارد.

نخستین مرکز تجارتی زنان یا«مرکزتجارتی خدیجه الکبرا» حدود هشت سال پیش، به کمک پی آر تی ایتالیا در چهارراهی مستوفیت هرات ساخته شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement