خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کابینه، وزارت مالیه را موظف کرد اصلاحاتی را در بودجه ملی در نظر بگیرد

کابینه، وزارت مالیه را موظف کرد اصلاحاتی را در بودجه ملی در نظر بگیرد

Jun 27, 2018 - 19:49

کابل(پژواک، ۶سرطان۹۷): کابینه حکومت در نشستی به ریاست رئیس جمهور، وزارت مالیه را موظف کرده است تا اصلاحاتی را در زمینه بهبود بودجه ملی کشور روی دست بگیرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که این نشست امروز در ارگ برگزار شده است.

در ابتدا، محمد اشرف غنی رئیس جمهور به خاطر قدردانی از کارکردهای اکلیل حکیمی وزیر پیشین مالیه که روز گذشته استعفا کرد، مدال عالی دولتی غازی امان الله خان را به او تفویض کرد.

اکلیل حکیمی با ابراز امتنان از پذیرش استعفایش از سوی رئیس جمهور گفت که بر اثر تلاش وزارت مالیه و حمایت رئیس جمهور کشور ارتباط با نهاد های کمک کننده به بلندترین سطح رسیده و سیستم تنظیم بودجه که بتواند نیازمندی کشور را تمویل کند بنیان گذاشته شده است.

رئیس جمهور گفت که کارکرد اکلیل حکیمی در قبال مدیریت مالی کشور، دیپلوماسی اقتصادی و بلند بردن عواید ملی و جایگاه افغانستان در منطقه بخصوص آسیای مرکزی، ایجاد سیستم مالی و مدیریت مؤثر با کادر مسلکی قابل تقدیر است.

در ادامه، حکیمی تغییرات بودجه ملی در بررسی وسط سال مالی ۱۳۹۷ را به جلسه ارایه کرد و گفت که ازدیاد در بودجه عادی شامل بخش حقوق تقاعد ملکی و نظامی، کود پالیسی، بودجه سکتور امنیتی برای امنیت مساجد و تکایا، اعمار منازل و آپارتمان ها برای ورثه شهدا، مصارف اکرامیه، کمبود معاش در ادارات مختلف و سایر موارد صورت گرفته است و ازدیاد در بودجه توسعه یی شامل کمبود بودجه در بخش قراردادها، پروژه های جدید و تنقیص وجوه در پروژه هایی که قابلیت مصرف را تا پایان سال مالی ندارند می باشد.

کابینه بعد از بحث همه جانبه تغییرات مذکور را در پرنسیب تائید کرد و وزارت مالیه را موظف کرد تا این بودجه را با در نظر داشت وجوه قابل تنقیص و  ازدیاد پیشنهاد شده از سوی وزارت های امور مهاجرین، شهر سازی و مسکن و معادن و پترولیم تصحیح و طی مراحل کند.

همچنان کابینه وزارت مالیه را موظف کرد تا اصلاحات اساسی را در گمرک ها بخصوص در بخش های امنیتی بعمل آورد و اجرای بودجه برای وزارت ها را منوط به ازدیاد عواید از سوی آنها کند. در عین حال، روند اجرای بودجه در وزارت امور خارجه و عدلیه را به اصلاحات کدری در بخش دیپلماتیک و حقوق و قضایای دولت مشروط سازد و کمیته مالی را برای مدیریت املاک دولتی جهت استفاده مؤثر آن در مشارکت عامه خصوصی ایجاد، مصارف بودجه را به تفکیک ولایات تنظیم کند. افزون بر این، وزارت مالیه موظف شد تا مکانیزم واضح سفرهای خارجی دولتی را با نهاد های مربوط ترتیب کند.

همچنان، کابینه به وزارت مالیه هدایت داد تا بودجه یی را برای کوتاه مدت و دراز مدت جهت مبارزه با خشکسالی و سیلاب ها در نظر گرفته و بودجه اداره حمایت از افراد دارای معلولیت و ورثه شهدا افغانستان را بعد از تائید شورای ملی به آن اداره انتقال دهد.

مجموع بودجه ملی سال ۱۳۹۷ کشور ۳۵۷ میلیارد افغانی(معادل پنج میلیارد و صد میلیون دالر) است که از این مجموعه ۲۶۷ میلیارد افغانی(معادل سه میلیارد و هشت صد میلیون دالر) بودجه عادی و بیش از ۹۰ میلیارد افغانی( معادل یک میلیارد و سه صد میلیون دالر) بودجه توسعه‌یی است.

در ادامه نشست، کابینه به نهادهای دفاعی و امنیتی، والیان و ولسوالان دستور داد تا در روند انتخابات ۲۸ میزان مداخله نکرده و در این زمینه بی طرف باشند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan