خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نخستین مرکز معلومات مهاجرت در افغانستان افتتاح گردید

نخستین مرکز معلومات مهاجرت در افغانستان افتتاح گردید

Jul 02, 2018 - 16:15

کابل (پژواک١١سرطان۹۷): وزارت امورمهاجرين ميگويد که با ايجاد نخستین مرکز معلومات مهاجرت در کابل، زمينۀ دسترسى به اطلاعات روشن در مورد امکان مهاجرت منظم ميسر خواهدشد.

سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان، که درمحفل افتتاح اين مرکز صحبت ميکرد، افزود که مرکز معلومات مهاجرت توسط وزارت امور مهاجرین وبه کمک مالی اتحادیه اروپا ایجاد شده است.

موصوف هدف از ایجاد آن را ارایه اطلاعات روشن، قابل دسترس و واضح در مورد امکان مهاجرت منظم، قوانین و مقررات کشورهای میزبان، خطرات ناشی از مهاجرت های غیرقانونی، سوء استفاده گروه های سازمان یافته قاچاقچیان افراد از مهاجرین به مهاجرین بالقوه عنوان کرد.

همچنین به گفتۀ وزير، این مرکز با توجه به تعداد زیاد افراد عودت کننده، اطلاعات و ارجاع دهی به خدمات ادغام مجدد در کشور را ارایه خواهد کرد.

افزون برآن، این مرکز معلومات خود را به گروه های اجتماعی مختلف در مناطق مختلف افغانستان در مکاتب، دانشگاه ها و سایر نهادهای خدماتی دولتی مانند اداره پاسپورت ارایه می کند.

بلخی، مهاجرت را ضرورت جدایی ناپذیر جامعه بشری خوانده گفت: "باید تلاش گردد تا زمينه قانونمند آن فراهم گردد که هم برای مهاجر، هم برای کشورهای مبدا و مقصد مفید واقع می گردد."

در همین حال، مایکل اسپیندلیگر رئیس عمومی ICMPD گفت: "ما میخواهیم مهاجرین بالقوه را از انتخاب روش های مهاجرت نامنظم باز داریم و از گرفتاری آنان به شبکه های جنایتکار محافظت کنیم و کمک میکنیم تا ارزیابی واقع گرایانه از فرصت ها و دورنماهای اغراق آمیز مهاجرت و کشور های مقصد، به ویژه اروپا داشته باشند."

همچنان جورج کنینگهام معاون سفیر اتحادیه اروپا در کابل گفت که برای مدیریت بهتر مهاجرین و جلوگیری از مهاجرت های غیرقانونی در بخش های ادغام دایمی عودت کنندگان و تطبیق برنامه های آگاهی عامه، با وزارت امور مهاجرین کار می کند.

وی تصیریح کرد که اتحادیه اروپا متعهدانه افغانستان را کمک می کند تا این کشور بتواند مهاجرین و بیجاشدگان خویش را بهتر و خوبتر مدیریت نماید.

معاون سفیر اتحادیه اروپا در کابل افزود که افغانستان بزرگترین کشور جذب کننده کمک های اتحادیه اروپا در بخش مهاجرت بوده و اتحادیه اروپا ۲۰۰ میلیون دالر در این بخش به افغانستان کمک نموده است.

قابل یادآوریست که افغانستان بعد از سوریه، بيشترین مهاجر را در جهان دارا است که هم اکنون بیش از شش میلیون مهاجر افغان در سراسر جهان به خصوص کشور های همسایه زندگی می نمایند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement