خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سفير امريکا: آتش بس سه روزه مبين امکان آتش بس درازمدت در افغانستان است

سفير امريکا: آتش بس سه روزه مبين امکان آتش بس درازمدت در افغانستان است

Jun 27, 2018 - 16:47

کابل (پژواک، ٦ سرطان ٩٧): سفير امريکا در افغانستان، ضمن حمايت از برنامه هاى ائتلاف مشارکت زنان افغان و صلح، آتش بس سه روزۀ عيد را اميدوار کننده براى تامين صلح و ختم منازعه در افغانستان خواند.   

جان بس (John Bass) سفیر امریکا در افغانستان، امروز در دومین گردهمایی ملی برنامه توسعه مشارکت زنان، در کابل گفت که امریکا متعهد به حمایت از زنان و توانمندسازی آنان در راستای تغییر در افغانستان می باشد.

موصوف افزود که ایالات متحده امریکا، برای موفقیت افغانستان از چندین سال به این سو متعهد به همکاری و حمایت می باشد و برای دسترسی به این موفقیت، فراهم شدن فرصت ها برای زنان افغان و دفاع از حقوق آنان ضروری است.

به گفته او، حضور زنان در سطوح تصمیم گیری‌ و تبادله دیدگاه با سایر افراد جامعه برای برخی ‌ها نگران کننده است؛ اما حضور آنان در همه سطوح یک نیاز است و باید در تصمیم گیری سهم داشته باشند.

موصوف علاوه کرد که انسان ها به زودی تغییر نمی پذیرند و آمدن تغییر به یکبارگی ممکن نیست؛ چون نیاز به زمان دارد.

وی با تاکید گفت که تنها موجودیت قوانین برای حفاظت از زنان کافی نیست؛ بلکه این قوانین باید تطبیق شود و هرگاه تخطی از سوی برخی افراد سر می زند، باید مورد بازپرس قرار بگیرند.

سفیر امریکا افزود: «حرکت های دو هفته اخیر به ما نشان داد که تغییر ممکن است؛ عکس العملی را که در جریان پروسه آتش بس و ایام عید رخ داد و کسی تصور نکرده بود افرادی که باهم جنگ می کردند، عکس هایی مشترک بگیرند، باهم بنشینند، نان بخورند و جنگ را برای مدت مشخص توقف بدهند؛ اما دیده شد که این کار در افغانستان ممکن است.»

به گفته وی، به خاطر نو بودن و متفاوت بودن آتش بس در افغانستان، درحالیکه یک امر عادی بشری است و مردم افغانستان از آن تجربه نداشتند، نگران کننده و ترس آور بود؛ اما در جریان رخصتی های سه روز عید مشخص شد که تغییر ممکن است.

او گفت: «می توانیم منازعه در این کشور را تغییر بدهیم و به خاطر انکشاف آتش بس کار کنیم؛ اوقاتی باشد که خشونت کمتر باشد و امکان دارد که ما راجع به منازعه متفاوت تر فکر بکنیم، وقتی آتش بس برای کوتاه مدت می شود، برای درازمدت نیز امکان دارد تا صلح دایمی تامین شود و شرایط تغییر کند.»

موصوف خاطر نشان کرد که مردم افغانستان سالیان متمادی از جنگ، خشونت، آواره گی و بی خانمانی رنج کشیده اند؛ اما تمامی اتباع آن مستحق صلح می باشند.

به گفته او، تعهد، تصور، مقاومت و چانس خوب از لازمه های تغییر در یک جامعه می باشد و زنان افغان این خصوصیت را دارند.

وی افزود: «هدف ما از طریق مشارکت زنان این است، همه خصوصیات مثبتی را که شما دارید، آن را حمایت کنیم و مهارت های اضافه را به شما آموزش بدهیم تا شما را کمک کند و قوتی را که دارید ملت را کمک کنید و با نظم تغییر را گسترش دهید و گاهی هم سازش کنید.»

جان بس گفت که دولت امریکا از افغان ها حمایت می کند تا زمینه های زیست باهمی، آبرومند و صلح آمیز در افغانستان فراهم گردد.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت که در این نشست صحبت می کرد، گفت که آتش بس یک قدم نیک بود؛ اما باید   درس‌ هایی از آن آموخته شود و لازم بود تا این کار پس از مشوره با احزاب سیاسی، آگاهی‌ دهی به مردم و ارایه جزئیات آتش بس به نیروهای امنیتی، صورت می گرفت.

وی گفت: «طالبان در هنگام ورود به شهرها چیزهایی را دیدند که تصورش را نمی‌ کردند؛ امیدوار هستیم که آن ها نیز از این آتش بس درس بگیرند.»

به گفته او، اکثریت مردم افغانستان صلح پایدار و با عزت می‌خواهند؛ اما هرگز حاضر نیستند که به قرون وسطی و عصر حجر برگردند.

عبدالله، در بخش دیگر از سخنانش به اهمیت پروگرام توسعه مشارکت زنان (پروموت) اشاره کرد و گفت: این برنامه نمونهٔ خوبی از تبدیل کردن یک نظر به عمل است؛ تا زنان امور مربوط ‌شان را به دست خود گیرند.

او گفت که وضعیت زنان نسبت به گذشته تغییر بنیادی کرده که عامل آن هم، خودشان می‌ باشند و حکومت تنها شرایط نسبی را فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه تغییر در ذهنیت‌ ها کار دشوار است، افزود: «ذهنیت ‌هایی وجود دارد که ضرورت و اهمیت مسئله را درک می ‌کنند؛ اما تغییر را نمی ‌پذیرند.»

وی تصریح نمود که میزان حضور نامزدان زن در انتخابات شوراهای ولسوالی اندک است؛ اما همه مسئولیت دارند که در رفع این نقیصه و بلند شدن صدای زنان، از ولسوالی‌ ها به مرکز ولایت و از آن جا به مرکز کار کنند.

نبیلا مصلح معین مالی و اداری وزارت امور زنان گفت: «مشارکت سیاسی، صحت و تعلیم و تربیه زنان امیدوار کننده است و برنامه مشارکت به ما کمک می‌ کند که برای تغییر وضعیت زنان جدی ‌تر عمل کنیم.»

وی افزود که نقش زنان در گفتگوهای صلح و روند انتخابات بسیار مهم است؛ اما کمرنگ بودن حضور زنان در شوراهای ولسوالی نگران کننده است.

فوزیه کوفی عضو ولسی جرگه و رییس کمیسیون امور زنان ولسی جرگه، در این نشست گفت که هیچگونه کار ساختاری برای زنان کشور انجام نشده است و دولت باید تفاوت وضعیت زندگی زنان روستایی را با زنان شهری از بین ببرد.

وی افزود که در بسیاری مواقع در ادارات دولتی استخدام مردان نسبت به زنان ترجیح داده می ‌شود و هیچ خانمی در پست‌ های کلیدی دولت حضور ندارد.

کوفی تصریح نمود که ادارات کشور برای زنان مصئون نیست و خانواده ‌ها اعتماد نمی ‌کنند که دختران‌ شان را به ادارات دولتی کشور بفرستند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement