خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ماه جون تلفات و جراحات ۲۸ فیصدکاهش یافته اما با آنهم ۲۱۳۳ تن کشته و زخمی شده اند

در ماه جون تلفات و جراحات ۲۸ فیصدکاهش یافته اما با آنهم ۲۱۳۳ تن کشته و زخمی شده اند

Jul 02, 2018 - 16:57

کابل (پژواک،۱۱سرطان ۹۷): در برج "می" سال روان میلادی درافغانستان، به سبب جنگ ها حدود ۳۰۰۰ تن کشته و زخمی شده بودند؛ اما در برج گذشته (جون) به علت آتش بس و ماه مبارک رمضان، این رقم به ۲۰۰۰ تن کاهش یافته است.

دولت افغانستان در سال جاری، از ۲۷ ماه مبارک رمضان  الی پنجم عید( از یازدهم الی نزدهم جون)، در برابرطالبان مسلح آتش بس اعلام کرد و طالبان در سه روز عید از( پانزدهم الی هفدهم می) اعلام آتش بس کردند.

طالبان در پایان روز سوم عید، علیه نیروهای دولتی حملات شان را آغازکردند؛ اما دولت آتش بس را ده روز دیگر تمدید کرد. آتش بس دولت به تاریخ ۲۹ می به پایان رسید.

درسه روزعید، منسوبین دولتی به مناطق تحت کنترول طالبان و طالبان به مناطق زیر اداره دولت رفتند و آتش بس میان آنها به طورکامل رعایت شد.

پیش از آتش بس، درگیری های مدهش ادامه داشت و پس از آتش بس، در برخی ولایت های کشور جنگ ها دوباره شعله ورشد.

به اساس گزارشات پژواک، در ماه جون گذشته در مناطق مختلف کشور ۱۹۸حمله؛ اما در یکماه پیش آن (می) ۲۰۵ حملۀ مختلف صورت گرفته بود.

گزارشات منتشره پژواک که بر بیناد اظهارات منابع مختلف تهیه شده، نشان می دهد که در برج جون، از ۳۴ ولایت کشور، در۲۹ ولایت ۱۱۸۹تن کشته و ۹۴۴ تن دیگرمجروح شده بودند.

ارقام به دست آمده نشان می دهد که در برج گذشته؛ از هر ۱۶تن به ۹ تن در درگیری های رو در رو، به سه تن در انفجارات، و به یک، یک تن در حملات هدفی، هوایی و انتحاری تلفات و جراحات وارد شده است.

درماه گذشته بیش از نصف حملات در ولایت های ننگرهار، فاریاب، غزنی، کندهار و جوزجان و متباقی در۲۴ ولایت دیگرکشور صورت گرفته؛ اما پژواک در این برج از ولایت های بامیان، دایکندی، کاپیسا، پنجشیر و زابل گزارش حملات را به دست نیاورده است.

جنرال زلمی وردک کارشناس مسایل سیاسی گفت که حملات در ننگرهار وکندهار، از اینرو افزایش یافته که درخط فرضی دیورند واقع شده و از جانب دیگر مخالفین مسلح بیشتر اکمال شده اند.

نامبرده افزود که در ننگرهار، جوزجان و فاریاب افزون بر طالبان مسلح موجودیت گروه داعش نیز سبب افزایش حملات شده است.

به قول موصوف، مخالفین مسلح دولت در ولایت غزنی بدین جهت تحرکات وحملات شان را افزایش داده اند که ازاین ولایت، می توانند منحیث یک منطقه مرکزی، ولایت های همجوار را نیز تهدید نمایند.

به قول وردک، طبیعی است جايی که حملات مخالفین مسلح بیشتر باشد، نیروهای دولتی نیز درآنجا  تحرکات داشته و حملات بیشتر را انجام می دهند.

مسئولین وزارت دفاع ملی نیز می گویند که عملیات آنها به میزان فعالیت مخالفین مسلح دولت بستگی دارد.

تلفات وجراحات

گزارشات پژواک نشان می دهد که در برج گذشته، ۱۱۸۹ تن کشته و ۹۴۴ تن دیگر زخمی شده اند.

در میان کشته شدگان و مجروحین؛ مخالفین مسلح، نیروهای دولتی و افراد ملکی شامل اند؛ اما پژواک ارقام ویژه آن را پخش نمی کند؛ زیرا منابع مختلف درمورد اظهارات ضد ونقیض ابرازکرده و تفکیک همۀ آنها ناممکن است.

اما گروپ دادخواهی حفاظت ازافراد ملکی می گوید که دربرج گذشته در ۲۲ ولایت افغانستان، درپی جنگ ها ۵۱۳ فرد ملکی کشته و زخمی شده اند، منبع علاوه می کند که از جمع این افراد ۱۵۸ تن کشته و ۳۵۵ تن دیگر زخمی شده بودند.

به اساس گزارشات پژواک، بیشتر تلفات و جراحات درشرق کشور(ننگرهار) وارد شده است.

در برج گذشته، هر روز حمله رخ داده که باعث تلفات و جراحات شده است؛ اما نهم برج جون خونین ترین روز این ماه بود؛ زیرا دراین روز پژواک از مناطق مختلف کشور گزارشاتى مبنی برکشته شدن ۱۰۹ تن و جراحات ۶۹ تن دیگر را به دست آورده بود.

جنرال زلمی تحلیگر مسایل نظامی می گوید که میزان تلفات وجراحات، گاه در یک منطقه و گاه درمنطقه دیگر، به نوعیت و تاکتیک جنگ بستگی دارد.

نامبرده می افزايد که میزان کشته شدگان و مجروحین درجنگ های جبهه یی و حملاتى که  درمناطق مزدحم صورت می گیرد بیشتر می باشد.

از ١٧ سال گذشته بدینسو جنگ ها میان دولت افغانستان، نیروهای خارجی مستقردر افغانستان، طالبان مسلح و برخی گروه های مخالف مسلح دیگر ادامه دارد.

در افغانستان نظربه تجارب سال های گذشته، میزان کشته شدگان و مجروحین با گرم شدن هوا افزایش می یابد.

به اساس گزارشات ماه های گذشته پژواک، سال گذشته هم به نسبت زمستان و خزان، جنگ ها در فصل بهار و تابستان بیشتر بود؛ اما درجون که اکثر روزهای آن با ماه مبارک رمضان مصادف بود، تلفات وجراحات کاهش یافته است.

ارقام تلفات وجراحات نشان می دهد که امسال، تاکنون به نسبت سال گذشته خونین تراست.

به طور اوسط در شش ماه نخست سال گذشته، اضافه از ۱‍۱۰۰۰تن؛ اما در شش ماه نخست امسال بیش از ۱۲۰۰۰ تن کشته و زخمی شده اند.

درسال گذشته، به سطح کشور ۳۵تن کشته و زخمی شده بودند.

به اساس ارقام به دست آمده، در برج جون سال جاری هم میزان تلفات وجراحات کاهشت یافته است؛ اما میزان کاهش آن به نسبت ماه جون سال پار کم است؛ در برج جون سال گذشته نسبت به برج می ۴۶ درصد؛ اماسال جاری ۲۸ درصد کاهش به وجود آمده است.

سال گذشته ۲۵ روز ماه مبارک رمضان، با برج جون مصادف بود و امسال ۱۵ روز آن در برج جون واقع بود.

کارشناسان مسایل نظامی می گویند که فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، در کاهش تلفات و جراحات تاثیر دارد؛ زیرا مخالفین مسلح دولت تشکیلات صددرصدی منظم ندارند و در برج رمضان و ایام نزدیک به عید، اکثر آنها به خانه های شان می روند و حملات گسترده گروهی را انجام نمی دهند.

جنرال زلمی گفت که آتش بس در برج جون امسال نیز سبب کاهش تلفات و جراحات شد.

به گفتۀ موصوف؛ در آتش بس سه روزعید میان دولت و طالبان مسلح، صرف در ننگرهار گروه داعش دو حمله را انجام داد و متباقی در سراسر افغانستان تلفات وجراحات ناشی ازحملات مسلحانه وجود نداشت؛ زیرا جنگ شدید و آتش بس مراعات شد.

همچنان نامبرده افزود که تمدید آتش بس از سوی دولت هم بر میزان تلفات و جراحات تاثیر داشت؛ طالبان به حملات شان ادامه دادند؛ اما نیروهای دولتی حملات تهاجمی نداشتند وصرف درحالت مدافعه قرارداشتند.

آتش بس را تمدید کنید

جنگ ها درحالی ادامه دارد و از افغان ها قربانی می گیرد که دراین اواخر تقاضا برای صلح افزایش یافته و از طرف های درگیرجنگ  خواهان تمدید آتش بس و استقرارصلح استند.

مریم فیضی یکتن از استادان پوهنتون خصوصی در فراه گفت که جنگ هاى چند دهۀ اخیر مردم افغانستان را از همه ارزش های مادی ومعنوی بی بهره ساخته و طرف های درگیر باید پس از این، آتش بس و صلح کنند؛ زیرا صلح خواست مردم است و طرف های درگیر باید به خواست مردم لبیک بگویند.

موصوف افزود که مردم از اقدام آتش بس سه روزه درعید حمایت کردند و اظهار داشتند که مردم تشنه صلح اند و خواهان ختم جنگ اند.

سمیع الحق رحیمی باشنده مرکز ولایت میدان وردک اظهارات مشابه نموده گفت: "آتش بس در سه روز عید ، درچهار دهه اخیر نخستین عید پر نشاط افغان ها بود؛ زیرا جنگ نبود، در جریان آتش بس نیروهای دولتی طالبان و طالبان نیروهای دولتی را در آغوش گرفتند، به محبت باهمدیگر تصاویر گرفتند و به همدیگر عید مبارکی گفتند."

نامبرده افزود وضعیت متذکره نشان داد که افغان ها با همدیگر مشکل ندارند.

نامبرده علاوه کرد: "اگر مداخلات خارجی نباشد و حلقات استخباراتی خارجی درکشورما دست اندازی نکنند، من باور دارم که افغان ها برای همیش با هم چنین محبت خواهند ورزید؛ طوریکه در آتش بس ایام عید شاهد آن بودیم."

نامبرده از دولت و طالبان خواست تا آتش بس را تمدید نموده و صلح کنند و با این اقدام جلو مداخلات خارجی را از کشور بگیرند و یکجا برای بازسازی کشور دست به کار شوند.

این درحالیست که محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور، بارها بر مذاکرات صلح تاکید کرده واز طالبان خواسته که به مذاکرات بین الافغانی آماده شوند؛ اما طالبان تاکنون به همچو گفتگوها ابراز علاقمندی نکرده، بر خروج نیروهای خارجی از کشور تاکید می کنند و ميگويند درصورتیکه امریکا خواهان حل مشکل باشد، با آنها وارد مذاکره شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement