خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شهروندان کابل از آلودگی هوا شاکی اند

شهروندان کابل از آلودگی هوا شاکی اند

Jul 02, 2018 - 18:55

کابل (پژواک، ۱۱سرطان ۹۷): شهریان کابل، از آلودگی هوا سخت شکایت دارند و می گویند که هوا بیشتر درحال آلودگی است و بیماری ها نیز در اثر آن افزایش یافته است.

ازجانب دیگر، اداره محیط زیست می گوید که آلودگی هوا در کابل، قابل نگرانی است و عامل عمده مشکلات صحی و مرگ تلقی می شود؛ اما درمورد اقداماتى نیز صورت گرفته است.

زیارت گل باشنده ناحیه چهارم شهرکابل می گوید که به سبب موجودیت گرد، غبار، دود و اشغال در سرک ها و کوچه ها گشت و گذار پیاده مشکل شده است.

موصوف به آژانس خبری پژواک گفت که درگذشته مردم خیلی کم بیمار می شدند؛ اما درحال حاضر هر روز چند عضو یک خانواده بیمار می شوند و به شفاخانه مراجعه می کنند.

ادریس احمد باشنده ناحیه پنجم شهرکابل نیز گفت که درگذشته واقعات محرقه و ملاریا در برخی ولایت رخ می داد؛ اما درحال حاضر درکابل نیز مردم به ملاریا مصاب می شوند.

نامبرده افزود که پشه ملاریا در آب های چتل و منجلاب پیدا می شود و سپس سبب بیماری مردم  می شود.

شیراحمد عثمانی باشنده ناحیه دوازدهم شهرکابل گفت که به سبب عدم کنترول وسایط نقلیه کهنه از سوی حکومت، وسایط متذکره دود بیشتر تولید نموده وموجب آلوده گی محیط زیست شده است.

به گفته موصوف، به سبب تولید این دود، مردم به امراض گوناگون مبتلا می شوند که میزان مرگ و میر نیز با آن بلند رفته است.

از سويی هم داکتران می گویند که از اثرآلودگی هوا امراض مختلف شیوع می یابد.

لیاقت عادل یکتن ازداکتران درشهرکابل گفت که آلودگی هوا سبب امراض تنفسی، جلدی، چشم و بیماری های دیگر می شود.

نامبرده افزود که در راستای حفظ محیط زیست باید درکنارحکومت، مردم نیز نقش شان را ایفا کنند.

کاظم همایون رییس پلان اداره محیط زیست نیز مشکلات متذکره را تایید کرد و گفت که به سبب ازدیاد وسایط نقلیه درشهرکابل، فضا آلوده شده است.

اما نامبرده افزود که نگرانی از آلودگی هوا در قریه ها و روستاها کم است؛ زیرا استفاده از موترها نیز درآن جا محدود است. 

همایون به آژانس خبری پژواک گفت که میزان آلودگی هوا در کابل درفصل سرما بلند می باشد؛ به خاطریکه اکثر مردم برای تسخین منازل شان از چوب و سنگ زغال استفاده می کنند، که دودناشی از سوخت آن، به فضا بلند شده و باعث امراض مختلف می شود.

به گفته وی، حدود شش میلیون تن درکابل زندگی می کنند و درصورتیکه هرکدام شان نیم کیلو زباله تولید نمایند؛ در روز به سه میلیون کیلوگرام کثافات بالغ می شود که این خود عامل عمده آلودگی هوا است.

کاظم افزود که مردم، کلتور شهرنشینی را بلد نیستند و دراین عرصه به آگاهيدهی عامه نیاز دارند.

نامبرده گفت که حکومت دراین عرصه برخی قوانین را نیز نافذ کرده ، ولی درتطبیق آن با مشکلات مواجه اند.

رییس پلان اداره محیط زیست علاوه کرد که مردم درمنازل و فابریکه ها ازاموال پلاستیکی ، زغال سنگ و مواد دیگر استفاده می کنند که باعث آلودگی هوا می شود.

موصوف گفت که دراین اواخر سطح آب در کابل پايين رفته و به سبب موجودیت چاه های سپتیک، آب آلوده شده و با این کار گراف بیماری ها نیز بلند رفته است.

وزرات صحت عامه افغانستان و سازمان جهانی صحت، آلودگی هوای کابل را عامل اصلی شیوع لشمانیا و امراض دیگرعنوان می کنند.

برخی کارشناسان می گویند که آلودگی هوا و عدم توجه به نظافت، سبب امراض گوناگون مانند سرطان پوست، سالدانه، زردی سیاه و غیره می شود.

فاروق عظیمی محصل یک پوهنتون شخصی درکابل گفت درصورتیکه حکومت افغانستان و مردم به محیط زیست توجه نکنند، درچند سال آینده زندگی درکابل مشکل خواهد شد.

از سوی دیگر، شاه زمان میوندی مسئول اداره محیط زیست افغانستان نیزمشکلات متذکره را می پذیرد و می افزاید که آنها دراین عرصه برخی اقدمات را روی دست گرفته اند.

نامبرده چندی پیش طی سخنرانی در یک نشست خبری درکابل، گفت: "وضعیت محیط زیست کنونی کشور قابل نگرانی است؛ به طور اخص هوای شهرکابل که آب و خاک آن نسبت به هر شهر دیگر آلوده تر شده است، با گذشت هر روز هموطنان ما از این ناحیه با بیماری های مختلف مهلک مصاب می شوند."

میوند افزود: "هوای آلوده منحیث دشمن پنهان، صحت هموطنان را با تهدید جدی مواجه نموده است، عامل رشد ناموزون جسمی و روحی اطفال شده، سبب نفس تنگی وحتی مرگ و میر آنها گردیده است."

به گفته وی؛ افزایش نفوس، استفاده ازمواد سوخت بی کیفیت، افزایش وسایط و ماشین آلاتى که دود تولید می کند، سبب ایجاد ذرات معلق درهوا شده و ذرات متذکره، باعث امراض گوناگون می شود.

بشیراحمد حمیدی رییس طب وقایوی وزارت صحت عامه گفت که به اساس یافته های این وزارت، ۲۶درصد مرگ و میر درکشور، از اثر هوای آلوده به وجود می آید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking