خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پیشنهاد ۱۶ شرکت بخاطر اخذ نمرات در پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب تایید شد

پیشنهاد ۱۶ شرکت بخاطر اخذ نمرات در پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب تایید شد

Jul 08, 2018 - 15:26

کابل (پژواک،۱۷سرطان۹۷): در جلسه شوراى اقتصادى به رياست رئیس جمهورغنی، پیشنهاد ۱۶ شرکت بخاطر اخذ نمرات در پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب، مورد تایید قرارگرفت.

در خبرنامه ارگ که امروز به آژانس خبری پژواک رسیده، آمده است که جلسه شورای عالی اقتصادی تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهور، ظهر امروز(یکشنبه) برگزار شد.

در این جلسه، در مورد توافق‌نامۀ تعدیل قرارداد اکتشافی و تقسیم تولید بلاک های نفتی صندوقلی و مزارشریف(افغان- تاجیک) و گزارش اجراآت در خصوص پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب و پیشنهاد توزیع زمین در این پارک، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

خبرنامه افزوده است که یکتن از مسئولین وزارت معادن و پترولیم در زمینۀ توافق‌نامۀ تعدیل قرارداد اکتشافی و تقسیم تولید بلاک‌های نفتی صندوقلی و مزارشریف(افغان- تاجیک) معلومات داد .

سپس رئیس‌جمهورغنی، با درنظرداشت دیدگاه های اعضای جلسه، تعدیل مذکور را مورد تایید قرار داد.

رئیس‌جمهور، به وزارت معادن هدایت داد که یک طرح خودکفايی واضح را در مورد تفحصات مواد نفتی تهیه کند؛ زیرا مواد نفتی از ضروریات اساسی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است که باید تا اندازه يى از امکانات خود ما تأمین شود.

بعداً، گزارش اجراآت در خصوص پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب و پیشنهاد توزیع زمین در این پارک، از سوی یکتن از مسئولین وزارت صنعت و تجارت به جلسه ارائه گردید.

وی گفت که در پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب، ۶۲ در صد کار اسفالت سرک‌ها، ۴۸ در صد آبرسانی، ۷۰ در صد سیستم فاضلاب و ۱۸ در صد کار اعمار شبکه برق‌رسانی به اتمام رسیده است.

موصوف گفت: "مساحت این پارک ۱۰۲۵ جریب زمین بوده که ۳۹ شرکت سرمایه‌گذار تقاضای اخذ نمره نموده و اسناد خود را به مراجع مربوطه سپرده اند که در مجموع۱۴۴ جریب زمین از سوی این شرکت ها، تقاضا شده است."

کمیتۀ تخصصی  پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب، پس از بررسی درخواست شرکت های متذکره، ۱۶ شرکت متقاضی را واجد شرایط اخذ زمین دانست.

از سويی هم داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت گفت: "ماهیت این پارک که صنعتی و زراعتی است، باید تغییر نکند و در رابطه به اسناد شرکت های متقاضی، سهولت ایجاد شود تا سرمایه‌گذاران افغان بخاطر سرمایه‌گذاری در داخل کشور، مورد تشویق قرار گیرند."

همچنان اشتراک کنندگان در رابطه به شرکت‌هايی که به صورت سنتی تولیدات دارند و از تجربۀ خوب در این خصوص برخوردار هستند؛ اما به دلیل داشتن مشکلات در قسمت خانه‌پُری فورم‌ها و اسناد نمی‌توانند زمین را در این پارک به دست آورند، تاکید کردند که به منظور رفع این مشکل، یک نهاد مشوره‌دهی ایجاد گردد.

پس از بحث‌های همه‌جانبۀ اشتراک کنندگان جلسه، رئیس جمهور پیشنهاد ۱۶ شرکت متذکره را بخاطر اخذ نمرات در پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب، مورد تایید قرار داد.

رئیس‌جمهور به ادارۀ زون پایتخت وظیفه سپرد تا یک گروپی را تشکیل دهد که با شرکت ها در زمینۀ تهیه و تکمیل اسناد همکاری کند؛ تا سرمایه‌گذاران افغان در کشورهای همسایه به‌خاطر سرمایه‌گذاری به داخل افغانستان بیایند.

رئیس‌جمهوردرادامه صحبت هايش گفت که در خصوص تأمین امنیت پارک متذکره، مشکلی وجود ندارد و به دافغانستان برشنا شرکت هدایت داد که یک گروپی را موظف سازد تا برق استندرد را برای پارک فراهم کند.

وی همچنان به رئیس ادارۀ اراضی هدایت داده که به‌خاطر مدیریت آینده پارک، یک سند حقوقی را ترتیب کند تا در آن، وظایف و مسئولیت‌های نهادهای مربوطۀ حکومت و شرکت های سرمایه‌گذار، مشخص گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan