خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

والی ننگرهار از جلوگیری چلش کلدار در این ولایت اطمینان داد

والی ننگرهار از جلوگیری چلش کلدار در این ولایت اطمینان داد

Jun 26, 2018 - 15:00

جلال آباد (پژواک،۵سرطان ۹۷): والی ننگرهار می گوید که به منظور جلوگیری از چلش پول کلدار در این ولایت، بر راه حل های ویژه و اساسی غورکردن را آغاز نموده است و به زودی اقدام عملی دراین رابطه اتخاذ می شود.

از جانب دیگر شهروندان، شورای ولایتی و صاحب نظران، اظهارات تازه اداره ولایتی را بیشتر قابل باور نمی دانند و مانند تعهدات گذشتۀ مکرر که از سوی اداره ولایتی این ولایت برای جلوگیری از چلش کلدار سپرده شده، عنوان می کنند.

حیات الله حیات والی این ولایت، اظهارات فوق را در گفتگو با آژانس خبری پژواک ابراز داشت وگفت که در طرح های جدید، غور بیشتر صورت می گیرد تا افراد عادی متضرر نشوند.

موصوف افزود که درعرصه جلوگیری از چلش کلدار دراین ولایت، به طورخاص درشهر جلال آباد جدی می باشد؛ اما قصد دارد تا در تفاوت با گذشته، چلش افغانی را دراین شهر به طور اساسی مروج سازد؛ اما به شرط اینکه افراد بی بضاعت خساره مند نگردند.

 نامبرده گفت: "در قدم نخست با تاجران، اصناف، کسبه کاران و مسئولین اتحادیه های صرافان درمورد رایج ساختن پول افغانی به تفاهم خواهیم رسید، سپس برای تعهدگرفتن و ذهنیت سازی با شهروندان جلال آباد و درکل به سطح ولایت ننگرهار کار می کنیم  و در نهایت دراین ولایت فیصله چلش افغانی را صادر خواهیم کرد."

به قول موصوف، مبارزه جدید با  مبارز ه های گذشته متفاوت خواهد بود و آن اینکه با متخلفین برخورد جدی قانونی صورت می گیرد و درمقابل هیچ واسطه پذیرفته نمی شود.

والی این را نیز اذعان کرد که اقدام فوری در این راستا ممکن باعث خساره مند شدن افراد بیچاره نیز شود؛ بنابراین از تجارب گذشته نیز استفاده خواهد شد.

نامبرده از مردم نیز تقاضا کرد تا برای مروج ساختن چلش پول افغانی همکاری کنند و تاکید ورزید که بدون همکاری مردم جلوگیری از چلش کلدار ناممکن است.

درعین حال باشندگان، فعالان مدنی، شورای ولایتی و صاحب نظران گرچه به تعهد اخیر اداراه ولایتی تاحدی خوشبین اند؛ اما می گویند تا زمانیکه اقدام عملی را مشاهده نکنند، این بار اعتماد نمی کنند.

داکتر نجیب الله صاحبزاده فعال مدنی و یکتن از صاحب نظران، به پژواک گفت ممانعت از چلش کلدار مسئولیت اداره ولایتی است و همه مردم دراین عرصه همکار اند؛ اما این موضوع به جدیت وابستگی دارد.

 موصوف علاوه کرد: "از رهبری ولایت ابراز سپاس کرد که موضوع رایج کردن کامل پول افغانی را بعد از پلان امنیتی در اولویت های کاری خود جا داده، امید می بریم که اقدامات قاطع در این راستا، حق هویت ملی را حفظ خواهد کرد."

نامبرده درجریان مصاحبه به آژانس خبری پژواک گفت درگذشته نیز چنین فیصله صورت گرفته؛ اما متخلفین ذریعه پول و واسطه دوباره رها می شدند، ولی این بار باید هیچ کس رها نشود.

انورالله باشنده شهرجلال آباد گفت که کمیسیون های جلوگیری از چلش کلدار، همیشه افراد بیچاره، غریب و بی واسطه را گرفتار می کنند و از دستگیری زورمندان عاجز اند.

نامبرده از والی خواست که این بار درجریان کمپاین، به این بخش توجه جدی معطوف نماید.

شایان ذکراست که پیش از این، والی های پیشین هم مدعی شده بودند، کمیسیون ها را ایجاد کردند؛ اما اقدام عملی صورت نگرفته است.

 تحلیلگران مسایل، عوامل چلش کلدار در ننگرهار را موجودیت سرحد طولانی با پاکستان، وضعیت ناگوار امنیتی در ولسوالی ها و عدم جدیت اداره ولایتی عنوان می نمایند؛ اما اذعان می کنند که با اتخاذ اقدام جدی، پول افغانی رایج شده می تواند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement