خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تاجران کندهار در صادرات میوه با مشکلات مواجه اند

تاجران کندهار در صادرات میوه با مشکلات مواجه اند

Jul 07, 2018 - 15:38

کندهار(پژواک، ۱۶سرطان ۹۷): تاجران کندهار می گویند که در بخش صادارات میوه و محصولات دیگر به پاکستان، با مشکلات مواجه اند.

تاجران درحالی از موجودیت مشکلات در عرصۀ صادرات شاکی اند که فصل پخته شدن انگور و میوه های دیگر فرا رسیده و این محصولات، بیشتر به پاکستان صادر می شود.

حاجی نانی آغا رییس اتحادیه تاجران میوه تازه در کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که فصل جمع آوری انگور و میوه های دیگر در حال فرا رسیدن است، در عرصه صادرات  آن برخی مشکلات وجود دارد که باید رفع شود.

نامبرده علاوه کرد که در ولسوالی سپین بولدک، زمانیکه موترهای مملو از میوه، آن سوی خط دیورند عبور می کنند و یا از آن طرف وارد افغانستان می شوند، تحت نام حق العبور و خاک پولی از آنها پول اخذ می شود.

موصوف علاوه کرد: "از هر موتر ۲۵۰۰ افغانی به نام حق العبور و ۱۷۰۰ افغانی تحت نام خاک پولی، پول اخذ می شود که در راستای صادرات میوه مشکلات ایجاد نموده اند."

به قول نانی آغا، این پول به گونۀ غیرقانونی اخذ می شود؛ درحالیکه بر صادارات میوه  از کشور مالیه و تکس وضع نشده است.

نامبرده گفت که مشکلات موجود درعرصه صادارت میوه ، چند روز پیش با والی کندهار نیز درمیان گذاشته شد و تاجران درمورد حل آن خواستار اقدام شدند.

همچنان قابل یاددهانی است که درحال حاضر، وسایط باردار میوه بدون کدام دلیل برای مدت طولانی متوقف می گردد، که سبب فاسد شدن میوه ها می شود.

آغا گفت که تاجران از دولت خواستار حل این مشکلات شده و تقاضا دارند تا در عرصه صادارت میوه تسهیلات را افزایش دهد.

عبدالصمد یکتن از تاجران دیگر میوۀ خشک هم از مشکلات مشابه  یادآور شد و گفت که بسا اوقات میوه های بارشده درموتر خراب می شود، پاکستان بعد از وقت تعیین شده، برای یک الی دو ساعت دروازه را باز نگهمیدارد؛ اما وسایط بدون کدام دلیل برای مدت طولانی توقف داده می شوند و حتی اکثر اوقات برای یک روز دیگر هم توقف داده می شوند.

به قول وی، میوه ها درمجموع حین غروب آفتاب در موترها باربندی می شوند تا از فاسد شدن آن جلوگیری شود و درهمین شب، وارد مارکیت های پاکستان گردد.

وی گفت در صورت تاخیر، میوه خراب و بی ارزش می شود که با این کار، باغدار و تاجر هر دو متضرر می شوند.

نامبرده همچنان از پاکستان خواست که در فصل جمع آوری حاصلات از عدم مشکل آفرینی اطمینان دهد؛ زیرا سال های گذشته در جریان صادرات میوه، بدون دلیل برای روزهای مدیدی دروازه را مسدود می کرد، که از این ناحیه به تاجران خسارات مالی هنگفت وارد ميشد.

اما عبدالصمد گفت که تاکنون دراین عرصه کدام مشکل را مشاهده نکرده است و از جانب دیگر پاکستان بر میوه تازۀ افغانستان  ۵۰ درصد محصول را کاهش داده است.

به قول وی، سال گذشته پاکستان از یک موتر میوه ۱۲۰ هزار کلدار محصول اخذ می کرد؛ اما امسال نصف آن یعنی ۶۰ هزار کلدار اخذ می کند.

موصوف افزود که فصل جمع آوری انگور درکندهار تازه آغازشده است و هر روز ۷ الی ۸ موتر انگور به پاکستان انتقال می شود که  به این تعداد  وسایط ، هر روز یک یک واسطه افزوده خواهد شد.

عبدالباقی بینا رییس اتاق تجارت کندهار، مشکلات نامبرده تاجران را تاييد کرد و گفت  که چند روز پیش مشکلات یادشدۀ تاجران را با اداره ولایتی کندهار درمیان گذاشته است.

موصوف علاوه کرد والی کندهار تعهد سپرده که مشکلات را رفع می سازد و تسهیلات در عرصه صادرات را افزایش می دهد.

 

نامبرده افزود که والی در مورد جلوگیری از اخذ پول غیرقانونی تعهد سپرده و اذعان کرده که درمورد تحقیقات صورت خواهد گرفت؛ تا درمورد چگونگی اخذ این پول و افرادی دخیل درآن معلومات به دست آید.

به قول وی، مسئولین اتاق تجارت در عین حال با قونسل پاکستان نیز در مورد گفتگو نموده و آنها نیز تعهد سپرده که جانب پاکستان دروازه را برای یک الی دو ساعت بیشتر از وقت تعیین شده، باز نگه خواهد داشت؛ تا تاجران افغان در جریان صادرات میوه به این کشور با مشکل مواجه نشوند.

بینا گفت که آنها توقع دارند تا پاکستان بر تعهداتش پا برجا باشد و در برابر صادرات میوه مشکل آفرینی نکند.

 

نامبرده از آغاز صادرات انگور، از طریق دهلیز هوایی هند- افغانستان نیز خبر داد و گفت که چند روز پیش، رییس هوانوردی افغانستان به کندهار سفر کرده  و به آنها تعهد سپرده بود که ازکندهار نه تنها به هند، بلکه به عربستان سعودی، امارات و کشورهای دیگر عربی میوه صادر خواهد شد.

موصوف گفت که بعد از تاریخ اول اسد سال جاری، تاجران حاضراند تا هر هفته ۴۰ تُن میوه را آماده کنند و هر هفته از طریق طیاره کارگو به هند انتقال شود.

 

به گفته وی، این بار قراداد طیارات کارگو، با شرکت هوایی کام ایر صورت گرفته است و قرار است که پروازهای آن نسبت به سال پار منظم باشد تا تاجران بتوانند به پیمانه وسیع، محصولات و میوه های شان را از طریق هوا به هندوستان صادرکنند.

اما نامبرده یاددهانی کرد که در میدان هوایی کندهار، هنوز هم برخی مشکلات تخنیکی موجوداست، در عرصه نگهداشت، کنترول و انتقال میوه ها تسهیلات بیشتر وجود ندارد که این مشکلات باید رفع شود.

از طرف دیگر والی کندهار به ریاست های گمرک و ترانسپورت امر صادر کرده  که موانع در برابر صادرات میوه را باید برطرف کنند و با تاجران کمک نمایند تا میوۀ آنها به وقت معین به خارج صادر شود.

زلمی ویسا والی کندهار گفت تا جايی که مربوط اداره ولایتی است، با درنظرداشت امکانات در چوکات قانون، با تاجران همکاری ميکنند و تسهیلات را بیشتر می سازند؛ اما وی از تاجران میوۀ تازه تقاضا کرد تا قوانین را از نظر نیندازند و تجارت شان باید مطابق اصول و مقرار ت باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement